Britanya’nın “Göçmen” Sorunu

Britanya, Kıbrıslı Türklerin çok yakından tanıdığı bir ülke..

Britanya, Kıbrıslı Türklerin çok yakından tanıdığı bir ülke.. Bir ayağınız, ailenizin belki de yarısı veya daha fazlası orada.. Türkiye’ye de artık çok yakın.. Sabah kahvaltısı İstanbul’da, öğle yemeği Londra’da..Öylesine yakın..

Ancak son yıllarda dikkatinizi çekti mi bilmem.. Bindiğiniz otobüsten , trene; bankadan doktora, hastaneden restorana, sinemadan alışveriş yerlerine, bir kulak kabartın.. Gözünüzü kapatın. Neredeyim deseniz, İngiltere veya Londra’dayım diyemezsiniz.. Nedeni çok basit.. İngilizce konuşulduğunu duyamazsınız.. Veya konuşulan İngilizce, kırık döküktür..

Cep telefonlarıyla konuşanlarla sanki orası Birleşmiş Milletler salonudur..
Avrupa’nın son durağı, Büyük Britanya adasında son haftaların en güncel konularından biri de “Immigration” , yani “Göçmenlik”.. Ben de göçmenim, siz de.. Dünya üzerindeki her yerleşim biriminin vatandaşı bu adada temsil ediliyor.. Dili, kültürü, gelenek, görenekleriyle..Mozaik’ler adası ..

Göçmenlik demek, genç iş gücü, yaşlanan Britanya nüfusuna taze kan anlamına gelse de beraberinde getirdikleri de büyük..

TV’ler, yazılı basın her yerde göçmenlik sorunu ele alınıyor..

Britanya Hükümeti’nin son göçmenlik raporuna göre, her yıl ülkede kalmak için başvuranların oranı yüzde 70 artmış.. Son rakamlara göre 5* binden fazla “kanunsuz göçmen”in akibeti meçhul.. Ne kayıt var, ne iz..Bundan önce bildirilen kayıp sayısı 175 binin üzerine 50 bini ekleyin.. Bazıları bu rakamın yarım milyonu geçtiği görüşünde..

Muhafazalar- Liberal Demokrat Koalisyonu, işin ucunu bırakmış gibi.. Zaten açıkca “sınır kontrollarını” kaybettiklerini ifade ediyorlar.

İngiltere’yi bu kadar cazip hale getiren ne ?

Bunu en güzel Fransa’nın sahil kenti, Dover’in tam karşısındaki Calais şehrinin belediye başkanı Natacha Bouchart dile getiriyor.. Bir defa Britanya topraklarına ayak bastın mı, Fransa veya başka Avrupa ülkelerinden çok daha iyi şartlarda sosyal yardım alabiliyorsun..Yani devletin göçmenlere yaptığı yardımlar, Britanya’yı göçmenler için Avrupa’nın en cazip ülkesi haline getirmiş.

Hele iltica edeceksiniz rakamlar çok elverişli.. Karı-koca için haftalık yardım 72.52 sterlin. NHS yani Sosyal Sigorta hastanelerinde tedavi ücretsiz. Buna diş, göz tedavileri ve gözlük de dahil.. Bekarsanız haftada 36 ile 53 sterlin arasında yardım alabiliyorsunuz..

Britanya adasına gelmeden önceki son durak Fransa’da ise durum bambaşka.. Bir kere ilticaya başvurmak çok uzun zaman alıyor.. Ancak kırmızı çizgiler, büroktarik engeller, uzun kuyruklar haftada 45 sterlini geçmeyen yardımı alma konusundaki en önemli engeller..

Fransa’nın İngiltere’ye bakan kıyı kentlerinde, özellikle Calais ve çevresinde Çin’den Orta Doğu’ya, Asya’dan Afrika’ya binlerce mülteci insanlık dışı ortamda aylarca beklemeyi göz alıyor.. Ta ki sağ salim bir TIR’ın veya özel otonun bir yerinde gizlice saklanarak adaya adım atana kadar..

Britanya , Fransa’ya göçmenlere engel olsunlar diye 12 milyon sterlin verse de gelmeyi aklına koyana engel yok gibi..

Britanya Hükümeti tüm bunlar karşısında , Avrupa Birliği üyeliğini öne sürüyor..
“AB’de kaldığımız sürece göçmenlik sorunuyla başa çıkmamız mümkün değil”..
Kısa ve öz.. Ya AB’de kalıp, her sene onbinlerce ilticacıyı besleyeceğiz.. Ya da AB’den ayrılıp, sınırlarımızı kendi bildiğimiz gibi kontrol edeceğiz.

Daha on yıl öncesine kadar ilticaya başvuranlara sıra gelmediğini yazarsak, sorunun büyüklüğü ve ümitsizliğini anlarsınız..Siz siz olun, buralara turist, gezme, iş seyahati dışında gelmeye kalkışmayın..

Britanya adası, göçmenlerle doldu da taştı bile.
Bu haber 1504 defa okunmuştur
 • Whst's Up Minnesota Amerikalisi    - 07.12.2014 Ingiltere'de gocmen sorunu yaratan kibris turkleri ve afganistanlilardir. son zamanlarda sureyeli kacaklar da gelmeye basladi. ipini kopartan ingiltereye geliyor sanki babalarinin ciftligi. Bari bir ise yarasalar
 •    - 05.12.2014 haftalik 50 pound + ucretsiz saglik hizmetleri + kalacak yer gayet guzel ben kktc sartlari hosuma gitmedi en iyisi u.k. gideyim
 • Semih   - 05.12.2014 ben girne kalesinin sag tarafindaki plajinda cirilciplak yuzdum.
 • LONDRALI U.K ince  NY - 05.12.2014 Gardascim domatese olan talep altina olan talep gibi burada. Ama senin o hiyarciklari benim sekretere gonder o cok sever. Yanindada billir tuz koy lutfen. Sahtekar ben domates degil sicak kopek satarim kose basinda. Iten mi bi tane lahana tursusu, hardal ile eyi yeyiolar.
 • LONDRALI  U.K - 05.12.2014 INCE GARDAS KARPAZDA BENIM BAHCADA URETTIGIM GOLOGAS BULLEZ GABAK VE HIYARCIKLARA NE KADAR TALEP VAR YETISTIREMEM !! HABIRE EKER EKER SATARIM ...
 • ince NY   - 05.12.2014 Cok sukur Amerikadayim Londra gibi kucuk bir yerde hava atacagima New Yurkta domates satarim.
 • Mukremin Kalayci    - 05.12.2014 Kıbrıs Türkleri İngiltere'yi istila etmeden - once asirlardir Turkler Ingiltere'de yasiyorlardi ve halen de buyuk bir turk cogunlugu yasamaktadir. ve bir cok kibris turkune yardimci olmusturlardir. Bugun Ingilterede yasayan turklerin egitim seviyeleri kibris turklerinden cok daha fazladir. En azindan kibris turkleri gibi ingilterede doner kebabcilik, lahmacunculuk yapmazlar . aksine cogunun muhendislik ve doktorluk ofisleri vardir. Britanya, Kibrisli Turklerin cok yakindan tanidigi bir ulke ama Buyuk Britanya seni nasil taniyor,? seni ingilterede kacinsi sinif insan sifatiyla yasatiyor?
 • sefa hanıma girneli   girne - 05.12.2014 sn sefa hanım bence yanlış yazdınız göcmenler için burası kktc sorma gir hanı sokakta gezmiyorsunuz beli girne sokakları cakal dolu hepsi rajon keserler hiç calışmadıkları halde ya aylık burdalar yada uyduruk calışma izinleriyle benim ülkemde casino hotel de calışacak kktc ti yokmu casınolar bet ofisleri hoteller devleten büyük onlar devleti idare eder avantayı alırlar ğözlerini herşeye kapatırlar bu adaletsiz ülkede asıl sorun bu kktc halkının iş bulamadıgını biliyormusunuz 20 insanımız işsiz ne acıdır hala af af bu baronlar alışmış ucuz işci günde 16 saat calıştırmayı laf geldiğinde kıbrıslı tebeldir calışmaz asıl kanayan yaramızı yazın sefa hanım by
 • LONDRALI  U.K - 04.11.2014 MUSTAFA GARDAS , SENI ZORLA TUTAN MI VAR BENIM EVIMDE . MISAFIRLIK TE BIR YERE KADARDIR . RUM SIZE OYLE YAPACAK , RUM SANA BOYLE YAPACAK !( YANANDOLAN HIKAYELERI ) YAPACAKSA BANA YAPACAK SANA NE . BEN SENSIZ HICIM ? VAY GUZZUM VAY .
 • ben gidersem.... mustafa  girne - 03.11.2014 Ben gidersem, rum seni sahiplerde görürsün gününü. Yersin gabagciklari...Sen bensiz, hicsin...bunu küpe yapan. Yoksa Karpaz eşşeği bile bakmaz sana, bunu bilen.
 • LONDRALI  U.K - 03.11.2014 MUSTAFA GIRNE >>)) EVET DOGRU SOYLEDIN . LONDRALI UK KARPAZA >> SONRADAN GELME YERLESIK TR LILER GELDIKLERI YERE . EVLI EVINE KOYLU KOYUNE .. MUSTAFAM SEN SAHIPSIZ MIN ? DE SAHIPLENMEK ISTIYORSUN ?? VAH VAH .. UZULDUM ...
 • londrali karpaza... mustafa  girne - 03.11.2014 Londrali UK Karpazdaki evini şenlen. Ingiliz seni sevmez. Rum seni sevmez. Ne varsa gara sakalda var. Dönecen yer orasidir. Yerinde olsam TR'liye sahip cikar, aklımı başıma alırım...Asrin projesi başlangıc olsun.
 • selim haci  londra - 02.11.2014 biri yer obiri bakar kiyamet ondan kopar
 • LONDRALI UK ince  NY - 02.11.2014 Toplumun % 20 calisir, %80 yer. :)
 • Hasan  Girne - 02.11.2014 Sayin Londrali gardas,Ingiltere de ozel sektorde isleyen isciler ve sanatkarlarin devlete isleyenlerden(memurlar) 2-3 kat odendiginide bilirmiydin?
 • LONDRALI  U.K - 02.11.2014 ingilterede % 40 essek gibi calisiyor ! % 60 da calisanlarin verdigi vergileri yalan dolan la yiyor .
 • Adi Amerikalilar ince  NY - 02.11.2014 Bize tek kurus vermezler burada isin gucun yoksa caslis calis vergi ode.

:

:

:

: