Londralılar

Günün birinde bu satırları yazacağım aklıma hiç gelmemişti..

Günün birinde bu satırları yazacağım aklıma hiç gelmemişti..

Tamamen objektif, dışardan gözlemlediğim, ancak onlara çok yakın biri olarak yazdığım bu satırlarda çok samimi olduğumu hemen ifade etmek isterim..

Kıbrıslı Türkler.. Ancak Londra’da yaşayanları.. Veya sizin taktığınız isimleriyle “ Londralılar”

Ya da  Diaspora..

Yarım asırdan fazla zaman önce adalarından gemilerle, uçaklarla Büyük Britanya’ya gelmiş.. Buraları yurt edinmiş, evlenip , barklanmış.. İkinci vatanlarında, şartlara ayak uydurmuş.. Birken, iki, ikiyken üç , üçken dört olmuş.. Birinci nesiller yerini, ikinci, üçüncü kuşağa bırakmış..

Plastik masalı, “Wimpy”, “Fish and Chips”, “Steak House” ,”Tekstil fabrikaları” dönemleri yerini dev süpermarketlere,  parmakla gösterilen lüks restoranlara, modern ofislere bırakmış..

Üniversiteye gidenler, profesyonel mesleklere geçip, bankacı , sigortacı, muhasebeci, doktor, öğretmen, polis,sanatçı, modacı, gazeteci, avukat, borsacı olup, üst basamaklara erişmişler.. Hala da yükselmeye devam ediyorlar..

Arkalarından gelenler, onları daha da geçerek, anne-babalarının bulunduğu yerden daha da üstlere tırmanma yolundalar..

İsim vermemi mi istiyorsunuz.. Hangi birisini sayayım..

 Yalnız İngiltere’de değil, tüm dünyada finans aleminde, adı saygıyla, sahip olduğu tecrübeyle en üst düzeylerde anılan, ağzından çıkacak her söz merakla beklenen, yaptıkları izlenen, adı Harika Türk’e çıkan Mehmet Dalman..Alman Bankası Commerzbank’ın Yönetim Kurulu ve Başkanlığına yükselen tarihindeki ilk ve tek yabancı..Manchester United’in satışından, Marilyn Monroe fotoğraf koleksiyonuna,  Ninja Turtles filminden , F.T Index 100 içindeki ilk 40 şirketten birinin yöneticiliğine kadar bir sürü rütbe, sorumluluk sahibi bir Harika Türk..

Daha birkaç yıl önce Kraliçe Elizabeth’den, yıllardır Kuzey Londra’daki kliniğinde  binlerce uyuşturucu bağımlısını tedavi ettiği, halk sağlığına hizmetlerinden dolayı  MBE ünvanı alan Dr. Teoman Sırrı..

Dünyanın en saygın üniversitelerinden Imperial College’da kürsüsü bulunan, kanser dalındaki buluş ve çalışmalarıyla tıp dünyasında bir dev isim, Prof. Mustafa Camgöz..

Kanser konusunda araştırmalarıyla ödüllü, dünyanın tanıdığı Dr. Ten Feizi..

Kraliçe’den ünvanlı bir başka saygın isim  Zeka Alsancak..

Politika dünyasında İngiliz İşçi Partisinden önümüzdeki seçimlerde milletvekilliğine aday Ayfer Orhan..

Londra’nın en fazla Türkçe konuşulan belediyesi, 70 bin Türkün yaşadığı Enfield’in ilk Türk belediye başkanı Doğan Delman.. Aynı belediyede mecliste görevli Ertan Hürer, Ahmet Karahasan, Ahmet Öykener.. Islington Belediyesinde Liberal partiden meclis üyesi Meral Ece..

Doktorlarımız  İsfendiyar Tuncer, Tahsin Bilginer, Özkan Hıfzı..

İngiltere’de yılın modacısı seçilen sayısız ödülün sahibi, çizgileri ve defileleri olay yaratan  modacı Hüseyin Çağlayan.. Bir başka genç yetenek, defilelerinde ayakta duracak yer bulunmayan Mustafa Aslantürk..

Sanatın “Çılgın Kızı”, her yaptığı olay yaratan Tracy Emin..

Avrupa’nın en eski Türk Cemiyetinin 37 yıllık başkanı Mustafa Gençsoy ve bu derneğe emek veren sayısız  Kıbrıs kökenli ..

Restoranlar Kralı Reşat Niyazi..

Avukat, Queen’s Councillor Alper Ali Rıza..

İngiltere’nin gıda devlerinden JJ Foods’tan Mustafa Kamil , Vatan Catering’den Tuncel Nalbantoğlu,  Starburger’dan Altan Gültekin, Altan Münir, Eden Valley Food’un sahibi, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı İbrahim Durmuş...  Ve sayısız işadamı..

Türk Milli Futbol takımında, Fenerbahçe’de top koşturan , yarısı da olsa , sizden Kazım Kazım..

Topluma yıllarca emek veren sayısız doktor, polis, öğretmen.. Sivil toplum örgütlerinde, vatanlarının tanınması için canla başla çalışan, mitingler düzenleyen, yaz-kış, sıcak-soğuk demeden meydanları dolduran , fedakar yüzlerce kişi..

Ve hepsi İngiltere’de, Londra’da yaşamış, okumuş, doğmuş, ama kökleri oralara ulaşan içinizden birileri..Sizin deyişinizle Londralılar..

İlk çırpıda isimleri aklıma gelen soydaşlarınız..( Unuttuklarım bağışlasınlar..Öyle çoksunuz ki.)

Sizlerle aynı coğrafyayı paylaşan, orada doğsun, doğmasın Kuzey Kıbrıs’a “ Vatanım” diyen 150 bini aşkın, 7’den 70’e kanınız, canınız..

Yukarki isimlerin hepsi sizin adanızdan, topraklarınızdan ..

Aynı iklimi, toprağı , kültürü, dili, şiveyi konuştuğunuz komşularınız..

 

Büyüyen, büyüdükçe küçülen dünyada yer edinen, ancak her zaman Kıbrıs’ı “Vatan” bilenler..
Evlerine gittiğinizde duvarlarında bayrak, Kıbrıs haritası asılı;  mutfaklarından moluhiya kokusu gelen, Türkçe TV’leri açık, ana dili gibi İngilizce konuşan, ancak Türklüklerini korumuş, yürekleri en az sizler kadar vatan sevgisiyle dolu, topluma entegre olmuş, uygar bir toplum..

 

Ömrünün yarısından fazlasını Türkiye’den çok,  Londra’da geçirmiş, mesleği ve medeni yaşantısıyla soydaşlarımızla bu süreyi paylaşmış biri olarak, Kıbrıslı Türklerin 50 yıl öncesinden kalan tek , ama bir tek unsurunun hala mevcut olduğunu burada itiraf etmeliyim..

Buna unsur mu, kusur mu, çağdışılık mı ne derseniz deyin..

Benim tanıdığım, hayatın , yelpazenin her kesiminden Kıbrıslı Türk’te gözlemlediğim, evlerinde gördüğüm , yarım asırdır  yaşattıkları bu ortak payda ne mi ?

Yüreklerinde geride bıraktıkları ve hala öyle kaldığını “hayal” ettikleri güzel vatanlarının sevgisi, coşkusu, tutkusu ve aşkı..

Oldukça saf,  şaşırtan bir sevgi..
Orada kalanların anlayacağı, hazmedeceği bir olgu değil..

Diaspora’nın bileceği, temiz, saf, ellenmemiş, konserve gibi muhafaza  edilmiş bir duygu..

Onun için; her fırsatta çat kapı buraya gelen devlet büyüklerine hürmet ve sevgide gönülleri bonkör..

Onun için; hastanelerde eksik tekerlekli sandalye, ilaç, araç-gereç, okullara, bakım evlerine yardımda, bugüne kadar gönderdikleri yüzbinlerce sterlinle,  ceplerinde, cüzdanlarında bonkör ..

Onun için; Kıbrıs,  yaşlısı, gencinin tatil-emeklilik evini almak için aklına gelen  ilk yer ..

Onun için; Kıbrıs,  Londra’da başarıyı yakalayan iş adamının ilk fırsatta yatırım için seçtiği birinci adres..

 

Tarihin  gerisinde kalmışlık buysa, evet tarihin gerisindeler..

“Birlik-beraberlik “ söylemlerine gelince..

Vallahi ben gözümü Londra’da bu söylemlerle açtım.. Çeyrek asırdır binlerce kez, çeşitli ağızlardan duydum.. Hala da duyuyorum..

Söyleyenlerin çoğu oralardan gelenler ..Daha iki hafta önce KKTC’nin 25’inci yıl cumhuriyet kutlamasına gelen,  2 Sayın Bakanınız Erdoğan Şanlıdağ ve Özkan Murat, “birlik beraberlik” mesajları verdiler..Evet, bunu duyunca, Londra’da akan sular durur..Doğrudur..

Dünyanın en fazla beraberliğe ihtiyacı olduğu , kriz üstüne kriz, savaş üstüne savaş yaşadığı günlerde, buna dirsek çevirmek pek akıllıca olmasa gerek..

Bunun zararı kime dokunmuş ki ?

Bu haber 264 defa okunmuştur

:

:

:

: