Özersay ve Atalay’a teşekkür

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Larnaka kentindeki Hala Sultan türbesi ve camisinde bayram günü bir ilk yaşandı.

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Larnaka kentindeki Hala Sultan türbesi ve camisinde bayram günü bir ilk yaşandı.
1974 sonrasında adaya gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının topraklarına geçişine izin vermeyen Güney Kıbrıs, Birleşmiş Milletler çerçevesindeki müzakerelerde Türk heyetin başkanlığını yürüten müzakereci Kudret Özersay’ın yoğun çabası ve liderlerin onayı sonucunda, bu inadını kırdı ve cami ilk kez Türkiye’den gelenlere açıldı. 21 otobüsle güneye geçen bine yakın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, bayram namazını türbedeki Hala Sultan Cami’nde kıldı.
Rumların geçiş izni vermemesi nedeniyle bugüne kadar adada yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını taşıyanlara kapalı olan tekkeye yapılan ziyaretin ikinci mimarı ise Din İşleri Başkanı Talip Atalay.Kıbrıs Çözüm Sürecinde Dini İnisiyatif’in rolünün kullanıldığı BM destekli projelerde başarılı bir tablo çizen Atalay, Hala Sultan ziyaretinde de aynen Özersay gibi hayır duaları aldı.
Sabah erken saatlerde Metehan’a gelen Atalay, tüm araçları gezdi, bir sorun olup olmadığını sordu.
Namaz öncesi kısa ve öz bir vaaz veren Atalay, namazı kıldırdıktan sonra teker teker vatandaşlarla bayramlaştı, sohbet etti.
Dağıtılan kahvaltılıkların yenmesinin ardından araçlarına giden ziyaretçiler, Rum makamlarının onca aracın kontrolü için iki kişi görevlendirmesinden ötürü araçlarda beklerken, Atalay kavurucu sıcağa rağmen BM görevlisinin yanında olaya müdahil olarak örnek bir evsahipliği sergiledi.
Yaklaşık bir saatlik bekleyişten sonra otobüsleri yolcu eden Atalay, çabaları ve güleryüzüyle dini liderlerin görev tanımını yeniden gözden geçirmemize sebep oldu.
Bu haber 2881 defa okunmuştur
  • Atalay Teşekkürü Haketti Mertce  Lefkoşa - 30.07.2014 Atalay gerçekten önemli bir sürü işi başardı. Sadece 2 tanesi bile imkansızı başarmak bence. Hrisostomusun bu tarafa geçmesi, Hala Sultana bu kadar büyük bir grupla geçiş. Sadece bu ikisi bile Atalay'a teşekkür için yeterli. Önümüzdeki bayram 5000 kişiliyle geçerse hiç şaşırmam. Her dediğini yaptı Başkan. En önemliside iyi iş yapanı takdir eden sizin gibi gazeteciler olduğu sürece ufukta ışık var demektir. Gazeteci vatandaşın hislerine tercüman olan kişidir. Hislerimze tercüman oldunuz . Teşekkürler

:

:

:

: