Kaotik ortam Siber’den, rüzgâr Akıncı’dan, hayaller Özersay’dan, gerçekler ise Eroğlu’dan yana

Bilindiği gibi gelecek yıl gerçekleşecek olan ama bugün dahi gündemi meşgul eden en önemli konu Cumhurbaşkanlığı seçimidir. İşte bu cumhurbaşkanlığı seçimi için muhtemel adayların başarı şansına yönelik kısa bir değerlendirme yapmak istedik.
Bilindiği gibi gelecek yıl gerçekleşecek olan ama bugün dahi gündemi meşgul eden en önemli konu Cumhurbaşkanlığı seçimidir. İşte bu cumhurbaşkanlığı seçimi için muhtemel adayların başarı şansına yönelik kısa bir değerlendirme yapmak istedik. Bu değerlendirmeyi yaparken kesinlikle herhangi bir şahsiyeti üzme niyetimiz bulunmamaktadır.

KAOSUN ÜRÜNÜ BİR ADAY BAŞARILI OLABİLİR Mİ?
Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik hazırlıklar maalesef özellikle CTP’yi daha da kaotik bir ortama sürüklemiş ve bu konuda açıklama yapmaya yeltenen yetkililer olayı içinden çıkmaz hale getirmiştir. Yıllardır Cumhurbaşkanlığı için bilinçli olarak kanal kanal gezerek açıklama yapan Sayın Talat’ı CTP bir kalemle nerede ise harcamıştır. Bundan rahatsız olan Talat, gerek aday olsa dahi kazanamayacağını gerekse kendi partisi tarafından aday yapılmayacağını anladığından “BEN ATILMADIM İSTİFA ETTİM” dercesine cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildiğini açıklamamıştır. Sayın Talat ve taraftarlarının tepkisini dikkate almayan Sayın Siber ise ihtirasına yenik düşerek adaylık başvurusunda bulunmuş ve partinin Cumhurbaşkanı adayı olmuştur. Oldu da sorun bitti mi? Tabi ki hayır. Yerel yönetimler seçiminde adeta işi oluruna bırakıp hüsrana uğrayan CTP yönetimi, önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimi içinde muhtemel bir mağlubiyetin yükünü herhalde tamamen Sayın Siber’in omuzlarına yükleyecektir. Adeta kaostan çıkan Sayın Sibel Siber’in başarısını değerlendirmek için aşağıdaki sorulara samimiyetle yanıt verilmesi gerekir:
• Düne kadar parti üyesi değil ve parti ideolojisini taşımaz denen bir aday bugün partide genel kabul görebilecek mi?
• Halen temas yaptığımız bazı partililer Talat’ın aday çıkarılmaması karşısında ya Akıncı’ya oy vereceklerini ya da sandığa gitmeyeceklerini ifade etmektedirler? Her şeyi oluruna bırakan parti yönetiminin bunun için alacağı bir önlem var mıdır?
• Genel Sekreter biz bir liderin peşinde koşan parti değil parti organlarımızla harekete ederiz demektedir. Peki bu partide bir lider olmasına engel midir? Partide bir lider olgusu yaratamayıp zoraki çıkan bir aday partililer tarafından lider olarak kabul edilmezken toplumun geneli nasıl onu lider olarak seçecektir? ZİRA KIBRIS TÜRKÜ CUMHURBAŞKANI DEĞİL TOPLUM LİDERİ SEÇMEKTEDİR. Bunun için ise CTP çıkardığı adayın cumhurbaşkanı olması için kendi oylarının yetmediğinin herhalde farkındadır.
• CTP adayının seçilmesi için TDP ve BKP’dende oy alması gerektiğini bildiği halde neden yerel seçimlerde olduğu gibi bu partileri dikkate almaz bir tavır sergilemektedir. Şöyle ki, bu siyasi parti liderlikleri Sibel Siber’in Cumhurbaşkanı olmak için gerekli donanıma ait olmadıklarını alenen iddia etmektedirler.

RÜZGAR LEFKOŞA DIŞINDA DA ESECEK MİDİR?
Belediye başkanlığı sırasında büyük sükse yapan Sayın Mustafa Akıncı’nın maalesef siyasi parti liderliğinde başarılı olduğu söylenemez. Gerek liderliğini yaptığı TKP, gerekse barış sürecinde kurulan Barış ve Demokrasi hareketinde gerekli sıçrama yapamayan Akıncı son olarak da gittikçe düşen performansı ile aktif siyasetten çekilmiştir. Epeyce bir süredir ise memleket meselelerinden uzak durmuştur. Her nedense Mehmet Çakıcı’nın parti başkanlığından çekilmesi ile yeniden efsane diye piyasaya çıkmıştır. LTB seçimleri sırasında Harmancı’nın yanında duran Akıncı, Harmancı’nın kazanması ile yıldızı tekrardan parlamış ve rüzgarı bir nevi arkasına almıştır. Tabi ki, Mustafa Akıncı’yı efsane yapan olgudan biri T.C yetkililerine karşı bir nevi meydan okumasıdır. Bugün bu olguyu ince ince işlemektedir. Mustafa Akıncı ve ekibi bu strateji ile gideceklerse yanıtlamaları gereken konu T.C yetkililerine meydan okuyan bir kişiye oy verebilecek sayının %51’e ulaşabilme ihtimalinin olup olmadığıdır. Aynı zamanda Lefkoşalının kendine özgü şartları ile başarısızlığı görülmüş siyasi partiler karşısında Harmancı’ya oy vermeleri gerçeğini Akıncı ve ekibi fazla büyütüyor olabilir mi? Eğer bu değişim rüzgarı ise bu rüzgar neden sadece Lefkoşa’da esmiştir. Dolayısıyla, Akıncı yetersiz kalabilecek bu rüzgarı seçim stratejisi ile fırtınaya dönüştürmesi gerektiği aşikârdır.

BİR HAREKETİN LİDERLİĞİNİ YAPAMAYAN TOPLUM LİDERLİĞİ YAPABİLİR Mİ?
Cumhurbaşkanlığı müzakerecisi iken hareket kurarak bu görevden ayrılan Kudret Özersay’ın o günlerde büyük heyecan yarattığı inkaredilemez.Ancak, sonraki süreçte beklentileri karşılamayan ve müzakereciliğe döndükten sonra Cumhurbaşkanlığı adaylığınıdillendiren Özersay öncelikle hareket içinde rahatsızlık yaratmıştır. Bunun sonucu olarak da hareketin beyni sayılabilecek Cenk Diler gibi üyeler geçtiğimiz haftalarda hareketten çekildiklerini beyan ettiler. Bu istifalar birkaç açıdan değerlendirilebilir. Ancak en net değerlendirme Kudret Özersay’ın bir hareketin liderliğinde dahi zafiyet gösterdiğidir. Bir hareketin liderliğinde başarısız olup arkasında parti desteği olmayan bir kişinin herhalde Cumhurbaşkanı olmasını beklemek biraz hayalcilik olur. Elbette, yapmış olduğumuz bu tespit Sayın Özersay’ın çok iyi bir akademisyen ve müzakereci olduğu gerçeğini değiştirmez.

OLGULAR KUŞKUSUZ EROĞLU’DAN YANA
Objektif olarak bakıldığında Cumhurbaşkanlığı için en güçlü ve şanslı adayın Derviş Eroğlu olduğu anlaşılmaktadır. Eroğlu, CTP’nin aksine adaylığını açıklamadan dahi toplam oyu %50’yi aşan siyasi partilerin desteğini almış durumdadır. Yani zorlama ile değil Derviş Eroğlu sağın gerçek lideri durumundadır. Son genel seçimlerde her nekadar UBP’nin parçalanmışlığından CTP ilk sırada çıksada toplamda sağın çıkardığı milletvekilleri % 50’den fazladır. Ayrıca, CTP hükümetinin iktidarı süresince giderek irtifa kaybettiğini anlamak için siyaset uzmanı olmaya da gerek yoktur. İşte bu yapı sürekli Eroğlu’nun lehine işlemektedir.

SON SÖZLER:
1. İNSANLARI YALAN SÖYLEDİKLERİNDE DİNLEMEYİ SEVERİM. ÇÜNKÜ; OLMAK İSTEDİKLERİ AMA OLAMADIKLARI İNSANLARI ANLATIRLAR.- LEOTOLSTOY
2. ASLINDA İNSANLAR SENİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMIYOR.SADECE SEN, YANLIŞ İNSANLAR ÜZERİNDE HAYAL KURUYORSUN. - MONTAIGNE

Bu haber 768 defa okunmuştur
  • Irfan  Magusa - 22.09.2014 Kimse gocunmasin ama bosuna kalem,nefes tuketiyorsunuz.Son CB secimini sayin Eroglu kazandi halkin CTP'ye olan husranligindan dolayi.Yok ki sayin Eroglu'yu cok isterlerdi ama inadina oy verdiler ve simdide bin pismandirlar.Allah askina son 4-5 yillik CBligi donemini birakalim da basbakanlik doneminde bu ulke icin faydali ne yapti sayin CB?Ezici cogunlukla mi CB secilmisti sayin Eroglu'da no.1 aday yaptiniz yine.400 oy fazlaligi ile CB secilmisti ve secime katilimda cok dusukdu.Kim isterse aday olsun anavatan'in sozunden disari cikamazlar.Tabi secilecek olan yuzde 60-70 oranin da oy alirsa durumlar degisebilir.
  • GERÇEK HASAN  LEFKOŞA - 22.09.2014 YAZINIZA AYNEN KATILIYORUM TALATI SÜSLEDİLER ÇÖZÜMCÜ DİYE OLMADI ŞİMDİ AKINCIYI UMUT YAPTILAR AMA İNANDIRAMAZLAR BU HALK GERÇEKLERİ SÖYLEYEN RUMLARIN KARŞISINDA DİK DURAN EROĞLU İLE TAVİZCİLERİN TERCİHİNİ YAPACAKTIR
  • Tesekkurler ince  NY - 22.09.2014 Guzel bir analiz olmus. Katilmiyorum dersem yalan olur gerci su an sadece uzaktan gorulen bunlar. Yani secim yaklastikca ve resmi basvuru suresi dolana kadar bakalim daha neler bekler bizi. Yaklastikca goruntu dahada belirgenlesip secimden sonrada netlesecektir :)

:

:

:

: