Hadi hayırlısı, yeni ulaşım aracımız; “Tramvay”

Yıllar önce bir yerden bir yere ulaşmak için atları eşekleri kullanırdık. Ondan önce de yürüyerek mesafeleri aşardık ama o kadar geriye gitmeyeceğiz.

Yıllar önce bir yerden bir yere ulaşmak için atları eşekleri kullanırdık. Ondan önce de yürüyerek mesafeleri aşardık ama o kadar geriye gitmeyeceğiz.
Daha sonraları lüks denilebilecek eşeklerin veya atların çektiği arabalar hayatımıza girdi.
Bir dönem Kıbrıs’ta tren olduğu söylenir ama bizim ömrümüz o kadar geriye gitmedi ve bunu göremedik.Lefke bölgesinde bulunan CMC madenini bilmeyeniniz yoktur. Ta oradan Gazimağusa’ya kadar uzanan bir ray sistemi vardı diyorlar. Şu an kalıntılarına bile ulaşan yok. Kendi elimizle yaptığımızı kendi elimizle bozmaya alışığız.
Her neyse konumuza geri dönelim.
Sonrasında ise araba kullanmayı öğrendik ve araba sahibi olmak için varımızı yoğumuzu tükettik. Ekonomik miydi? Belki o zamana göre evet ama şimdiki döneme baktığımızda özellikle de ülkemizde binek araçlar olmazsa olmazımız.
Bir yandan vergisi bir yandan benzini bir yandan taksiti derken yine varımızı yoğumuzu arabalara harcıyoruz. Neden mi? Çünkü ülkemizde toplu taşıma kültürü maalesef gelişmemiş. Arada dolmuş tecrübesi yaşayanlar bilecek, zaman zaman sıkıntılarla karşılaşılıyor. Yazın sıcak, kışın soğuk. Hasta olmak için biçilmiş kaftan... Hijyen yok, düzen yok. Birde süratlerini hesaba karatacak olursak, can güvenliğimiz de yok.
Doğal olarak herkes araç alımına gidiyor. Önceleri ayağımızı yerden kesecek bir araba deniyor ardından biraz daha biraz daha biraz daha lüksüne gidiliyor. Sonunda vergiler ve çıkmaz sokak…
Hatırlayacaksınız bir süre önce “Mali Düzenleme ve Kamu Alacaklarının Tahsiline İlişkin (Geçici Kurallar) Yasası yürürlüğe girmiş ve vergi/kamu borcu bulunan ve kayıttan düşen motorlu aracı için kayıt yenilemesi yapamayan yükümlüler için kapılar aralanmıştı. Yararlanabilen yararlandı. Yararlanamayanlar da vardı. Araç kayıtta sistem çöktü.
Hükümetimiz yeni bir hamle yaparak, vergi/kamu borcu bulunan yükümlüler ile kayıttan düşen motorlu aracı için kayıt yenilemesi yapamayan yükümlüler için başvuru süresini 7 iş günü uzattı. Geçici yasa dün yürürlüğe girdi. İnşallah yine sistemler çökmez de vatandaş kendisine biçilen ekonomik sorunların çatışı altında yerine getir(e)mediği yükümlülüklerini yerine getirir.
Bu arada araç demişken, Sayın Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanımız Hasan Taçoyda yüreğimize su serpen bir açıklamada bulundu.
Ülkemize tramvay geliyor. Bunu biz demedik Sayın Bakanımız dedi.
Bakan Taçoy, toplu taşımacılıkta halkı rahatlatacak yeni planların 2015’te başlayacağını, projeler arasında tramvay projesi de bulunduğunu bildirdi.
Sayın bakanım ağzınızdan bal damlıyor. Bu ülkede halen daha arabası olmayıp ta işine gücüne her gün toplu taşımayla gitmek zorunda olan bir kitle var. İnanın zor şartlarda işlerine ulaşabiliyorlar. Bırakın işe hasta olup ta o halde hastaneye gitmek zorunda kalan vatandaşlar var. Bu toplu taşıma çilesini en kısa zamanda çözmeniz hem halkın yararına olacak. Hem de sizin adınız KKTC tarihine altın harflerle yazılacak.
Ama şu tramvay işi pek aklımıza yatmasa da denemekte fayda var. Ama ondan önce dolmuşları bir zaptu-rapta almak lazım…
Bir zamanlar birileri de Kıbrıs’a köprü yapacağını söylemişti ama!

Bu haber 2849 defa okunmuştur

:

:

:

: