DUMANSIZ GÜNLER YAKLAŞTI

İngiltere’de dumansız günlere doğru geri sayım başladı... 1 Temmuz Pazar gününden itibaren, kamuya açık, her türlü kapalı yerde “sigara” veya duman çıkartan “tütün, pipo, puro, nargile” içmek yasaklanıyor..

İngiltere’de  dumansız günlere doğru geri sayım başladı...

1 Temmuz Pazar gününden itibaren, kamuya açık, her türlü kapalı yerde “sigara” veya  duman çıkartan  “tütün, pipo, puro, nargile” içmek yasaklanıyor..

Benim gibi sigara karşıtları için sevindirici olan bu haber, sigara tiryakilerini kara kara düşündürüyor..

Sabah kalkmışsınız..  İşe giderken bir yere uğrayıp, önce köpüklü bir kahve veya mis gibi demli çay.. Yanında da dumanı tüten bir sigara..

Keyifle bunları içmek varken ( sigara alışkanlığım olmadığı için, bunun nasıl keyif olduğunu düşünemiyorum)  , kamuya açık , üstü kapalı her yerde bunun yasak haline gelmesi İngiltere’yi nasıl etkileyecek ?

Aşırı şişmanlarla uğraşan,  Amerika’dan sonra dünyanın en kilolularının yaşadığı  ülke, sigarayı yasağıyla neyi amaçlıyor ?

Kalp, damar, solunum, kanser türü ,  sonu ölümle bitebilen  bir çok hastalığa yol açan ,  ancak birçoğunun bırakmak isteyip de bırakamadığı bu zararlı alışkanlık, şimdi kanunlarla yasaklanarak, ortadan mı kalkıyor ?

1 Temmuz gece yarısından itibaren İngiltere’de halka açık, restoran, pub, sinema, istasyon, hastane, karakol, işyeri, araç  aklınıza gelebilecek her yerde,  sigara içmek  kanuna karşı çıkma anlamı taşıyacak..

Benim gibi sigara içmeyenler için bundan güzel haber olur mu ?

Bir yemeğe, toplantıya, iş görüşmesine, arkadaşlarınızla bir pub’a veya kafeteryaya gittiğinizde, duman altı olmak bitiyor..

Tertemiz saçınız, üstünüz-başınız, ağzınız, eliniz kül tablası gibi kokmaktan kurtuluyor..

Ayrıca,sigara ve tütün  içenlerde görülen kanser, kalp,damar, solunum hastalıklarına yakalanma riskiniz de ortadan kalkıyor..

Sigara içenler için, benim gibilerin söyleyebileceği ilk şey..

“Paranız cebinizde kalacak, daha sağlıklı olacaksınız” cümlesi olabilir..

Paketi ortalama 5- 5.5 Sterlinden satılan sigarayı bırakmanın, bütçeye sağlıyacağı katkı, oldukça ciddi..

Sigara içenler, yıllarca bizim gibi içmeyenlerin neler çektiğini anlamadılar.. Yalvardık, rica ettik, kavga ettik, bir türlü sigaralarından vazgeçmediler..

İşyerlerinde anlayışlı arkadaşlarınız varsa, saygılarından dışarı çıkıp içtiler .. Bazan  buna , dikkat etmek isteseler de uyamadılar..

Sonuçta siz çektiniz, siz koktunuz, sizin gözünüz yaşardı.. Belki de yukardaki hastalıklardan birine yakalandınız..

 

Şimdi İngiltere’de ne mi olacak ?

İki hafta sonra   yeni sigarasız yaşam yasası ,resmen  yürürlüğe giriyor..

 Bu yasa, “Second hand smoking” olarak adlandırılan ikinci el sigara dumanının, (Türkçe deyişiyle “duman altı olmanın” ),  başkalarına zarar vermesini önlemek için ,İktidardaki İşçi Partisi Hükümetince , sağlık ve kamu oyu araştırmaları sonunda hazırlandı..

Ve başkalarının içtiği sigara dumanından rahatsız olanları korumak, sigara ve tütün tiryakilerini de zorunlu bırakmaya götürücü tedbir olarak geçtiğimiz sene yasalaştı..

 

 

Tiryakiler  ne diyor ?

Işyeri sahipleri ne yapıyor ?

Uygulamazsam ne olur ?

Cezası nedir?

Biliyor musunuz ?

İrlanda ve İskoçya zaten bu yasağı başlatmıştı.. Sırada İngiltere vardı..

Şimdi, dükkanlar, ofisler, fabrikalar, yemek yenen, içilen yerlerde sigara içilemeyeceği gibi, personel ve müşteriler için kapalı mekanda sigara içmeye de izin verilmeyecek..

Sigara içmek isteyenler bina dışına çıkacaklar..

Özellikle sigaranın en çok içildiği meyhaneler, restoranlar harıl harıl bahçelerinde sigara içme yerleri hazırlama telaşındalar..Sigara içilmez işaretleri ise şimdiden Companies House tarafından, kayıtlı her işyerine gönderildi..

“No Smoking” yazan bu işareti, herkesin göreceği yere asmak mecburi..

Yasağa rağmen sigara içen veya içilmesine göz yumanlar, sigara içilmez işaretini asmayanlar,  cezadan kaçamayacak..

Yeni sigarasız yaşam yasasina uymayan herkes, ceza hukuku kapsamına giren suç işlemiş sayılacak.. Ve 200 Sterline kadar para cezasına çarptırılabilecek..

Yasak yerde sigara içerken yakalanırsanız, 50 Sterlin sabit para cezası ihbarı alacaksınız..

Mahkemeye verilir ve suçlu bulunursanız 200 Sterline kadar para cezasına çarptırılabilirsiniz.. ,

Sigara içilmez işareti asmazsanız, 200 sterlin sabit para cezası ihbarında bulunulur.. Mahkemeye çıkartılır ve suçlu bulunursanız 1000 Sterline kadar para cezasına çarptırılabilirsiniz..

Eğer sigara yasağı uygulanan yerde, içimine mani olmazsanız, para cezası ihbarı almadan doğrudan mahkemeye verilir, suçlu bulunursanız 2500 Sterline kadar para cezasına çarptırılabilirsiniz..

Bu kadar cezaya, uğraşmaya değer mi ?

Son yıllarda sinekten yağ çıkartan, her fırsatta çöpten park etmeye, otobüs şeridini ihlalden, hıza kadar çeşitli nedenlerle para cezalarından milyonlarca sterlin kazanan İngilizlerin, yeni geçim kaynağı olarak  bu cezaları çok sıkı takip edeceğinden eminim..

 

Her yasak, insanları yasaklanana daha çok iter.. Acaba İngiltere’de, yasak nasıl karşılanacak ?

Öncelikle yapılan kamu oyu araştırmaları, halkın % 91’inin , sigara içilmeyen yerde buna uymamanın kabul edilemez olduğu görüşünde olduğunu ortaya koydu..

..%67’si  gecelerini  dumansız atmosferde geçirmeyi tercih ediyor..

Pub’cıların %71’i  yasayı destekliyor..Nüfusun ise %75’i yasadan yana..

Nüfusun %76’sı  genel halk sağlığına olumlu etki yapacağına inanıyor

%36’sı sigara dumanlı salonların, pub, restoran gibi yerlere gitmemelerindeki en büyük neden olduğu düşüncesinde,

Pub’cıların %68’i, yasağın publara gidişlerini etkilemeyeceğini, ancak %7’si  eskiye oranla daha az gideceğini belirtiyor..

Yasakla nereye kadar varılır, bunu zaman gösterecek..

Ancak, sigara içmeden, duman altında kalmayla ;

Akciğer kanserine yakalanma oranınız % 24 ,

Kalp ve damar hastası olma riskiniz % 25 artıyorsa,

Sadece 30 dakika bile yanınızda içilen sigara dumanını içine çekmeyle, kan dolaşımınız etkileniyorsa,

Bu yasaklara uyulur, uyulmalıdır..

Hem sigarayı bırakmak isteyenlere yardım,

Hem de pasif içicilerin hayat garantisi için...

İşin tek  kötü yanı, halkın yüzde 93’ünün yasaktan haberi olmasına rağmen, başlayacağı günü bilmemesi....Siz siz olun, yolunuz buralara düşerse, 1 Temmuz’u ve sigara yasağını  unutmayın..
Bu haber 180 defa okunmuştur

:

:

:

: