2014 yerel seçimleri sonucunda taşlar yerinden oynadı

Öncelikle anayasa değişikliğine halkımız büyük bir çoğunluk ile HAYIR dedi, bu tüm partilerin çalıştığı değişikliğe halkımızın hayır demesi vekillerin istifa etmesi sonucunu doğurur fikri tamamı ile saçmalıktır.

Öncelikle anayasa değişikliğine halkımız büyük bir çoğunluk ile HAYIR dedi, bu tüm partilerin çalıştığı değişikliğe halkımızın hayır demesi vekillerin istifa etmesi sonucunu doğurur fikri tamamı ile saçmalıktır. Demokrasi bu şekilde olmalı halkımız yönlendirilecek sürü değildir, halkımız siz siyasilerden ciddi çalışmalar istiyor anayasa gibi değişikliği de sivil toplum ile paylaşacaksınız, halk ne olduğunu bilmediği bir şeyi siyasiler istedi diye kabul etmemeli. Bu olgunluğa ulaşmış olmamız siyasetin tekrar düzenlenmesi gerektiği sonucunu geç de olsa doğuracak.

KKTC’de siyaset tamamı ile kurumsal anlamda olmalı, şahıslarda kurumlar ile birlikte öne çıkmalı yok ki, şahsi menfaatler eksenli siyaset, böyle olacaksa batsın bu siyaset. Benim için en üzücü bir yorum yapıldı, tanıdık bir gazeteci arkadaş facebook’da var “baba ne derse o olur.” Kimi işaret ettiği belli o zaman bu anlayış ile biz çok gerilerdeyiz ve bu yorum o şahsa da zarar verir.

Ben tek tek belediyeleri değerlendirip yorum yapmayacağım genel anlamda ve siyasi partiler açısından özet ile değerlendireceğim.

CTP-BG; üç büyük kenti kaybetti. Lefkoşa bu bir yıl içerisinde beklenen çalışmaları başaramadı, kadrolama da Lefkoşalı için yeterli bulunmadı. Sorun yalınızca personel değildir. En basiti Lefkoşa çöpten kurtulamadı. Radikal kararlar vardı. Kadri Fellahoğlu alamadı. Girne ve Mağusa da adaylar belirlenirken sorun vardı. Yılların getirdiği bir yıpranmışlık da söz konusu, belki de en önemlisi de parti içi hesaplaşma damgasını vurdu ve kayıplar oldu. Ancak bu şu demek değildir CTP-BG o bölgelerde oylarını kaybetti, başkanlar kaybetti zaman içerisinde göreceğiz. Şimdi sancılı bir dönem geçiriyor parti. Kırsal bölgeler CTP-BG tarihinde hiç olmadığı kadar büyük bir başarı. Ben TC kökenli köyler söylemini sevmiyorum. Çünkü ortada KKTC halkı var, ancak bu bölgeler içerisinde CTP’nin açık bir başarısı var. Sağ kanat bu kırsal bölgelerde kaybetti. Bana göre kırsala hakim olan parti Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 1-0 önde başlar.

UBP; çok belediye kaybetti, iç hesaplaşma dış hesaplaşma. Ancak ortada bir gerçek var ki, UBP’de geçen yıllarda başlayan kurultay hesaplaşması daha son bulmadı ve devam ediyor. Parti tabanı güçlü ve istikrarlı, taban da çok büyük bir kayba uğramadı ancak Lefkoşa UBP’liler de sandığa gitmedi. UBP’nin sorunu tabanda değil tavandadır bu bir kez daha net olarak belli oldu. Sayısal olarak belediyeler eridi gitti, erken seçim çağrısı Özgürgün’den geldi. Ancak bana göre UBP erken genel seçime hiç de hazır değildir. Parti hesapları kurultaya yönelik olacak bu tarihten sonra, iskele bölgesi yenilgisi ile Nazım bey de bir zayıflama oldu. Peki Lefkoşa 5-0 parti başkanı da ve ilçe başkanı da zayıf halkanın parçası oldu. UBP’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik çalışmalar olması kaçınılmaz. Tüm yollar Derviş beye çıkacak kendisi de öyle kurguluyor bu da gayet normal. Unutmayalım ki, UBP tabanı güçlü bir teşkilat yapısına sahip tüm sorun bu teşkilatı inançlı bir şekilde yönlendirip yönetmektir.

DP-UG; tek kelime ile üzülüyorum. Tek belediye kazanır demiştim o da Tatlısu Hayri Orçan yüzünü ak çıkarttı. Oyları son genel seçimlerden sonra bayağı geriledi. O zaman alınan oylar demek ki, balon oyları yorumu yapılmaya başlandı. Serdar beyin istifası bile konuşuluyor. Demek ki, sorun ciddi. Bazı bölgelerde aday da çıkaramadı bağımsızlara destek vermek sizin başkanınızdır diye algılanamaz çünkü seçilen bağımsızlar çok farklı kesimlerden de oy alarak seçildi. Açıkça DP-UG’nin işi çok kolay değildir. Şunu belirtmeliyim ki, siyasette tecrübeli bir başkanları var Serdar Denktaş bir yolunu bulup partiyi toparlar diye düşünüyorum.

TDP; Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Harmancı’yı kutluyorum. Rüyasında görse hayra yormazdı. Ancak bu kısa sürede çok etkili bir performans gösterdi. Geçiş hükümeti döneminde ki, bakanlık görevi kendisini tanıtması açısından çok etkili oldu. Gençliği ve mazbut bir yaşamı da buna çok etki yaptı. Ekip olarak iyi çalıştılar. Akıncı da iyi destek oldu parti hali ile oylarını yükseltti, ancak bir birliktelik vardı bunu da göz ardı etmemek gerekir, BKP ve BARAKA onlarda iyi çalıştılar ki bu sonuç alındı. Her şey bir kenara Lefkoşalı bu değişimi arzuladı ve gerçekleştirdi fazla senaryoya gerek yok.

Sonuç olarak halkımız değişimden yana bir irade gösterdi. Bu irade 2013 erken genel seçimler ile başladı, 2014 yerel seçimleri ile devam etti. Bunu talep eden halkımızdır ve başarıyor. Değişim arzusunun karşısında sonuçlar gösterdi ki, kimse duramaz denilen kaleler yıkıldı. Önümüzde 2015 Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Halkımızın bu değişim arzusu devam ederse çok büyük sürpriz sonuçları 2015 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de yaşayacağız.
Bu haber 877 defa okunmuştur

:

:

:

: