ÇAKIL DEKORU

Doğal görünümlü çakıl dekorlu bir bahçe genellikle son dönemlerde çok tercih edilmeye başladı.
Mediterranean Gardener

By Serdar Arapoğlu

Doğal görünümlü çakıl dekorlu bir bahçe genellikle son dönemlerde çok tercih edilmeye başladı. Kıbrıs”ın iklim şartlarına bakacak olursak suyun azlığına bir de kuraklığı eklersek neden pek fazla çim tercihi olmadığını anlayabiliriz. Bunun yanında bu cümleyi ‘Çimden çok Akdeniz bahçesi görünümlü susuzluğa dayanıklı bir bahçe isterim’ bir çok defa duymuşumdur.
Talep üzerine birçok değişik dekorlar uygularım. Biri benden az bakım isteyen doğal taş ve çakıllardan bir bahçe istediği zaman Bu çakıl dekorunun içerisine kendimce renk yeşillik ve koku katarak doğal sonra görünümü ön planda tutarım.
Sonuçta herşey tecrübeye dayandığına göre öncelliklebunu kullanarak bahçe dekorlarını ihtiyaç şartlar ve zevke göre uygulamak en iyisidir.
Şimdi size birçok kişinin neden şartlara ve iklime göre bahçe tercih ettiğinden bahsetmek istiyorum. Örneğin şartlar derken az önce bahsettiğim çim olayından sonra bir de çevrenin durumunu düşünün. Özellikle son zamanlarda inşaatların da etkisi ile tek görüp hissederek rahatsız olduğumuz toz toprak etkeni. İşte bu noktada konumuza giriyoruz. Bu tozu toprağı en azından kendi bahçemizde nasıl kontrol altına alabiliriz? Bu tozu toprağı ortadan kaldırmanın yollarından birtanesi çakıl ve doğal taş dekoru. Toprağı çakıl ile kapladığımız zaman bu tozun büyük bir bölümü ortadan kalkmış olurken bu yolla ot sorununu da biyik bir ölçüde ortadan kaldırırız. Tek yapmamız gereken bu çakılın altına suyu süzebilen kaliteli bir membran sermemiz.
Tabii ki membran seçimi de çok önemli. Bir kere kaliteli bir malzeme olması gerekiyor çünkü ince bir membran kısa bir süre sonra işe yaramamaya başlar parçalanır ve çakıllar arasında otlar çıkmaya başlar.
Membranın kalın ve sağlam olması çok önemlidir. Böylece çakılı da biraz kalın tutarak ot işini büyük ölçüde ortadan kaldırabiliriz. Peki böyle bir malzememiz var mı? son zamanlarda piysalarda böyle malzemeler bulunmaya başlandı. Şu anda kullandığım bu malzeme tam bu iş için uygun öncellikle bu malzemenin esas kullanım alanı plastik seralarda zemin kaplamasıdır. Bu membranın bir diğer özelliği ise suyu emen ve hava alabilen olmasıdır.


Damlama Sistemine Geri Dönüş
Çakıl dekorunda damlama sistemi çakıl serilmeden önce yapılmış olması gerekir. Çünkü damlama sisteminin boruları membranın altında kalması gerekir ki ortada plastik boru görüntüsü olmasın. Damlama sistemi çakıl dekorasyonunda çok önemli. Ağaç ve çiçek dipleri bu yolla sürekli ıslak ve nemli kalabilir. Böylelikle çakıla rağmen bu bitkiler gerekli suyu alır.
Tabii burada bence yapılması gereken çakılın ta ağaç diplerine kadar serilmemesi. Mutlaka ağacın dibinde toprak ve gübre bulunmalı. Membran ağacın veya çiçeğin göneni kadar daire şeklinde kesilip doğal taşlarla çevreleyip güzelleştirilebilir.
Çakıl dekorundaki tek olumsuz noktamız çakıl çeşitlerinin azlığdır. Buna rağmen güzel taşlarla süsleyerek bunu giderebiliriz. Deniz tzşları bu iş için bire bir. Farklı boyutlarda şekilli veya şekilsiz taşlarla bir dekor yaparak çakıl dekoru taş dekoru ile bütünleşebilir.

Bu haber 213 defa okunmuştur

:

:

:

: