KKTC Yargısından kara mizah

Eşi, benzeri, örneği, olmayan bir ülkeyiz.
Eşi, benzeri, örneği, olmayan bir ülkeyiz.
Bu her konuda böyle, bizde her şey normal, sıradan, olağan, günlük, basit, keyfi, herkes her olaya işine geldiği yerden bakıp, öyle kabulleniyor.
Siyaset böyle, sağlık böyle, eğitim böyle, hukuk, hatta yargı bile böyle.
Ülke yönetiminde söz sahibi, topluma örnek olması gereken, hani imam yaparsa, cemaat ne yapsın türünden beklentilerin olduğu, makamlar, mevkiler şaşırtmaya devam ediyor.
Bir Başbakanın imzası taklit ediliyor, olayın adına ne derseniz deyin, sanki hiçbir şey yok, bir başka vatandaş, cezaevindeyken devlet kurumuna müdür atanıyor, unutuldu gitti.
Sıradan, olağan, dünyanın her yerinde rastlanabilen olaylar gibi, hayatımızda yer aldılar, geldiler geçtiler, sıradakiler gelsin.
“Devlete ait orman arazilerini, ayarlanmış kişilere peşkeş çeken bir çeteye yönelik olarak, parlamento Başkan yardımcılığı görevini de yürüten, iktidar partisi üyesi milletvekili ViorelHrebenciuc hakkında kovuşturma başlatıldı. Savcılar, milletvekilinin dokunulmazlığını kaldırması için parlamentoya yazı yazdı.
Cumhurbaşkanlığı seçim sürecindeki partisini rahatlatmak isteyen Hrebenciuc, bu talep parlamentoda görüşülmeden milletvekilliğinden istifa etti.”
Bu haber Romanya’dan.
“Hakkında gasp, rüşvet ve kara para aklama gibi suçlardan yakalama emri çıkartılan Venedik Belediye Başkanı Giorgio Orsoni ile birlikte 35 ünlü İtalyan politikacı ve işadamı tutuklandı.”
Buda bir başka haber.
“Rumların eski Maliye Bakanı Hristodulu, 5 ay hapis yatacak. Maliye ve İçişleri eski Bakanı, Rum Merkez Bankası eski Başkanı HristodulosHristodulu’u, sahte gelir beyanında bulunma ve vergi kaçakçılığı suçundan 5 aylık hapis cezasına çaptırıldı.”
Ve bu haber de güney Kıbrıs’tan.
Bunlardan daha çok var ama bu köşeye sığmaz.
Kuzey Kıbrıs’ta bunların bir örneğini bulamazsınız.
Sanayi Holding, KTHY, ETİ, Belediyeler ki 2016 yılına kadar tefecilerde çekleri olan belediyeler var, bunları kim veya kimler yaptı?
Failleri meçhul mü, meşhur mu?
Bunlarda yetmedi, yargımız dünyada benzeri olmayan bir karara imza attı.
Tam bize göre, tam bir KKTC örneği, tam bir kara mizah.
“Sanık hakkındaki tüm ağırlaştırıcı ve hafifleştirici unsurları göz önünde bulundurduğunu aktaran Yargıç, sanığın Kooperatif Merkez Bankası Girne Şubesi müşterilerinin hesaplarından, hamiline geçirdiği yaklaşık 3 yüz bin TL’lik miktarı yeniden hesaplarına yatırmasının ve müşterilerin şikâyetlerini geri çekmelerinin, hakkında hafifletici unsur olarak göz önünde bulundurulduğunu söyledi.
Sanığın iki çocuğu olduğunu, birinin askerde, diğerinin ise öğrenci olduğunu kaydeden Yargıç, sanığa ceza takdir ederken, hürriyeti bağlayıcı bir cezayı uygun ve adil bulmadığını kaydetti. Sanığın toplam 65 davadan yargılandığını da hatırlatan Girne Kaza Mahkemesi Yargıcı, sanığın işlediği 1, 2, 3 ve 4’üncü davalardan 15 bin TL, 65’inci davadan ise 2 bin TL para cezasına çarptırıldığını açıkladı. Sanığa verilen para cezasının derhal ödenmesini emreden yargıç, para cezalarının derhal ödenmemesi halinde sanığın 3 ay cezaevine gönderilmesine direktif verdi.”
Ve bizden, bize yakışır bir haber, keşke taksit kolaylığı da sağlansaydı.
Burada konu isimler veya kişiler değildir.
Ortada bir suç vardır, buna bağlı olarak bir de sonuç vardır, örnek teşkil edecek, ibret olacak, caydıracak ama nerde.
Bir karar, birçok olayı önleyebilir, zaten cezanın verilme amaçlarından biride örnek olması, benzerlerini önleme çabasıdır.
Bundan sonra buna benzer olayların, önünü kimse alamaz.
Kimsede bu kararın tersi bir sonuca hükmedemez.


Bu haber 751 defa okunmuştur

:

:

:

: