Z Kuşağı

“Yukardaki başlık neyi ifade ediyor” dediğinizi duyar gibiyim..

“Yukardaki başlık neyi ifade ediyor” dediğinizi duyar gibiyim..
“X”, “Y” kuşağını duymuş , bilgi sahibi olmuştum, ancak “Z” kuşağının ne olduğunu ben de bilmiyordum, ta ki Times gazetesindeki uzun incelemeyi okuyana kadar..
Ve birçok sorunun yanıtını da böylece çözmüş oldum..
1995 yılından sonra doğan çocuğunuz mu var ? Bu yaştaki torun, yeğenlerinizi anlamıyor musunuz ?
Onların dili, tavrı, kullandığı sözcüklere yabancı mısınız ? O zaman bu yazıyı okumanızda yarar var, okuyun ve rahatlayın..
Buyrun “ Z “ kuşağına..
Ellerinde akıllı telefonları, iki parmakları devamlı minik ekran üzerinde birşeyler yazıp duruyor.. Bir metre ilerisindekiyle bile bu şekilde haberleşiyor.. Kapı zilini bile böyle çalıyor. Facebook’u çoktan anne-babalarına terketmişler..
Ne yaptıklarından çok ne yapacaklarıyla ilgililer..
Pek etrafta olan biten onları ilgilendirmiyor. Görünüşten çok , fikirlerini ön plana çıkmasından yanalar..
Barbie bebeklerinden çok Lego ile ilgililer..
Kendini göstermeye meraklı olanların selfie”sinden çok, akıllı , bilgili olmaktan yanalar..
1995 yılından sonra doğanlar dedik, sayıları 2 milyarı buluyor.. Önümüzdeki dönemin müstakbel yöneticileri.. Geleceğe dair karar alacak çocuklar, gençler.. Bir bakacaksınız, bu “Z” kuşağı iş başında..
Amerikalı araştırmacılar dünya nüfusunun neredeyse üçte birini oluşturan bu kuşağı araştırmışlar.. Ortaya ilginç, bir o kadar da düşündürücü sonuçlar çıkmış..
Bir kere “Z” kuşağının büyük çoğu Google’dan daha genç..
Gözlerini teknolojiyle dünyaya açıyorlar.. Anne-babalardından çok daha akıllılar.. Fizikleriyle değil, akıllarıyla, fikirleriyle ön plana çıkmak istiyorlar. Anne-babalarından daha az narsistler.. Selfie’leri daha az..
Çoğu, dünyayı değiştirmeyi hedefliyor. Hedefleri iddialı ve meydan okuyucu..Dünyayı değiştirici işlerde görev almak peşindeler.
Anne-babalarının X kuşağının çok dışında bir profile sahipler..
Dünyayı daha pessimist görüyorlar. Gelecek endişesi taşıyorlar. Internet konusunda birkaç yaş büyüklerinden bile fersah fersah öndeler. Internetsiz bir dünyayı düşünemiyorlar. Kolay kolay birşeye şaşırmıyorlar, herhangi bir konuda sürpriz olmaları ise çok ender..
Anne-babalarının bebeklik fotolarını sosyal medya’da paylaşmasından hiç ama hiç hoşlanmıyorlar.. Selfie, facebook onlara hiç hitap etmiyor.. Sosyal medyada görünmek yerine, adeta hiç görülmemeyi tercih ediyorlar.. Çoğu 2014’de facebook’u terketti..
Whatsapp, Instagram, Twitter ve de Snapchat onların alanı.. Eskiden “yabancıyla konuşmama” denilen gençler, şimdi internet sitelerindeki “ cookie”leri silmekle meşguller..
Para harcamaktan çok, para biriktirmekten yanalar.. Kendilerinden büyük abla-abilerinde göre daha az sigara, içki , uyuşturucu kullanıyorlar..
Daha puritan, tutucular.. Borca karşı çok daha fazla dikkatliler.. Üniversite eğitimine öyle sıcak bakmıyorlar.. İş bulmanın güçlüğünü bildiklerinden, kendi işlerini kendileri yaratma peşindeler. Ve kendi becerilerine uygun yeni işler keşfetmekle meşguller..
“Z” kuşağının büyükanne ve dedeleri, 1950,1960’larda yetişen kuşak.. Anne babaları 1970-1980’lerin çocukları ve el-bebek gül bebek büyütüldüler.. Çocuklarını da aynı kendileri gibi koruyucu , pamuklara sarılı yetiştirmek istiyen bir kuşak.. Ancak bu “Z” kuşağı , pessimist X kuşağı tarafından yetiştirildiğinden, herşeyin en iyisini görüyor.. X kuşağı rekor boşanmaya tanıklık ettiğinden, Z kuşağını bundan uzak tutmaya çalışan anne-babalar tarafından yetiştiriliyor.. Daha katı, daha gerçeklerle dolu , dünyanın kötülüklerini, savaşlarını bilerek büyüyorlar..
7 ile 13 yaş arasındaki çocukların yüzde 63’ü , dünyanın daha ürkütücü, yaşanılmaz olduğu inancına sahip.
Kuşaklar arası fark, çatışma çok normal.. Ancak eğer çocuğunuz veya bluğ çağındaki kızınız, oğlunuz bu davranışlar içindeyse yadırgamayınız.. Daha az konuşan, sosyal aktivitesi buna ragmen fazla, elinden akıllı telefonu, IPad’I düşmeyen yeni nesle karşı daha anlayışlı olun.. Sizin için normal olan, onlar için asla normal olmayacaktır..
Ve eğer bu yaşta çocuğunuz yoksa oturup, kalkıp şükredin.. Çünkü sizden fersah fersah daha fazla düşünen, akıllı, mantıklı bir yeni nesil geliyor ve bu sizin için “uzaylılar kadar “ farklı bir kuşak..
Hoşgeldin “Z” kuşağı..

Bu haber 705 defa okunmuştur

:

:

:

: