Akdeniz Bahçesi

Özgürce büyüyen ağaçlar, huzur dolu yeşillik, sarhoş eden çiçek kokuları, iç içe girmiş morlar, pembeler, sarılar, karışık ama uyumlu, asil ama neşeli bir bahçe için kolları sıvayalım.
Özgürce büyüyen ağaçlar, huzur dolu yeşillik, sarhoş eden çiçek kokuları, iç içe girmiş morlar, pembeler, sarılar, karışık ama uyumlu, asil ama neşeli bir bahçe için kolları sıvayalım.

Evet özgürce o kadar çeşit var ki bahçemize sığdırabileceğimiz rengarenk güller, lavantalar, lazmarinler, Akdeniz bahçelerinin vazgeçilmezi yasemin, rengarenk görüntüsü ile tamamen bir Akdeniz bahçesini andıran cemile. Her köşeden çiçekler fışkırmalı, bahçemizin her köşesi mis gibi kokmalı. Bahçe duvarlarımıza tellerin üzerine vereceğimiz hanımelinin kokusu ile bahçemizin bir köşesine yerleştireceğimiz adeta büyüleyen gecetütenin kokusu her şeye değer. Bahçemizi yaparken seçeceğimiz bitkilere çok özen göstermeliyiz. Özellikle her mevsimde çiçek açan polygala, pembe hanım gibi türlere yönelmeliyiz. Ağaçları seçerken sadece yaprağını döken ağaçları değil sürekli yeşil kalan çiçekli ağaçları da tercih ediniz. Tekomarya, maviş, duranta, Bignonya, Grevilya bunlardan bazıları. Bunların yanında yaprağını dökenlerdense yine çiçekli olanlardan Jakaranda, Albizya, Alev ağacını kullanabilirsiniz. Eğer bir Akdeniz bahçesi tasarlamak istiyorsanız özellikle yapmamız gereken bu bahçenin önemli unsurlarını kafanızda canlandırmanız gerekir. Renkli ve kokulu çiçeklerin ve yeşil çalıların dışında Akdeniz bahçelerinin olmazsa olmazlarından olan sarılıcı bitkileri de unutmayalım. Düşünsenize bahçe duvarlarının ya da perforje çiçeklikleri kaplayan arsız gülleri, cemileleri ve hanımellerini hayal edin.
Bahçenize bitkileri gruplar halinde ekerek aralarında sınırlar oluşturmayı deneyin. Fakat bitkileri asla sırayla ekmeyin. Unutmayın bu bir Akdeniz bahçesi ve her şey doğal olmalı. Bahçenizi gelişigüzel karmakarışık bitkilerle donatın. Bu karışıma sardunyaları, papatyaları, lavantaları, bodur zakkumlar ve gülleri ekleyebilirsiniz. Bir diğer önemli konu bahçenizde en fazla zaman geçirdiğiniz bölümlere renkli ve kokulu türleri kullanın. Bazı bölgelerde tepeler oluşturup ekeceğiniz türleri sıralayın, sezon çiçeği bölümünüzü ayırmayı unutmayın. Bu ay sezon çiçeğinin ekiminin tam zamanı. Bahçemizin olmazsa olmazlarındandır sezon çiçeği, kullanmaktan çekinmeyin. Petunyanın güzelliği ve dayanıklılığı, hercai menekşenin renkleri, dildamaklar, vinkalar ve alisyumlar. Rengarenk sezon çiçekleri bahçemize güzellik katacaktır.
Bunun yanında kaya bahçesi köşesi fikrini düşünün. Muhteşem bir kaya bahçesi köşesi yapabilirsiniz. Taşlarınızı ve bitkilerinizi özenle seçerek işe başlamalısınız. Sonra bahçenizde şirin patika yolları yapmak istiyorsanız nasıl bir malzeme kullanacağınıza karar vermelisiniz. Çakıl veya deniz taşını mı yoksa ahşabı mı seversiniz veya iki patikayı ahşap bir köprü ile birleştirip etrafını deniz kayalarıyla donatıp doğal bir görüntü oluşturabilirsiniz. Belki de seçiminizi çim patikadan veya taşlarla döşenmiş bir patikanın arasına çimi tercih edersiniz. Burda önemli olan patikanın doğal görünmesi ve de bahçeyle uyumu. Bu patikaların kenarlarına bir de kokulu çiçekler ekerseniz dokunmayın keyfinize. Hatta kahve keyfi yapmak için kendinize yeterince büyük çimden bir köşe tasarlayabilirsiniz. Düşünsenize yeşil alandaki keyfinizi.
Bahçenizin bir köşesinde meyve ve sebzelere yer vermelisiniz. Bunları unutursanız büyük bir haksızlık yapmış olursunuz. Ama unutmayın ki bu ciddi bir uğraş ve zaman ister. Kare kare ayrılmış bölümlerde taze sebzeleri elinizin altında bulundurabilirsiniz. Bahçenizden kestiğiniz bir maydonozun, rokanın, marulun, nanenin salatası nefis olurdu.
Ya taze meyveye ne demeli. Lezzetli bir şeftali, acımtırak bir kırmızı greyfurt, limonun her an elimizin altında olması ne muhteşem olurdu.
İşte size enfes bir Akdeniz bahçesi. Haydi kolları sıvayın, hayal etmeyi bırakıp işe koyulmaya ne dersiniz.

For all gardening enquires please contact serdar @medgardener .com
www.medgardener.com


Gül-rose
Lavanta-lavander
Lazmarin-rosemary
Yasemin-jasmine
Cemile-bougenvillae
Hanımeli-honeysuckle
Gecetüten-night special
Polygala-polygala
Pembe hanım-lady in pink
Tekomarya-takomarya
Maviş-Solanum
Duranta-Duranta
Bignonya-bignonya
Grevilya-grevilya
Jacaranda-Jacaranda
Albizya-Albizya
Alev ağacı- Flame tree
Sardunya-gerenium
Papatya-dasies
Bodur zakkum-bush oliander
Dildamak-snapdragon
Hercai menekşe-viola
Bu haber 184 defa okunmuştur

:

:

:

: