Anastasiadis her zamanki gibi tribünlere oynuyor

Rum Yönetimi Lideri NikosAnastasiadis, aslında iyi bir politikacı..

Rum Yönetimi Lideri NikosAnastasiadis, aslında iyi bir politikacı..
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’ye yapacağı ziyarete olumlu bakıyor.
Kıbrıs sorunuyla ilgili konularda, Erdoğan’dan iyi niyet beklediğini söylüyor.
Erdoğan’ın KKTC’ye yapacağı ziyaretin “farklı bir politika ve anlayışın sinyallerini vermesi umudunu” da dile getirerek, Türkiye’nin fiiliyatta iyi niyet ortaya koymasını diliyor.
Müzakerelerin başarısını sağlayan şeyin takvimler ve yol haritaları değil, iyi ve doğru hazırlık olduğunu savunanAnastasiadis, 11 Şubat tarihinde varılan Ortak Açıklama’nın, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun “iki devlet veya iki devletin işbirliği şeklindeki değişmez tezlerini çürüttüğünü” iddia ediyor.
Anastasiadis, Ortak Açıklama’nın ayrıca, Kıbrıs Rum tarafının “tek egemenlik, tek vatandaşlık ve uluslar arasıtemsiliyet arzusunu doğrularken, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB tam üyesi niteliğini görmezden gelmediğini” de öne sürüyor.
Anastasiadis, Ortak Açıklamayı kendi çıkarlarına göre yorumluyor.
Hatırlatalım dedik…
Ortak açıklama 7 maddeden oluşuyor.
Özetle bakacak olursak, Ortak Açıklamadaanlaşmanın ilgili Güvenlik Konseyi Kararları ve Üst Düzey Anlaşmalarda belirlendiği gibi siyasi eşitliğe dayalı, iki toplumlu, iki bölgeli federasyon temelinde olacağı kaydediliyor.
Birleşik Kıbrıs’ın, BM’nin ve AB’nin üyesi olarak tek uluslararası hukuk kişiliğine ve BM Şartı çerçevesinde tüm BM'ye üye ülkelerin sahip olduğu egemenlik olarak tanımlanan ve Kıbrıs Türk ile Kıbrıs Rumlardan eşit olarak neşet edecek tek egemenliğe sahip olacağı ifade ediliyor. Açıklamada “(bu egemenlik) Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerden eşit olarak neşet edecektir” ifadesi bulunuyor.
Federal Yasalar tarafından düzenlenen tek bir Birleşik Kıbrıs Vatandaşlığı olacağı belirtilen ortak açıklamada, Birleşik Kıbrıs vatandaşlarının aynı zamanda Kıbrıslı Rum Kurucu Devlet ya da Kıbrıslı Türk Kurucu Devleti’nin vatandaşları olacağı da belirtiliyor.
Federal hükümetinin yetkileri ile belirlenmiş yetkilerle açıkça alakalı olan hususların yanında kurucu devletlerin yetkilerinin anayasada tayin edileceği kaydedilen ortak açıklamada, “Kurucu devletler tüm yetkilerini tam ve geri döndürülemez bir biçimde federal hükümetin tecavüzüne maruz kalmadan kullanacaktır” ifadeleri yer alıyor.
Birleşik Kıbrıs Federasyonunun iki tarafta eşzamanlı yer alacak referandumda anlaşmanın onaylanması sonucu ortaya çıkacağı kaydedilen ortak açıklamada, Federal Anayasa’da Birleşik Kıbrıs’ın iki eşit statüye sahip, iki kurucu devletten oluşacağının saptanacağı kaydediliyor.

İşte Ortak Açıklama böyle..
Rum Lideri Anastasiadis ise Ortak Açıklamayı kendine göre yonttuğu gibi Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu suçluyor.
Eroğlu’nun görüşmeleri baltaladığını iddia ediyor.
Erdoğan’dan da iyi niyet bekliyor.
Erdoğan’dan iyi bir hareket beklerim diyor..
Anastasiadis, Erdoğan’ı muhatabı olarak görüyor.
Ancak Erdoğan, Anastasiadis’i muhatabı olarak görmüyor.
PekiAnastasiadis seçildiği günden bu güne kadar ne yaptı?
Ortak açıklamayı da kendine göre yorumlamaktan başka hiçbir şey..
Her zaman Kıbrıs Türk tarafından ve Türkiye’den bir şeyler istiyor.
Sadece tribünlere oynuyor..
Bu haber 7794 defa okunmuştur

:

:

:

: