KTHY’nin iflasında aramızda masum var mı?

Yine KTHY’nı kim batırdı tartışmalarının alevlendiğine şahit oluyoruz.
Yine KTHY’nı kim batırdı tartışmalarının alevlendiğine şahit oluyoruz. Bu tartışmanın bugüne taşınması ise aslında bu konudaki acizliğimizin bariz kanıtıdır. İşte bu bağlamda KTHY için iflasın ilan edildiği gün olan 19 Ekim 2010 günü Sabah Gazetesi’nde çıkan aşağıdaki haberi sizinle paylaşarak o zamanki atmosferi hatırlatmak istiyorum.

“Mali krize giren ve faaliyetleri durdurulan Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın (KTHY) Yönetim Kurulu, içine düştüğü maddi sıkıntılar sonrası beklenildiği gibi bugün ''iflas kararı'' aldı. Fikret Çavuşoğlu başkanlığında, ortakların da katılımıyla 2 saatlik bir toplantı gerçekleştiren KTHY Yönetim Kurulu, ''kontrollü iflas'' kararı aldı. Karar, KTHY Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Çavuşoğlu tarafından, düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. İflas kararı alan yönetim kurulunun KTHY'nin tasfiyesi için yarın Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanlığı'na başvuracağını açıklayan Çavuşoğlu, ''Kıbrıs Türk Hava Yolları 140 milyon Dolar bilinen borçları ile iflas noktasına gelmiştir ve tasfiyesi yapılacaktır'' dedi. KTHY'nin bu noktaya gelmesinde yönetsel sorunlar, KKTC'nin tanınmaması nedeniyle uygulanan ambargolar, zamanında doğru kararlar verilmemesi gibi birçok nedenler bulunduğunu'' belirten Çavuşoğlu, Başbakanlık Denetleme Kurulu ile Meclis Araştırma Komitesi'nin tüm bunların nedenlerini araştırmakta olduğunu, yarın kendisinin gerekli bilgileri vermek üzere üçüncü kez ilgili Meclis Komitesi'nin toplantısına katılacağını söyledi. Gerek Başbakanlık Denetleme Kurulu'nun, gerekse KTHY ile ilgili Meclis Araştırma Komitesi'nin elde edeceği sonuçları kamuoyu ile paylaşacağını umduğunu belirten Çavuşoğlu, ''Kıbrıs Türk Hava Yolları ülkenin ulaşımına, turizmine, kargo hizmetlerine, kültürüne katkılar sağlayan önemli bir kurumumuzdu. Yaşanan iflasla doğacak olan boşluğun en kısa sürede doldurulacağını düşünüyorum. Bu yöndeki çalışmalar bizim dışımızda olmakla beraber devam ediyor. İnşallah kısa sürede yeni bir şirket ve ortaklık kurulur, eksik kalmış bu misyon giderilmiş olur'' diye konuştu (http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2010/10/19/kthy_iflas_karari_aldi#).”

Yukarıdaki bazı ifadelere dikkatinizi çekmek istiyorum. ŞÖYLE Kİ; 2010 EKİMİNDE KTHY’NİN İFLAS NEDENLERİNİBAŞBAKANLIK DENETLEME KURULU İLE MECLİS ARAŞTIRMA KOMİTESİ'NİN ORTAYA ÇIKARACAĞINDAN BAHSETMEKTEDİR. Ancak, iki ay sonra 2015 yılına gireceğimize rağmen hem Başbakanlık Denetleme Kurulu hem de İlgili Araştırma Komitesi arazi olmuş durumdadır. Dolayısıyla, sağlıklı bir denetim raporu şöyle dursun halen daha güvenilir ve şeffaf bir anlayış ile ilgili döneme ait mali tablolar sunulmadığı için herkes herkesi kurumun batışı hakkında suçlayabilmektedir. Tabi ki bu olgular KTHY’nin iflasını gayet normal kılmaktadır. Yani, çağdaş bir devlet normları ile şeffaf, hesap verebilir ve profesyonelce yönetilmeyen KTHY’nin iflasına şaşılmayacağı gibi arkadan gelebilecek KIB-TEK ve benzeri kurumlar da bizleri hayretler içerisinde bırakmayacaktır.

KTHY’nin mali yapısı yanında o dönemde yapılan bariz hatalar nerede ise kimsenin masum olmadığını göstermektedir. Bunların başlıcaları;
• KTHY hisselerini anlamsız bir gerekçe ile THY’den alma ısrarı KTHY’nın profesyonel davranma yönündeki motivasyonunu tamamen sekteye uğratmıştır.
• THY’nin idari ve kurumsal yönlendirmesinden tamamen kurtulan dönemin iktidarı kurumu partinin arka bahçesi haline getirmiştir. Şöyle ki, havacılıkla hiçbir ilgisi olmayan partinin güçlü neferlerinden birini (ilkokul öğretmeni) kurumun başına getirmiştir. Adı geçen kişiyi görevden almak için ise hükümetin başvurduğu yöntem makam odasının kilidini değiştirmek olmuştur.
• Teknik olarak iflas durumunda olan kurumun mali yapısını görmezden gelen sendika ekonomik akıldan uzak hak arayışına devam etmiştir. Aynı paralelde, kurumun iflasını ilan ettiği yılda dahi pilotlar 14. Maaş alamadıkları için grev yapmışlardır.
• Kurumun sürdürülebilir yapıya kavuşmak için son dönemeçte alınması gereken önlemler iktidarca siyasi mülahazalarla sekteye uğratılırken, o günkü muhalefet ise popülizm yaparak iktidarın alması gereken önlemlere karşı çıkmıştır.

Peki mali açıdan kurumun çöküşü hangi tarihte başlamıştır. Daha önce belirttiğim gibi kurumla ilgili sağlıklı verileri bugüne kadar almak mümkün olmamıştır. Bizde, KKTC Resmi KabzMemurluğu ve Mukayyitlik Dairesine sunulan raporları esas alarak mümkün mertebe analiz yapmaya çalıştık. 2002-2007 yılları arası için derlediğimiz veriler tablo 1’de görülmektedir.
Tablo 1’deki veriler temel alınarak Tablo 2’deki temel finansal oranlar hesaplanmıştır.
Tablo 2: KTHY 2000-2007 DÖNEMİ SEÇİLMİŞ TEMEL FİNANSAL ORANLAR (%)
Mali rakamlar incelendiğinde kurum açısından kırılma noktasının 2004 yılı olduğuanlaşılmaktadır. 2004 yılından sonra kurumun aktif ve özsermaye karlılığı negatife dönüşmüştür. 2007 yılında ise kurumun zararı özsermayesini aşmış ve kurum teknik olarak iflas etmiştir. Ancak, kurumun iflası 2010’da ilan edilmiştir.

Benzer şekilde 2004 yılından itibaren işletme giderleri/net satış oranı artmış ve 2007 yılından işletme giderleri net satışları aşmıştır (Şekil 2).
Faaliyet karı/ net satış oranı ise özellikle 2005 yılından itibaren kötüleşerek 2007 yılında faaliyet zararı net satışların % 27,8’ine ulaşmıştır.Şirket özsermayesinde düşüş yine 2004 yılından itibaren başlayarak özsermaye aktif oranı 2007’de en düşük seviyeye ulaşmıştır.

SON SÖZ:İĞNEYİ KENDİNE, ÇUVALDIZI BAŞKASINA BATIR


Bu haber 743 defa okunmuştur
  • LONDRALI UK ince  NY - 07.11.2014 Aglamayan cocuga meme yok der atalar. Eh devlet anada masallah Holstein inegi gibi. O yuzden bunlar surekli aglar. :)
  • LONDRALI  U.K - 07.11.2014 DUNYADA , KKTC DE ISSIZ KALAN ISINI KAYBEDEN YALNIZ KTHY CALISANLARI MI ? SIDDIM SENELERDIR ARABIN YALLELISI GIBI KTHY CALISANLARI AGLAR , DIDINIR , SAC BAS YOLAR , CADIR KURAR .... GIDIN DIGER INSANLAR GIBI BASKA IS BULUN CALISIN ...
  • Vatandaş  Girne - 07.11.2014 Bir bakarsınız,bir gün gelir,bir işletme bir kurum bir kuruluş işleri ters gider uğraşır didinir ama kendini iflastan kurtaramaz iflas eder. Çalışanları da dolayısıyle işsiz kalır başka imkanlar aramaya başlar.Bu normal bişey.Ama gel gelelim kıbrıs türk hava yollarında bu böyle olmamıştır.Nedenmi? Çünkü her fırsatta yetkili sendika aç kurtlar gibi çalışan menfaatına eyleme gitmiştir.Bencil davrandılar ve ekmek yedikleri kapıyı hiç düşünmediler.İşletmenin kötü durumu gözardı edilmiş ve batması için herkes elinden geleni yapmıştır.Yani kısacası KENDİM ETTİM KENDİM BULDUM! Ozaman bunların feryadı niye,kendilerini acındırmaları niye. İnsan ne ekerse onu biçer...
  • Kadir  Pasakoy - 06.11.2014 Evet KTHY batmisti ama kurturulabilirdi.Zamanin'da cumhurbaskanligi secimleri var diye THY'nin yardimina kim karsi cikmisti hocam,THY'nin KTHY'i kurtarmasi icin KKTC'ye yolladigi muduru kim,hangi hukumet,basbakan kabullenmemisti?Lutfen bunlarida desifre ediniz.
  • Nedense ince  NY - 06.11.2014 hic ama hic uzulemiyorum bu KTHY calisanlarina. Boyl ebir sirketi kendi elleri ile el ele gul gule batirdiklari icin. Sucsuzuz demyin hic birinizde.

:

:

:

: