Onlar Kıbrıs’ı çok sevdi

Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kurucusu, varoluş mücadelesinin önde gelen mimarlarından olan Emekli Tümgeneral Daniş Karabelen Paşa’nın kızı Özcan AtamertKarabelen’le görüştük geçenlerde.

Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kurucusu, varoluş mücadelesinin önde gelen mimarlarından olan Emekli Tümgeneral Daniş Karabelen Paşa’nın kızı Özcan AtamertKarabelen’le görüştük geçenlerde.
Kenan (Kenan) ÇoygunPaşa’nın anma töreni için KKTC’ye gelmiş.
Girne’de kaldığı yere gittik. Randevu saatimizden çok önce inmiş lobiye.
Nedeni askeri disiplin ve köklü aile geleneğinin getirdiği nezaket…
1961-1982 yılları arası TRT-Türkiye radyolarında haber, naklen yayın, röportaj spikerliği yapan Özcan Hanım’ındiksiyonunun güzelliğinden bahsetmem abesle iştigal olacak.
Görgüsü, nezaketi hayranlık uyandıracak boyutta ki, kendisinin paşa torunu olduğunu söylemeden tahmin etmeliydim.
Bir klasör dolusu doküman var yanında. Fotoğraflar eşlik ediyor sohbetimize.
Besteleri var, şiirleri var, kitabı var…
Dolu dolu yaşanmış bir hayatı, bir o kadar da kendi zenginleştirmiş.
TRT`de 1982’den 2003 yılına kadar sözleşmeli prodüktör spiker olarak 'Caz ve Hafif Müzik Dünyasından' programlarını hazırlamış, sunmuş…. Sanat kuruluşları, çeşitli dernekler ve TRT’den ödül, teşekkür ve onur belgeleri almış. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi-MSÜ Mezunlar Derneği şeref üyesi. Şiirlerini, 'Geçmişten sesler ve her zaman bahar' adlı ilk şiir kitabında toplamış. 2009’da Türk basınına 50 yıl şerefle hizmet nedeniyle Gazeteciler Cemiyeti’nden Burhan Felek onur ödülünü almış. “Türkiye Ressamlar Derneği” ve Sanatçı ve Sanatseverler Derneği’nin şeref üyesi. Ana adlı edebiyat dergisinin yazarı… Bitmedi, 1935 yılında pilot Vecihi Hürkuş’un Kalamış’taki deniz uçağı ile uçan Atamert,dünyada 4,5 yaşında uçan tek çocuk.
Özcan Hanım’ı tanımak başka bir kapıyı daha açtı bana… Babası,TMT’nin kurucusu Daniş Paşa’yı merak ettim, daha çok tanımak istedim.
Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı’nın mücadele ruhunun sembolü Paşa’yı…
İstiklal Savaşı’ndan Kore Savaşı’na kadar birçok savaşa katılan ve birçok kez gazi olan vücudundaki kurşunlarla hayata veda eden bir kahramanı, beş kıtanın paşasını…
Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinde geniş yer tutan bir isim DanişKarabelen. Bence Kıbrıslı Türklerin geçmişinden çok bugününde imzası olan…
Şayet adada Türk varlığından söz ediliyorsa, Karabelen ve Çoygun Paşa ile onun gibi neferler sayesinde…
Çocuklarına harcayacakları zamanı Kıbrıs Türk halkının kurtuluşu için harcayan, evinden çok karargahta vakit geçiren, “Mersin’e gidiyoruz” diyerek mücahide destek olan paşalara çok şey borçlu Kıbrıs Türkü.
Özcan Hanım’ın ifadesi, “o kadar sık Mersin’e gidiyoruz derlerdi ki, ‘annem babam Mersin’i niye bu kadar çok seviyor’ diye düşünürdük…”
Mersin değildir gittikleri… Zaten tatil yapacak durumda da değillerdir… Kıbrıs Türkü’nün bağımsızlığı, Kıbrıs Türkü’nün esaretten kurtulması içindir tüm çabalar…
Kıbrıs Türküyle omuz omuza kazanırlar bu Kurtuluş Savaşı’nı…
Nur içinde yatsınlar…


Bu haber 2708 defa okunmuştur

:

:

:

: