KKTC’den Erdoğan’a giden tebriklerin sönük ifadesi

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda, hem de halkoyuyla Cumhurbaşkanı seçilmesine tüm dünyadan tebrik yağdı.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda, hem de halkoyuyla Cumhurbaşkanı seçilmesine tüm dünyadan tebrik yağdı.
Bizden de tabi…

İşimiz gereği hepsini teker teker okudum.

Bizdeki tebrikler klasik. “Hayırlı uğurlu olsun” cinsinden.
Biraz fazlası, KKTC-TC ilişkilerinin daha da iyiye gitmesi temennisi.
Dünyanın değişik ülkelerinden gelenlerin ise hemen hepsi haber başlığı olabilecek nitelikte.

Haberde ara başlık olarak aldığımız ifadelerin, dün neden başlık olarak aklımıza gelmediğine hayıflanmadım değil.

Örneğin; Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Erdoğan'ın yaptıklarıyla ayrıca Müslüman halkların onurunu ve özgüvenini de geri getirdiğini vurgulayarak, ''O, tüm İslam ümmetinin çıkarları için mücadele ediyor. Recep Tayyip Erdoğan ve büyük Türk halkını bir kez daha tebrik ediyorum' diyor.
Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin ise 'Türkiye'nin son 10 yıllık gerçekleştirdiği dönüşüm sizin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki övgüye değer başarınızda tecelli etmiştir. Sizin ve hükümetinizin başarısı için dua eder, Türkiye'ye ve kardeş Türk halkına da ilerleme ve refah temenni ederiz' ifadesini kullanıyor.
Pakistan Başbakanı Navaz Şerif de mesajında bu sonucun, Türk milletinin her alanda büyük başarılara imza atan Başbakan Erdoğan'ın dinamik liderliğine olan güvenini kanıtladığını belirtiyor. Erdoğan’ın başarısını “tarihi” olarak nitelendiren Şerif, Türkiye'nin Erdoğan'ın liderliği altında, istikrar, başarı ve refah ortamında büyüyeceğine inandıklarını ve Pakistan ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın da bu dönemde güçlenerek büyüyeceğini kaydediyor.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama’nın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bu yeni görevinde çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini belirtiyor. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü CaitlinHayden, Obama’nın aynı şekilde Erdoğan’ın yerine geçecek başbakanla da çalışmayı arzuladığını ifade ediyor.

Bunun gibi pek çok var. Her bir kutlama, güzel mesajlar içeriyor. Belli ki profesyonel ellerden çıkmış.

Kimse kusura bakmasın ama bu mesajların yanında bizimki pek yavan kalıyor.
Biraz daha uzatılabilirdi, biraz daha özel kelimeler kullanılabilirdi diye düşünüyor insan.

Hani KKTC-TC ilişkisi özel olunca, seçilen kelimenin de bu minvalde olması gerekiyor sanki…Bu haber 9662 defa okunmuştur

:

:

:

: