Toprak Ürünleri yolsuzluk şaibesi devam!

Önceki yazıda TÜK deki ihale ile ilgili bir okuyucunun bize aktardığı bilgilerin ilk bölümünü paylaşmıştık.
Önceki yazıda TÜK deki ihale ile ilgili bir okuyucunun bize aktardığı bilgilerin ilk bölümünü paylaşmıştık.
(baknz http://www.starkibris.net/index.asp?haberID=184259 )
Özetle ne ihale şartnamesi, ne ihale tüzüğü dikkate alınmadan ve yerine göre by-pass edilerek KİŞİYE ÖZEL uygulamaların tercih edildiği bir uygulama sunuluyor!
Belki konu ile ilgili Bakanlıktan bir cevap, düzeltme, açıklama yani herhangi bir yanıt gelir diye ümitsiz de olsak bekledik ama, ne demiştik!
Sus pus ve boş laf ile peynir gemisini zaten götürüyorlar, niye izahat versinler ki!
Bakalım bize ulaşan yazının devamında daha neler neler var...
‘’ Birtek firma, açıkgözlük yapıp, diğer verdiği düşük miktarların yanında, bir de ne olur ne olmaz misali toplam 120,000 metrik ton için fiyat verdi.
Verdiği fiyat da astronomik bir fiyattı. Yani, US $ 271.- Dolar tonu.
Yalnız şarnamede alternatif teklif verilebilir maddesi yoktu. Buna rağmen, diskalifiye ettiğiniz diğer iki firma gibi alternatif fiyatlar (yani aylık miktar ve fiyat ) veren üç firmayı da diskalifiye ettmekten kaçındınız. Neden ?
Madem şartnameye uygun tüm rakam olan 120,000 metrik ton için tek fiyat veren bir tek firma vardı ve verilen US $ 171 .- dollar fiyattan, bu firmaya ihaleyi vermeniz gerekmezmiydi ?
Ancak, firmanın elinde 10 ay boyunca partiler halinde verebileceği ihale miktarı olan 120,000 metrik ton mal yoktu. Firmanın elinde daha önceden ayarlayıp alabileceği sadece 40,000 metrik ton arpa vardı.
Bu defa firmanın toplam miktarı veremeyecek olması nedeni ile diskalifiye edilmesi ve ihalenin iptal edilmesi gerekmezmiydi ? İhaleyi bu defa daha uzun süre vererek daha küçük miktarlar için yeniden açmanız gererekirken bunu yapmadınız. Neden ?
Peki kimden talimat aldınız da, açıkca iptal edilerek yeniden ihaleye çıkılması gerekirken usulsüz, kanunsuz ve etik olmayan bir şekilde kılıf bulmaya çalıştınız? Sayın Bakandan mı ? Yoksa , Sayın Müsteşardan mı ? Yoksa, bu makamların bilgisi ve ilgisi olmadan TÜK yönetim kurulu kendi başına çözüm mü üretti ?
Bulduğunuz kılıfı da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız sayın muhteremler !
Şartnamenin neresinde ihaleye katılanların tümü veya birden fazla katılımcı veya tercih edeceğiniz herhangi bir firma ile pazarlığa oturmanızı ve hem fiyat üstünde , hem de miktar üstünde , anlaşma sağlayabileceğinizi yazıyor ?
Açıklar ve bu yetkiyi veren maddeyi gösterirseniz sizler birer namus abidesi olursunuz.
Ancak, durum böyle değildir değil mi?
Şartnamedeki madde 10.(f) ‘’Yönetim Kurulu, verilen teklifleri uygun gördüğü halde ihaleyi sonuçlandırır; EN AVANTAJLI TEKLİFİ VEREN İLE PAZARLIK YAPABİLİR ; uygun görmediği durumlarda ise ihaleyi iptal eder’’ ifadesinin neresine göre kılıf uydurduğunuzu zannediyorsunuz ?
Şimdi soralım !
Yönetim kurulu verilen teklifleri şartnamenin hangi maddesi veya kriterine göre uygun gördü ?
Bu uygun görmede havada dollarlar mı uçuştu ? Bu uçuşan dolarlar, kimilerine göre onbinler, kimilerine göre yüzbinler,... bazı kişiler bunu çok iyi bileceklerdir , kimilerine göre milyonlar ile ifade edilebilinir.
Söylermisiniz, şartnamenin bu veya herhangi bir maddesi , sizlere, ihaleye katılan 3 (üç) firma ile pazarlık yapma ve her firmaya 40,000 metrik ton civarında bir miktar üzerinden anlaşma yapma yetkisi verir mi ?.
Yoksa , bazı maddi çıkarlar ve bazı kimselerin makam aşkı ,sizlerin vicdanlarını ve gözlerini mi bağladı?
Ben yaparım ve olur! Benim kararım en doğrusudur! Makam bende ise benim dediğim olur! Siz kim, ben kim, ben ne dersem o olur ! söylemleri eskiden sıkça makam sahibi siyasiler tarafından söylenirdi. Demek ki halen bu söylemler geçerliliğini korumaktadır.
Halep orda ise arşın da burdadır !
Hade bakalım şimdi aşağıdakine cevap veriniz.
Önerge No.856/2014 G.T.E.B. ile Yemlik Arpa Satın alınmasına Y(K-I)850-2014 sayılı ve 22.04.2014 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile ihalesiz arpa alımı kararı vermişken ve bu karar birçok sudan gerekçelerin yanında ‘’toplam100,000 metrik ton yemlik arpanın, İSMİ BİZDE MAHFUZ Ltd. den alınmasını; her partinin tesliminde müteakip peşin ödemeli aylık 10,000 metrik ton’luk partiler halinde CIF Gazimağusa teslim US$ 215.00 metrik ton fiyatla sözleşme imzalanması hususunda Devlet İhale Tüzüğünün 3(2) maddesi uyarınca Toprak Ürünleri Kurumu Yönetim Kurulu’nun yetkili kılınmasını onayladı’’ ifadesi ile sizlere sorumluluk yüklemedi mi?
Bu haber gazetelerde yayınlandı. Kimseden çıt çıkmadı !
Yalansa yalan deyin. Ama değil deyil mi ?
Bakanlar Kurulu kararları herkese açık değil mi ?
Yiğidin hakkını yemeyelim ,... Temmuz 2014 de Önder Sennaroğlunun tarım sigortası için 53 milyon TL’ye ihtiyaç duyulduğunu söylemesi açıklık politikası ile takdir toplamış haberini çakdırmadan geçti. Belki iyi niyetle, belki bilinçli olarak, Sayın Önder Sennaroğlunun çürüyen imajını düzeltmek adına bir küçük girişim. Hadi canım sende, bu neyin açıklık politikası ?
Neyin imaj düzeltmesi? ‘’
Evet, İBRETLE OKUDUM bana ulaşan yukardaki yazıyı... Devamında daha da çarpıcı değerlendirmeler var.
Bir sonraki yazıda onlar da aktarılacak.
O kadar ümit ediyorum ki ilgili bakanlıktan bir arama, bir yazı bir bilgi gelir diye.
Ama zatı muhteremler herhalde çok meşgullar.
Kırmızı halı dokuyorlar herhalde!
Bu haber 389 defa okunmuştur

:

:

:

: