Pazarlığa girmeye niyetleri yok

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, masadan kaçmak için denizdeki doğal kaynakları bahane göstererek adeta bir suni kriz yarattı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, masadan kaçmak için denizdeki doğal kaynakları bahane göstererek adeta bir suni kriz yarattı.
Zaten Rum tarafı gerçek anlamda da bir pazarlığa girmeye de niyeti yok.
Doğal gaz kaynakları olmasaydı, Rum tarafı müzakere sürecini berhava etmek için yine bir bahane bulacaktı.
Çünkü sırada al-ver aşamasına geçmek vardı.
Türkiye doğal gazda Kıbrıs Türk tarafının da hakkı olduğu tezinde haklıydı.
Yani bir başka ifadeyle, Türkiye, ‘bu doğal gaz kazılarını yaparsan, ben de Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafının da hakkı olduğunu kabul ettiği bu kaynaklar için aynı kazıları yaparım” dedi.
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, NobleEnergy ile ENİ-KOGAS şirketlerine ruhsat vererek bu araştırma ve kazıları yaptırıyorsa, Kıbrıs Türk tarafı da TPAO’ya ruhsat verme yetkisi verdi.
Ancak dün Rum basınına ilginç bir haber düştü.
Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Bölgesi’nde (MEB) yer alan 12. Parselde doğal gaz arama ve çıkarma faaliyetlerinde bulunan NobleEnergy şirketi, “Afrotid” olarak adlandırılan doğal gaz yatağındaki doğal gaz miktarının, Güney Kıbrıs’ta bir sıvılaştırma terminali kurulması için yeterli olmadığını açıkladı.
NobleEnergy şirketinin Güney Kıbrıs Birosu Müdürü John Tomiç, bu yüzden asıl tercihlerinin doğal gazın komşu ülkelere satışı yönünde olduğunu söyledi.
Şimdi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu açıklama karşısında ne yapacağı merak ediliyor.
Güney Kıbrıs için doğal gazı değerlendirmede seçenekler arasında Mısır ve Ürdün gibi ülkeler var.
Rum basınının bu konuda Türkiye’den bahsetmemesi ise dikkat çekiyor.
ENİ-Kogas ve Total şirketlerinin yapacakları sondajlarda yüksek miktarda doğal gaz tespit edilmesi durumunda Rum hükümetinin planlarını yeniden gözden geçirmesi gerekecek gibi görünüyor.
Ancak Afrodit parseli için şu anda en hızlı uygulama, doğal gazın diğer ülkelere satışı şeklinde olabilecek.
Ne olursa olsun, bazen krizler, sorunların çözümünü mümkün kılabilecek fırsatlar da yaratabilir.
Bu nedenle söz konusu sıkıntıları aşabilmenin yolu, gerek doğal gaz, gerek turizm ve ticaret konularında iki taraf işbirliği yapmalı.
Bu haber 2850 defa okunmuştur

:

:

:

: