SENARYO AYNİ OYUNCULAR FARKLI

Dünün temcit pilavı “Petrol Dolum Tesisi”, bugünün ise çöpten enerji üretim!.....
Dünün temcit pilavı “Petrol Dolum Tesisi”, bugünün ise çöpten enerji üretim!.....

Her nedense her iktidar döneminde anlam vermekte zorlandığımız projeler gündeme gelmektedir. Her dönemde ise bir dönem sonra anlamsızlığı ortaya çıkan top yekûn proje verilen hükümet ve devlet desteğine tanık oluyoruz. Geçmiş dönemde YAGA da dahil petrol dolum tesisine tüm devlet ve hükümet yetkilileri destek verirken başta sivil toplum örgütleri olmak üzere KKTC halkını inandırabilecek ciddi bir rapor veya fizibilite çalışması ortaya koyamadılar. Bugünün iktidarı dünün ise muhalefeti petrol dolum tesisine benzeri gerekçelerle karşı çıktılar.
Bugün ise maalesef dünün iktidarının kullandığı yöntemler ile “çöpten elektrik üretme” projesini KKTC halkına empoze etmeye çalışıyorlar. Bugünün iktidarının ise dünün iktidarından farkı şeffaf ve hesap verebilir olduğunu iddia etmesidir. Buna rağmen, yine benzeri bir senaryo vizyona taşınıyor. Çevre ile ilgili sivil toplum örgütleri ve muhalefet önemli çekinceler oraya koyarken; iktidar ise bilimsel ve güvenilir bir fizibilite raporu ile konuyu paydaşlarla tartıştırmayı tercih eden demokratik bir anlayış sergilemeden uzak petrol dolum tesisinde olduğu gibi çöpten elektrik üretimi için tozpembe tablolar çizmektedir.
YAPILAN AÇIKLAMALAR BİLİMSELLİKTEN UZAK SİYASİ
İşte Çöpten elektrik üretimi ile ilgi Yerel Yönetimler Müdürü’nün açıklamaları………….
Yerel Yönetimler Müdürü Erkan Tekeli, tüm belediyelerin topladığı çöplerin 3 yıl içerisinde çöpten elektrik üretecek bir tesiste işlenmeye başlanacağını açıkladı. Erkan Tekeli, katı atıklardan yararlanılması ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Tekeli, Güngör Düzenli Çöp Depolama Alanı’nın, çıkan çöp miktarının beklenenin üzerinde olmasından dolayı, ömrünün öngörülenden kısa olacağını, bu nedenle çöplerden elektrik elde edilen yeni bir tesis üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Tüm belediyelerce toplanan çöplerin ayrıştırılarak düzenli olarak Güngör çöp depolama alanında depolanmasının öngörüldüğü, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen projeye rağmen, 28 belediyeden 19’unun vahşi depolama yaptığını kaydeden Erkan Tekeli, “Ülkemiz maalesef bir çöplük. Örnek verecek olursak Güzelyurt Kalkanlı OTDÜ civarı çöplük, İskele alanı çöplük. Bu tablo karşısında dehşete düşülür” dedi. Tekeli, peynir altı sularının bir kısmının, yapılmaması gerektiği halde, Haspolat Arıtma Tesisi’ne bir kısmının da derelere boşaltıldığını belirtti (http://www.starkibris.net/index.asp?haberID=193787).

ÇEKİNCELERİ GİDERECEK FİZİBİLİTE RAPORU YOK
Çöpten elektrik projesi ile ilgili muhalefetten ilk yorum sanıyorum Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Suphi Hüdaoğlu’ndan geldi.Hüdaoğlu’nunaçıklamaları arasında bu projenin inandırıcılığı konusunda benim de merak ettiğim noktalar var. TDP Genel Sekreteri Suphi Hüdaoğlu yaptığı açıklamada, çöpten elektrik üretmek için çok yüksek ısıda yanma işlemini yapabilecek fırınlar kullanılmakta oluğunu, bunun da maliyeti artırdığını belirtti. Hüdaoğlu, daha düşük derecede yakma işlemi yapıldığında ise, bilinen en kanserojen madde olan Dioxin’in açığa çıktığını vurguladı. Her çöpün yakılamayacağını, ancak çöplerin ayrıştırıldıktan sonra cinsine uygun olarak yakılabileceğini belirten Hüdaoğlu, “Ne olduğu bilinmeyen çöp nasıl yakılacak” diye sordu. Hüdaoğlu, Avrupa ve Amerika’da bu amaç için inşa edilen birçok tesisin kullanılmadan terk edildiklerini, ABD’nin yakma işlemlerini okyanus ortasında gerçekleştirdiğini, hatta kullanılmayan tesislerin hareketli macera filmlerinin setleri olarak kullanılmakta olduğunu belirten Hüdaoğlu, “Kuzey Kıbrıs’ın böyle bir yanlış yatırım lüksü yoktur” dedi (http://www.gundemkibris.com/hudaoglu-copten-elektrik-uretmek-yanlis-102654h.htm).

PROJENİN FİZİBİLİTESİ İÇİN YAGA’DAN YANIT BEKLEYEN SORULAR
Hüdaoğlu gibi bu projenin fizibilitesi için proje gündeme gelir gelmez 28.08.2014 tarihli köşe yazımda yönelttiğim aşağıdaki soruları tekrarlamak istiyorum.
• Proje ile ilgili yapılan açıklamalarda “düzgün bir veri tabanı ve uluslararası standartlarda çöp toplama ve bertaraf etme hedefiyle hazırlanan projenin daha temiz bir ada ve daha yüksek bir yaşam kalitesi hedeflediğini” ifade edilmektedir. Halbuki uzmanlar tarafından böylesi bir projenin fizibilitesini tespit için öncelikle veri tabanı, çöp toplama, depolama ve nakli gibi altyapıların ve organizasyonun yapılması ön şart olarak ortaya konmaktadır. Yani, bu konuda gerekli hazırlık yapmadan söz konusu projenin uygunluğundan bahsedilemez.
• YAGA BAŞKANININ DA ÇOK İYİ BİLDİĞİ GİBİ BİR PROJENİN FİZIBILİTESİ EKONOMİK, TEKNİK, FİNANSAL VE ÇEVRESEL AÇIDAN ETÜD EDİLEREK KARARA BAĞLANIR. HALBUKİ, YAPILAN AÇIKLAMA BU YÖNLERİ İLE EKSİK VE YETERSİZDİR.
• Bu projede hem arz hem de talep yönünden ciddi kuşkular ortaya çıkmaktadır. YAGA, bu projede temel amacın çöp sorununun çözülmesi olduğunu belirtmektedir. Ancak, YAP-İŞLET-DEVRET yöntemi uygulanacaksa yatırımcı açısından önemli olan üretilecek enerjiden elde edilecek kazanç olacaktır. YATIRIMCI AÇISINDAN ÇÖP SORUN DEĞİL ÜRETİM GİRDİSİDİR. Bu noktada aşağıdaki kritik sorular akla gelmektedir.
• Bu tesisin verimli üretim ve sürekli üretim yapması için ihtiyaç duyduğu ölçek ne kadardır? Bugünün katı atık potansiyeli bu tesise sürekli girdi oluşturabilecek midir? Bu husustaki proje verileri şeffaf olarak paylaşılmalıdır. Eğer mevcut atık potansiyeli yetersiz ise ne yapalım çöp ithalatına izin vermek durumunda kaldık denmeyecek midir? Bugün yasaya göre uygun değildir demek yeterli midir? Böylesi yasaların bir günde Cumhuriyet Meclisinde değiştiğini bilmiyor muyuz?
• Bu tesisin işletilmesinde çevreye verilecek zarar, kirlenme ne olacaktır? Hüdaoğlu’nun dikkati çektiği gibi bunun için hangi önlemler alınacaktır? Elektrik santrallarında gözlemlenen yasa tanımazlık karşısında bu projede topluma nasıl güven verilecektir?
• Bu proje ile üretilecek enerji maliyeti alternatif kaynaklara göre ne olacaktır? Yoksa ne olursa olsun bu konuda da mı toplumun ensesine yüklenip alım garantisi mi verilecektir?
• “Katı Atıktan Enerji Üretimi” projesi KKTC’deki enerji politikaları ile örtüşmekte midir? Yoksa bizdeki enerji politikaları Nasrettin Hoca’nın fırınına mı benzemektedir?
SON SOZ. ÇÖPTEN ENERJİ ÜRETİMİ VE BENZERİ PROJELERİ TOPLUMA KABUL ETTİRMEK İÇİN ÖNCELİKLE SİYASİ SİPARİŞLERDEN UZAK BİLİMSEL RAPOR VE FİZİBİLİTE ETÜTLERİ İLE KONUNUN PAYDAŞLARLA TARTIŞILMASI VE KABUL ETTİRİLMESİ GEREKİR. AKSİ TAKDİRDE, ÇAĞDAŞ BİR DEVLET YÖNETİMİNDEN ZİYADE HUKM-İ KARAKUŞİ DİYE ADLANDIRILAN BİR YAPIYLA BİR GÜN ASPİR EKİMİ BİR DİĞER GÜN İSE ÇÖPTEN ENERJİ ÜRETİMİ GİBİ “BEN YAPTIM OLDU” ANLAYIŞLARI TOPLUMA EMPOZE EDİLMEYE ÇALIŞILIR.

Bu haber 646 defa okunmuştur
  • LONDRALI  U.K - 20.01.2015 KKTC DE COPTEN ENERJI !! OLSA SAHANE OLUR . OLAN HER YAGMURDA ORTALIGI SULAR BASAR . SIZ O PROBLEMI COZEMEDINIZ .... KKTC DE COPTEN ENERJI HAYAL .
  • ince  NY - 20.01.2015 http://www.covanta.com/facilities/facility-by-location/huntington.aspx http://www.covanta.com/facilities/facility-by-location/hempstead.aspx http://www.covanta.com/facilities/facility-by-location/babylon.aspx Bu bolgler bazilari. Guzel bir copten enerji hesap makinesi http://www.covanta.com/services/business/efw-calculator.aspx Gruplar halinda gidip yerinde gorme ihtimaliniz var ama tek tek almiyorlar :( Evlere senlik fiyati burada ___https://www.psegliny.com/files.cfm/rates_resi.pdf ___ Is yerlerini fiyatida https://www.psegliny.com/files.cfm/rates_comm.pdf Sanirim iyi kotu bir fikir edilinilir buralardan ilgilisine. Saygilar.
  • Cop Fabrikasi ince  NY - 12.01.2015 3 mil otemizde cop``den enerji ureten bir fabrika varburada. Gidip bir bilgi alalim ne yapiyorlar nasil yapiyorlar. Sorusu olan buraya yazsin. Yetkililerine soralim. Lutfen ciddi olalim. Sorular anlasilir ve basit olsun. Surcu lisan eylemeyelim. Sayin safaklinin buradaki bazi sorularini kendilerine soralim insallah cevap verirler. Ogrendiklerimi sizler ile bu sayfanin altinda carsamba yahut persembe paylasacagim.

:

:

:

: