Eide formülle döndü

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı EspenBarthEide, krizi hafifletmek ve müzakereleri yeniden başlatmak için adaya özel bir formülle geldi.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı EspenBarthEide, krizi hafifletmek ve müzakereleri yeniden başlatmak için adaya özel bir formülle geldi.
Rum basınının iddiasına göre formül ‘Barbaros’un’ Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinden ayrılması ve hidrokarbon konusunun Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelere paralel olarak görüşülmesiyle ilgili. Hidrokarbon konusunun görüşülmesi için, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerden oluşacak bir komite ya da think tank kurulacak. Bu organın nasıl ve hangi kurallara göre çalışılacağı iki toplum arasında görüşülecek, aynı zamanda bir dizi konu gündeme getirilecek.
Bir iddiaya göre BM, hidrokarbon konusunu çözümden önce görüşme ve bu konuyu dolaylı da olsa sürece dahil etme yönündeki Türk talebini yerine getirecek yöntemleri bulmaya çalışıyor. Bu, Eide’nin“krize neden olan şeyin yalnızca Barbaros olmadığını” açıklamasından da ortaya çıkıyor.
Atina’da Samaras ve Venizelos ile görüşen, temaslarına Lefkoşa’da devam eden BM yetkilisi, müzakerelere geri dönülmesi için uygun koşulların yaratılması gerektiğini söylüyor ısrarla.
Eide’nin, ‘Bu çeşitli faktörlerle alakalıdır. ‘Barbaros’un’ varlığı bu faktörlerden bir tanesidir. Kıbrıs’ta herkesin hidrokarbon konusunun adanın bir kısmına değil, tümüyle alakalı olduğuna, ayrıca iki tarafın hidrokarbondan elde edilecek gelirlerle de ilgili olacak ortak geleceği üzerinde düşünebilecekleri bir çerçeveyi yaratmanın yapıcı bir yönteminin olduğuna inanması gerekir’ ifadeleri, Rum tezlerinin bir anlamda eski tesirini kaybettiğine işaret ediyor.
Eide’nin, birbirleriyle ilişkili bir fikirler paketinden ve bu fikirler paketi üzerinde çalışıldığından söz etmesi, bu işi Rumların keyfiyetine bırakmayacağını ortaya seriyor.
Ki bölgede yüzgüldürecek boyutta bir gaz olmadığı haberleri de görüşmelerdeki seviyeyi yeniden tanımlayacak gibi…
Bundan sonrasını bekleyip göreceğiz…


Bu haber 2657 defa okunmuştur
  • LONDRALI  U.K - 07.11.2014 eide nin kibris formulu , karpazda benim bahca dan domades , patlican , bibercik , gara lahana , marul ve hiyarcik .. kes karistir , bol zeytinyagi limon , sicacik sicacik koy ekmegi bandir bandir ye ...

:

:

:

: