ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’denMaraş açıklaması

Joe Biden liderler ile akşamüstü yediği yemek, aslında yemek bahane müzakereler ile ilgili görüşmeler oldu uzlaşma sağlandı ve imzalar da atıldı.

Joe Biden liderler ile akşamüstü yediği yemek, aslında yemek bahane müzakereler ile ilgili görüşmeler oldu uzlaşma sağlandı ve imzalar da atıldı. Yani ben değerli okurlar Ada TV ekranlarında Biden boşuna gelmez diyordum ve de haklı çıktım. Liderler arası anlaşmayı sağladı ve bundan sonraki yol haritası ortaya çıktı. KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu bir anlaşmaya varabilmemiz için umudum arttı demiştir, bu ifade ABD’nin ağırlığıdır.
Önceki güne gidelim. Joe Biden‘cebimde anlaşma planı yoktur’ demişti. Ancak aklın bir plan olduğunu ben söylemiştim, söylediğine değil ne yapmak istediğine bakmak gerekir. Anastasiadis eğer KKTC bayrakları var olacaksa KKTC’ye geçtiği zaman BİDEN, ara bölge de ki yemeğe katılmayacağım tehdidini de ortaya attı ancak kendine kaldı.
Bana göre tüm bu ziyaretlerin en ilginç noktası akşam yemeğinden sonra iki lider ile birlikte basın açıklaması yaptı Biden ve varılan uzlaşıları da anlattı beklentilerini sıraladı, sorumluluğun Kıbrıslılarda olduğunu vurguladı, ABD’den yardım istenirse gerekeni yapacaklarını özet ile açıkladı. Basına açıklama son buldu soru almadı içeri girmesi beklenirken liderleri gönderdi ve kendisi tek olarak açıklamalarda bulundu.
Bu açıklamalar benim aylardır üzerinde durduğum Maraş konusudur. Biden bir paket olarak eğer liderler kapalı Maraş’ı gündemlerine alırlarsa biz gereken desteği vermeye hazırız dedi. Bu konuda ki destek para dahil her şey, paranın miktarı bana yabancı değil 5 milyar Euro. ABD bu miktarı çok önceden açıklamıştı ve ben bunu bir toplantıda görüştüğüm AlekkosGalanos’a temsili Magosa belediye başkanına sormuştum ve teyit ettirmiştim.
Maraş için BİDEN eğer bir paket üzerinde çalışma yapar ise liderler maraş konusu çözülebilir açıklamasını yaptı ama liderler isterse bende bunu yedim, açıkça baskı yapıyor. Bu açıklamalar sürpriz gibi geliyor liderlere çünkü onlar hazır değil açıklamada. Ancak bana göre mutlaka önceden bilgilendirmeler yapılmıştır.
Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu ne demişti; ‘Maraş konusunda tek başına Rumlara iadesi onlara yarar sağlar. Kıbrıs Türkü yine mağdur olur, ondan paket dedi. Biden iki taraf da kazanmalı anlamı bu.
Ben bu hassas konuyu aylardır söylüyorum, Maraş bir şekilde gündeme gelecek, bizler buna hazır olmalıyız ve karşı önerilerimizi de hazırlamalıyız.
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’i tebrik etmem gerekir, çünkü aylardır söylediğimin aynısını açıklayarak gündeme getirdi. Beyler ABD böyle istiyor buna karşı çıkarmıyız?Bölgedeki doğal gaz ve petrol o kadar çok ki Kıbrıs’a yeni bir şekil vermeleri şart oldu.
Benim ısrarla söylediğim tüm dengeleri gözeterek halkımızın çıkarlarını en üst seviyede tutmamız ve birlik içinde olup ortak bir akıl geliştirmemiz, bu kadar basit dediğim.
Son cümlem ben Maraş konusunun gündeme geleceğini söylemiştim.

Bu haber 804 defa okunmuştur

:

:

:

: