2014 yılının II. çeyreğinde ekonomi tıkırında

En güvenilir veri temin ettiğimiz kurumların başında gelen KKTC Merkez Bankası geçtiğimiz aylarda 2014 yılının II. çeyreğine ait bülteni yayınladı.
En güvenilir veri temin ettiğimiz kurumların başında gelen KKTC Merkez Bankası geçtiğimiz aylarda 2014 yılının II. çeyreğine ait bülteni yayınladı. Bu bültene dayanarak KKTC ekonomisi hakkında dönemsel ipuçları elde etmek mümkündür. Şöyle ki; istihdam, ticaret açığı, ülkeye gelen turist sayısı ve kamu finansman gereği başlıkları altında KKTC ekonomisini aşağıdaki gibi değerlendirebiliriz:
İŞSİZLİK AZ DA OLSA AZALDI
2014 yılı II. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre işsizlik oranı % 2 oranında azalarak 937 kişiden 918 kişiye gerilemiştir. Buna paralel erkek işsiz sayısında nispi azalış kadınlarda ise nispi artış kaydedilirken işsizlerin % 38’ini erkek, % 62’sini kadın oluşturmaktadır.İşsizlik sayısındaki azalmada daha önceki dönemde de gözlemlenen hükümetin sosyal güvenlik primlerini ödeme kararının etkili olduğu anlaşılmaktadır.
TİCARET AÇIĞI DÜŞTÜ
TL’deki değer kaybının önemli etkisiyle 2014 II. çeyreğinde ticaret açığı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre azalmıştır.2014 yılı II. çeyreğinde ihracat bir önceki yılın aynı çeyreğine göre % 5.9 artarak 31.9 milyon dolar olurken; ithalat aynı dönemler için % 5.5 azalarak yaklaşık 86 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.
GELEN YOLCU SAYISI ARTTI
2014 yılının II. çeyreğinde gelen yolcu sayısı 2013 yılının aynı çeyreğine göre % 9.7 artarak 356,146’ya yükselmiştir. Sözkonusu dönemde T.C uyruklu yolculardaki artış % 10,9 olurken 3. Ülke uyruklu yolcu sayısında artış % 6 olarak gerçekleşmiştir. 2013 Aralık ayındaki TL’nin değer kaybına rağmen beklendiği gibi 3.Ülke uyruklu yolcularda artış yüksek oranda gerçekleşmemiştir.
KAMU FİNANSMAN GEREĞİ DE AZALDI
2014 mali yılının II. çeyreğinde bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı çeyreğine göre % 14,9 artarken, bütçe giderleri aynı dönem için % 2 artmıştır. 2013 yılının II. çeyreğinde 60,9 milyon TL açık veren kamu maliyesi, 2014’ün II. çeyreğinde 35,2 milyon TL fazla vermiştir. 2014’ün ikinci çeyreğinde bütçe gelir çeşitleri bir önceki yılın aynı çeyreğine göre artış göstermiştir. Bunlardan başlıcaları vergi dışı gelirler % 15,6, vergi gelirleri ise % 15,4 artmıştır. Aynı dönemler için dikkati çeken bütçe gider kalemlerinde artışlar gözlemlenmektedir. Bunlar % 10,9 personel giderleri ve % 42,7 sermaye giderleri ve transferlerdir. Diğer gider kalemlerin de ise yüzde düşüş yapılması başarılmıştır.
Yukarıdan da anlaşılacağı gibi 2014 yılı İKİNCİ çeyreğinde KKTC ekonomisi için tüm kalemlerde olumlu gelişmeler kaydedilmiştir. Geçtiğimiz günlerde 2014 yılı üçüncü çeyreğe ait bülten de Merkez Bankası tarafından yayınlandı. Gelecek hafta da üçüncü çeyreğe ait değerlendirmelerime yer vereceğim.
PİYASA İÇİN PEK BİŞEY DİYEMEM AMA RAKAMLARIN DİLİ BÖYLE.....
Genelde keyfi yerinde olan bankacılık sektörü ile ilgili değerlendirmemi gelecek yazımda yapacağım.

Bu haber 582 defa okunmuştur
  • Kamish   - 01.12.2014 palavra bunlar halki uyutmaktan baska bir sey degil.
  • ince  NY - 01.12.2014 '2014 yılı II. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre işsizlik oranı % 2 oranında azalarak 937 kişiden 918 kişiye gerilemiştir.' Yani bu kadar kisi sigortalar dairesinden issizlik odenegi aliyor. Peki issizlik odenegi hakki olmadan, kayitsiz issiz sayisi nedir? Ekonomik degimi ile 'Gizli Issizlik' sinifina giren toplam issiz sayisi yani? Bir ulkenen gercek issizlik oranini etkileyen asil faktor gizli issizlerin sayisidir. Sayili olanlar bir sekilde sigortalardan nemalaniyor. Meslela benim babam 7 yildir sigortasiz calitirildi ve bir gun kapi onune kondu? Simdi bu adam bu statistigin neresindedir? Gerekli denetimler yapilmadigi surece ne o sigortalar yatar, nede gercek issiz insan sayisina ulasilabilir. Gerisi hikaye.

:

:

:

: