Vasiliu’nun itirafları

Rum yönetimi eski başkanlarından Yorgos Vasiliu, Niyazi Kızılyürek tarafından kaleme alınan “Geçmişe ve Yarına Dair Düşünceler” isimli kitapta Rumların Annan planını reddetmesinin öncesi ve sonrasında cereyan eden olaylara ışık tuttu. Peki neler söyledi Vasiliu?

Rum yönetimi eski başkanlarından Yorgos Vasiliu, Niyazi Kızılyürek tarafından kaleme alınan “Geçmişe ve Yarına Dair Düşünceler” isimli kitapta Rumların Annan planını reddetmesinin öncesi ve sonrasında cereyan eden olaylara ışık tuttu.
Peki neler söyledi Vasiliu?
Annan Planı’nı kabul edecekleri güvencesini verdikleri için AB üyeliğine alındıklarını söyledi.
Yani bir başka ifadeyle Rumlar Avrupa Birliği’ni kandırdı.
“Merak etmeyin biz plana evet diyeceğiz” dediler.
AB de bunun üzerine Kıbrıs’ı AB’a aldı.
Rum Yönetimi eski başkanlarından Tassos Papadopulos’un üyelik imzasını attıktan sonra plandan kurtulmak için sistemli bir çaba başlattığını ve kendisine de görev verdiğini söyledi Vasiliu.
Nasıl bir görevdi bu?
Herkese, Papadopulos’un kendisine, Annan planını destekleyeceğimizi söyleme yetkisi verdiğini belirterek raporun hazırlanmasını sağladı.
Sonuç olarak, anlaşma bütün parlamentolardan onay aldı ve Kıbrıs tamamı ile AB’nin üye ülkesi olarak kabul edildi.
Tasos Papadopulos’un Annan planına ‘evet’ demeye karar verseydi, o zaman Kıbrıs sorunu çözülecekti ifadeleri dikkat çekti Vasiliu’nun.
Planın Rum tarafında kabul edilmesi durumunda, Kıbrıs sorununun çözümünün dönemin Başbakanı Erdoğan’ın da işine geleceğini, çünkü sorununun çözümsüzlüğünün Türkiye’nin politikasından değil, Rumların retçiliğinden kaynaklandığını iddia edeceğini savundu Vasiliu.
AKEL’in de hükümetten atılma tehdidinden dolayı Annan Planı’na hayır dediğini söyledi Vasiliu.
Vasiliu’nun açıklamalarına göre, Bürgenstock’tan sonra, referandumdan önce Papadopulos, Dimitris Hristofyas’a açıkça, ‘Evet dersen hükümet dışında kalırsın’ dedi.
Hristofyas dahükümette kalması gerektiğine karar verdi ve kararını 180 derece değiştirdi.
Dimitris Hristofyas Annan planını hükümet tarafından kovuşturulacağı tehdidinden dolayı reddetti.
Hristofyas partisinin büyük çoğunluğunun Annan planını en iyi çözüm olarak desteklediğini biliyordu. Bu nedenle, Merkez Komite’yi ‘Biz Plandan yanayız ancak şu anda hayır oyu vereceğiz çünkü Plan’ın, herkesin gördüğü acizlikleri var’ diyerek kandırdı.”
Vasiliu’nun bu itirafları, Rum tarafının Avrupa Birliği’ni nasıl kandırdığını bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.
İyi güzel de atı alan AB’yi geçti .
Siyaset de günah çıkarma var mı bilemeyiz ama, giderek çok yaşlanan bu adamız siyasetçilerinden bakalım daha ne 'günah çıkarma seansları' duyarız.
Bu itiraflardan sonra herhalde bizim dışişlerimiz, süper donanımlı Başbakanlık AB Koordinasyon görevlilerimiz ve görüşmeci Heyetlerimiz AB ve Güney Kıbrıs’la olan görüşmelerinde ellerindeki Joker i kullanırlar!
Bu haber 7968 defa okunmuştur

:

:

:

: