Kalbimiz Soma’da atıyor

Yine Kalbim, kalemim kilitlendi, acılarla karşı yüreğim öyle bir hassaslaşır ki, içimden hiçbir şey yapmak yazmak gelmiyor.
Yine Kalbim, kalemim kilitlendi, acılarla karşı yüreğim öyle bir hassaslaşır ki, içimden hiçbir şey yapmak yazmak gelmiyor. Soma faciası beni derinden yaraladı yüreğim gönül karasına döndü bir avuç kömür için bunca can bir anda karardı karalara büründü. 13 Mayıs 2014 Salı Saat 15.10 nasıl bir gün nasıl bir tarih 77 milyonun yüreğine ateş düşürdü dünya insanını üzdü… Bir değil 10 değil 100 değil 300 üstünde korkunç bir rakam. Bu nasıl bir ateş bir avuç kömür için dört yüz metre derinlikte ailelerine taşıyabildikleri bir lokma ekmek, acıyı ölümü göze aldılar. Karanlık dünyada ekmeklerini aradılar kömür kokan ekmeklerini… Bu acıya hangi yürek dayanır. Bütün bu yaşananlar Allah’ın bir lütfu mu yoksa ihmal mi? Soru işareti. Bu çağda bu zamanda …. Beş günden itibaren yaşanan bu dehşet verici , faciayı yakından takip ediyorum, dayanmak çok zor o öksüz kalan çocuklar, bebekler, anaların yüreği, eşlerin çaresizliği, kimi gardaşım, kimi oğlum diyen diller, yakılan ağıtlar gökyüzüne yükselen feryatlar. Umutlarını toprak altında ararken, umutlarını, gencecik bedenlerini toprağa gömüldüler, sıra sıra dizildi tabutlar, ard arda gömüldüler. Şehitlik mertebesi ne erdiler…Geride kalan acılı ocaklar bir daha babaları tüter mi? İçerleyen süreçte kim kimler koşar imdatlarına, o kaybolan güneş bir daha doğar mı? Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanı Sayın Taner Yıldız Soma’da yaşanan faciadan itibaren halkının yanından bir an bile ayrılmadı, yüzünden okunuyordu yüreğindeki acı, Türkiye Cumhurbaşkanı sayın Abdullah Gül Somalı halkını büyük bir sevgi saygı ile kucakladı. O yüzündeki ifade herkesi ağlattı, yüreği o kadar çok etkilendi ki sesine yansıdı sözcükler boğazında düğümlendi, nasıl üzülmesin ki bu yaşanan facia bir katliam. Türkiye başbakanı sayın Recep Tayip Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu, MHĞ Lideri Bahçeli… Türkiye’nin kalbi SOma’ya taşındı yüreklerindeki acıyı yüzlerinden okunuyordu… Hayat öyle acımasızdır ki her konuda dikkatli olmak gerekir. Belki o zaman facialar yaşanmaz yürekler kararmaz günlerdir her bir ağızdan binlerce sözcük çıkıyor, acıyı yaşayan bilir yakınlarını kaybedenler, hiçbir ilaç bu acıları dindiremez, yüzlerce insan bir anda yok oldu kimi okul harçlığını çıkarmak için kimi çocuğunu okutmak için, kimi borcunu ödemek için, kimi evini geçindirmek için….Hepsinin bir umudu vardı bir yaşayabilmesi vardı, kömür karası ekmek… Sözün bittiği yer…Allah rahmet eylesin toprakları bol mekanları cennet olsun…Geride kalan ailelerine sabır versin…Maden şehitliği ruhunuz şad olsun….

FAHRİYE ÖZAY

Bu haber 6293 defa okunmuştur
  • soma MUSTAFA İNDİ  KONYA - 20.05.2014 Yazınızda soma faciasını yada katliamını dile getirdiğiniz için sana binlerce teşekkür edrim hem kendim hem de ülkem adına kızım sağol

:

:

:

: