Yeni yıla başlarken….

Bir koca yılı daha geride bıraktık.. Aslında koca bir yıl mı ? 365 gün.. Göz açıp kapayıncaya kadar geçti, gitti..

Bir koca yılı daha geride bıraktık.. Aslında koca bir yıl mı ? 365 gün.. Göz açıp kapayıncaya kadar geçti, gitti..
Eskiden hep duyardım.. “Bir güne gelmedi “ diye.. Gerçekten de yıllar, bir gün gibi kolayca akıp gidiyor.. Acısıyla, tatlısıyla, üzüntüsü, sevinciyle 2015’e girdik.. Hepinize, bulunduğumuz ülkelerde, anavatanlarımızda, huzurlu, barış dolu, sağlıklı,keyifli mutlu yıllar dilerim.. Barış ve huzur, sanırım tüm dünyanın ortak dileği..
Gelelim yaşadığım ülkeye.. Burasını bilenler iyi bilir.. Christmas (Noel) öncesi hayat yavaşlar, alışveriş, yeme-içme, partiler , eğlenceler artar.. Hele alış veriş çılgınlığı, insanı bezdirecek cinstendir.. Christmas’I atlattık.. Yılbaşı da geçti sayılır.. 5 Ocak’ta heryer normale döner, okullar açılır. Trafik hızlanır.. Ve hayat eski normal akışına başlar yeniden..
Ve de başlar derken, bir yıl daha geçer gider..
Evet, İngilizler yıl sonlarında pek meraklıdır, kim nerede ne yaptı, ne söyledi..Yeni yıldan beklentiler, sağlıklı yaşamak için neler yapılır, neler yapılmalı.. Uzun yaşamanın sırrı.. A’den Z’ye yeni yaşam kuralları yeniden yazılır, bu daldaki yaşam coach’larının görüşlerine yer verilir..
Benim dikkatimi çeken, Times’da yer alan bir haber oldu.. Britanya’da gelenektendir, Kraliçe 2. Elizabeth, her 100 yaşını kutlayana tebrik kartı gönderir, doğum günlerini kutlar.. Bu sene Kraliçe, 7 bin 517 kişiye 100’üncü Doğum Günü kartı göndermiş.. Yani Birinci ve İkinci Dünya Savaşını görmüş binlerce asırlık nene ve dede..
Bu ne demek mi ? Britanyada, 100 yaşını geçenlerin sayısı her yıl artıyor demek. Buna bir de önceki yıllarda asırlık yaşını kutlayanların sayısını eklerseniz, resmi rakamlara göre bu sayı 13 bin 780 ediyor.. Veya 14 bine yakın asırlık ve daha fazlası bir nüfusun yaşadığı anlamına geliyor ..
Britanya’da asırlıklara doğum günü kartı gönderme geleneği Krall 5’inci George zamanında başlamış.. O zamanlar bu sayı neymiş diye merak ederseniz Kral 5. George’un ilk gönderdiği kart sayısı 24 imiş..
Bu sayı 1980’de 2 bini görmüş.. Şimdi de 2014 yılı için 7 bin 517.. Allah daha uzun ömürler versin.. Herkes sağlıkla, kimseye muhtaç olmadan yaşıyorsa, uzun uzun yaşasın.. Belki Kıbrıs’ta da Kraliçe’den asırlık doğum günü kartı alanlar vardır.. Çünkü Kraliçe, Britanya dışına da kart gönderiyor.. Yeterki ilgililerin haberi olsun..
Bu sene 100 yıl başka bir anlam taşıyor.. Malum 1. Dünya Savaşı’nın bu sene 100’üncü yıldönümüydü.. 1914 yılında doğanlar, Birinci Dünya Savaşından başka İkinci Dünya Savaşını da gördüler.. Dünyayı sarsan gelişimlere, buluşlara şahit oldular.. Uzun ömür herkesin dileği.. Hele sağlıklı olursa şahane ..
Britanya gibi genç nüfusa hasret bir Avrupa ülkesinde, 2012 yılındaki emekliliği gelenler 12.3 milyonu bulmuş.. Bu sayının yaş sınırının değişmesi de hesaba katıldığında, yüzde 31 artarak 2037’ye kadar 16.1 milyonu bulması bekleniyor.. Uzun ömür , geç emeklilik olsa bile İngilizler şimdiden harıl harıl emeklilik yükünü hesaplamakla meşguller..
Bu tarihlerde çalışanların oranı ne ve ne olacak derseniz .. Çalışanlar 2012 yılında 39.4 milyon.. 2037’e kadar bu rakamın yüzde 12 artarak, 44.2 milyona erişmesi bekleniyor.. Neredeyse her çalışan 3 kişiye, 1 emekli.
Sağlıklı yaşam, bilinçli gıda alımı, iyileşen hayat koşulları, elbette gelişmiş ülkelerde uzun yaşamada önemli faktörler arasında.. Ancak gözünüzü dünyanın başka köşelerine çevirdiğinizde, 100 yaşı değil, bunun çeyreğini bile bulamadan ölenlerin ne kadar fazla olduğunu görürsünüz.. .Bu arada ufak bir not olarak ekleyeyim.. Britanya’da devlet emeklilerinin haftalığı 115 sterlin.. Aşağı yukarı 400 liradan biraz fazla..
Konumuz yeni yıldı.. Uzun ömürdü..
Ben satırlarımı, herkese sağlıklı, huzurlu, bereketli, neşeli , barış ve mutluluk dolu uzun yıllar geçirmeniz dileği ile sonlandırıyorum..
Mutlu GeleceklereBu haber 710 defa okunmuştur

:

:

:

: