Müzakere sürecinde Rum tarafı kriz yarattı

Basından gizlenmeye çalışılabilse de Rum başkan Nikos Anastasiadis’in kriz yaratan davranışları basına düştü, hep söylüyoruz bu işler halktan gizli olmaz olmamalı. Değerli okurlar son görüşmeyi Rum basınından takip ediyorum bu kriz oldu

Basından gizlenmeye çalışılabilse de Rum başkan Nikos Anastasiadis’in kriz yaratan davranışları basına düştü, hep söylüyoruz bu işler halktan gizli olmaz olmamalı. Değerli okurlar son görüşmeyi Rum basınından takip ediyorum bu kriz oldu Anastasiadis müzakere masasını terk etti kriz oldu BM devreye girdi. Rum tarafından çıt yok hiç olmamış gibi davrandılar bu ciddi bir disiplindir, bu açıdan taktir etmemek mümkün değil, ancak gizli hiçbir şey kalmıyor.

Ben geçen haftalarda yazmıştım ve de TV programlarımda da söylemiştim; önümüzdeki haftalarda görüşmelerde ciddi kriz çıkabilir. Anastasiadis beni yanıltmadı ve masayı nerede ise dağıttı.

Rum tarafı ciddi şekilde sıkıntıya girdi, Anastasiadis Kıbrıs sorunu ile ilgili müzakere sürecindeki izlediği yoldan dolayı hükümet ortağı, DİKO hükümetten ayrıldı ve hükümet azınlığa düştü. Bu gün muhalefetin desteği olmadan Rum Temsilciler Meclisi’nden hiçbir yasa geçmez. Kıbrıs sorununda Ulusal Konsey toplantısında hükümet partisi DİSİ görüşlerinden dolayı tek başına kaldı.

Anastasiadis müzakerelerde ortak açıklama ve GYÖ çerçevesinde tüm siyasetini kapalı Maraş’ın Rum tarafına iadesi üzerine kurdu. Çözümün anahtarı Maraş’tır siyaseti ile yola çıktı yolda kaldı. Bunun için ABD Başkan Tardımcısı Joe Biden’i de adaya getirdi ve ona da Maraş konusunu giderayak söyletti. Ancak nafile bir ilerleme olmadı.

Türk tarafı daha etkin çıktı ve hazırsanız gelin kısa sürede Kıbrıs sorununu sonuca ulaştırıp referanduma sunalım ve halkın kararı ile bu işe son verelim, yeni federal Kıbrıs ortaya çıksın ve yıllarca devam eden bu sorun son bulsun. Cumhurbaşkanı Eroğlu bu konuda çok daha etkin oldu. Kıbrıs Türk halkının Annan planına olan desteğini de düşündüğümüz zaman Kıbrıs sorunu ile ilgilenen üçüncü ülkeler Türk tarafını haklı buluyor.

Her müzakere sürecinde Rum tarafı Maraş ile yatıp kalkıyor ve hata üzerine hata yapıyor. Geçtiğimiz hafalarda yine ABD başkan yardımcısı Biden şöyle bir açıklama yaptı: ”Türk askeri Kıbrıs’a çıkmamalı idi”. Kim davet etti Türk askerini Kıbrısa. Bu kadar aptalca bir açıklama olamaz. Yine bunu ona ABD’de yaşayan Rum lobisi yaptırdı diye düşünüyorum. Önceki gün bir Rum gazetecisi ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisine şöyle bir soru yöneltti.

“Rusya ya Ukrayna’daki güçlerini çekmesi için baskı yapıyorsunuz”diye sordu, Cevap ABD yetkilisinden; “O sorun başka Kıbrıs sorunu başka. Hiçbir benzer yönü yoktur.” Kaldı ki 50 yıldır BM Kıbrıs’ta ve siyasi bir sorunun çözümü ile çalışıyor. Aslında bu cevap Biden’e gitmiş olacaktır. Anlaşılan şu oluyor ki, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in Kıbrıs ile ilgili yaptığı tüm girişimler kendi görüşlerinde ileriye gitmiyor, bu da Anastasiadis’i yıpratıyor.

Anlaşılan Rum tarafında iç konular sıkıntısı başta ekonomi ve Troyka diğer taraftan Kıbrıs sorunu ile ilgili muhalefet partilerinin etkin muhalefeti, Rum Başkanı ciddi şekilde sıkıntıya soktu. Maraş konusu ile ilgili yanlış ısrarı ve bu görüşünü GYÖ içerisine sokmuş olmaya çalışması duvara tosladı ve görüşleri çöktüğü için sinirleri de gerildi ve masada yaşanılan krizi yarattı. O gün kendi heyeti bile şaşkınlığını gizleyemediği söyleniyor.

Bakalım önümüzdeki Eylül ayına kadar ne tür gelişmeler olacak. Ancak şu doğru ki, çok zor bir süreç içerisinde müzakerelerle ilgili Rum tarafı Atina’ya gidip destek arayacak. Eylül’de ABD’de olacak. BM toplantısı için Biden ile Beyaz Saray’da toplantı planlıyorlar. Bakalım olur mu? Ancak bence nafile. Anastasiadis ciddi şekilde sıkıntı içerisinde.

Bu haber 768 defa okunmuştur

:

:

:

: