Güneş enerjisi büyük nimet

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında en gözde ve temiz olan hiç şüphesiz güneş enerjisi.

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında en gözde ve temiz olan hiç şüphesiz güneş enerjisi. O yüzden dünyada güneş enerjisine ciddi yatırımlar yapılıyor.
Ki çevrecilerin sıkça dile getirdiği gibi dünyadaki en önemli çevre sorunu, atmosferdeki karbondioksit oranının artışından ve sera etkisinden kaynaklanan küresel ısınma.
Karbondioksit emisyonuna sahip olmayangüneş enerjisi santrallerinin karbondioksit emisyonundan sağladıkları tasarruf MW başına yılda 1000-2500 ton karbondioksit düzeylerinde. Güneş enerjisi santralleri ayrıca azotoksit, kükürtoksit ve uçucu kül salınımı da yapmıyor.
Yılın 12 ayında da güneş gören ülkemizdeyse yenilenebilir enerji kaynakları konusunda hiçbir çalışma yok. Kişisel tercihlerden kaynaklı birkaç sistem dışında, yaygınlaşmış değil. Bırakın güneş enerjisinden elektrik üretimini, su ısıtmada dahi güneş enerjisinden faydalanma oranı dahi son derece düşük.
Oysa elektriğin bu kadar pahalı olduğu bir ülkede, tükenmeyen ve temiz enerji kaynağı olan güneş, akılcı bir devlet politikasıyla, ekonomiye büyük katkı sağlayabilir.
Bol miktarda bulunması, dışa bağımlılığı olmaması,çevre kirliliği yaratmaması, kurulum maliyeti dışında bedava bir kaynak olması ve nakliye problemi bulunmaması nedeniyle yararlanmamız gereken güneş enerjisi, kurulum masrafını 3-4 senede amorti ediyor.
Güneşin bizdeki kadar kendini göstermediği ülkelerde dahi yaygınlaşan sistemin, güneş ülkesi KKTC’de su ısıtma maksatlı dahi yaygınlaşamamış olması bu ülkenin ayıbı zira Almanya başta olmak üzere sırasıyla İtalya, Japonya, İspanya, ABD, Çin, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Avustralya, İngiltere gibi ülkeler güneşten yararlanma yoluna gitmişler.
Komşumuz Güney Kıbrıs da bu konuda çalışmalara başladı bile. Rum basınında yer alan bir haberde, Rum Enerji Düzenleme Dairesi’nin (RAEK), evlere kurulacak güneş enerjisi sisteminde üretilecek ve şebekeye verilecek enerjiyle ilgili ölçümleri yapacak sistem (net metering) için, başvuru kabulüne başladığı belirtildi.Politis gazetesi, 2014 yılı içerisinde izin alması mümkün olacak yaklaşık 4 bin 500 eve ilişkin başvuruların başladığını, gelir düzeyi düşük olan ailelere ait 400 başka evin de, “net metering” için devletten yardım alabileceğini kaydetti.
Seçimle yatıp seçimle kalkarken, seçileceklerden hizmet istemenin zamanı gelmiş vaziyette. Tüm dünyanın enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji kaynakları peşinde olduğu bir çağda, en lüks arabayı kullanan bizler, evlerimizde güneş enerjisinden faydalanabiliriz.
Devlet ise halkını filtresiz elektrik santrallerinden kurtarmanın en güzel yolu olan güneş enerjisini kullanmak üzere mesai harcayabilir.
Zor değildir bununla ilgili bir birim kurup çalışmalara başlamak.
Zor değildir evlere kurulum için vatandaşlara kredi vermek.
Zor değildir, AB’den bunun projesini götürüp kaynak almak.
Kısacası, Allah’ın verdiği büyük nimeti kullanmamak akıl, izan, vizyon yoksunluğundan başka bir şeyle yorumlanamaz.

Bu haber 7798 defa okunmuştur
  • lEFKOŞA   - 26.06.2014 Amannn sende. şimdi kalk proje hazırla,onaylat,hayata geçir falan filan. kim uğraşacak bunnarla.basarız düğmeye ısıtırız suyumuzu.ben şimdi siyestaya gidiyom.yemek hazır olunca uyandırın beni.
  • Kıbrıslı   - 26.06.2014 Güneş enerjisini kullanmak istemeyişimizin altında rant yatıyor.KIBTEK razı olurmu buna?Biz adam olmayık vesselam

:

:

:

: