“SİYASİ PARTİLER KAYBETTİ”

Abrakadabra İletişim Yönetimi Direktörü Cem Kar, yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi

Nupelda KARABUĞDAY

Abrakadabra İletişim Yönetimi Direktörü Cem Kar, yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi

Seçim sürecinde Mağusa'nın yeni Belediye Başkanı İsmail Arter’in seçim kampanyasını yürüten Gazeteci ve Abrakadabra İletişim Yönetimi Direktörü ve Gazeteci Cem Kar, Ada TV’de Gözde Bekir’in sunduğu Günaydın Ada Programı’nda seçimlerden çıkan sonuçları değerlendirdi. Kar, halkın verdiği mesajların siyasi partiler tarafından iyi okunması gerektiğini vurguladı. Seçim süresince karşılarında güçlü bir rakip olduğunu vurgulayan Kar, yıllardır görevde kalmanın verdiği handikapı kullandıklarını aktardı. Kar, kampanya boyunca hazırlamış oldukları afişler ve videolarla hep bir marka olduğu ifade edilen Mağusa'da gerçeğin çok ötesinde bir durumla karşılaşıldığını söyledi. Yönetim zafiyeti olduğunu söyleyen Kar, “Bir çöpü topladık, temiz tuttuk mantığı bile olmadan belediyecilik yaptık algısı var. Belediyecilik gidip gördüğümüzde dünyanın çeşitli ülkelerinde gelişmiş düzeyde” dedi. Kar ayrıca sandıktan çıkan sonuç doğrultusunda bağımsızların ön planda olduğunu belirterek siyasi partilerin kaybettiğini savundu.

“İTTİFAK BİTİNCE BAĞIMSIZ OLUNDU”
İlk olarak DP-UG'nin adayı olarak çıkan ancak daha sonra yola bağımsız olarak devam etme kararı alan İsmail Arter'e yönelik eleştirileri de değerlendiren Kar, 'Arter bağımsız değil mi' sorusuna yanıt verdi. Kar; “Neden DP’den aday oldu? Çünkü ittifak vardı. Neden bağımsız oldu? Çünkü ittifak bitti. İsmail bey bu noktada böyle bir irade gösterdi. UBP ve DP de destekleyeceğini açıkladı. Bunda bir sıkıntı yoktu, halka anlatmak zor değildi. Puzzle’ın parçaları gibidir hepsi bir araya gelmeli. Sokaktan destek de yüksek olmalı” dedi.

“BAĞIMSIZLAR KAZANDI”
Diğer siyasi partilerin ve adayların seçim kampanyalarını da değerlendiren Kar, Harmancı'nın kampanyasını başarılı bulduğunu söyledi. Cem Kar’ın sözlerinden öne çıkan çarpıcı detaylar şu şekilde; “Siyasi partiler oldu kaybeden. Bağımsızlar çok fazla. Girne’de bir bağımsız aday kazandı, Mağusa’da, İskele’de bağımsız aday kazandı. Yıllarca Amerika’da yaşayan bir ağabeyimle sohbet ettik ve kendisi sistemi değiştirmek lazım dedi kendisi. Yani siyasi partileri yerel yönetimlerden çekmek lazım, bağımsız aday olsun, siyasi partiler destek versin. Halk tercihini partisel anlamda değil de, kişileri değerlendirerek yapsın.”

“FARKLI UNSURLAR DEVREYE GİRİYOR”
“Yerel seçimlerin kişiler bazında olduğunu değerlendirmek lazım. Bizim seçim sistemimiz biraz da bağımsızlara olanak tanıyan sistem değil. Genel seçimde bağımsızlar çıkarsa değerlendirebiliriz ancak yerel yönetimlerde kişiler de ön planda. Farklı unsurlar da devreye giriyor. Cumhurbaşkanı devreye girdi söylentileri var ancak tam anlamıyla onun sayesinde demek de aday olan kişiye ve halka da saygısızlıktır.”

Bu haber 27 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER