Benzin fiyatlarında dünyada ne durumdayız?

Benzin fiyatları, 12-Ocak-2015 ayında dünyada benzin ortalama fiyatı litre başına 2.52 (Turkish Lira) 'dır.

Benzin fiyatları, 12-Ocak-2015 ayında dünyada benzin ortalama fiyatı litre başına 2.52 (Turkish Lira) 'dır. Farklı ülkeler arasında bu fiyatlar önemli bir fark vardır. Petrol üretmek ve ihracat yoksul ülke ve ülkelerin daha düşük fiyatlarla varken genel kural olarak, daha zengin ülkelerde daha yüksek fiyatlar var. Bunun tek istisnası ABD, düşük benzin fiyatları ile ekonomik açıdan gelişmiş bir ülke. Ülkede fiyatlardaki farklılıklar çeşitli vergi ve benzin için sübvansiyonlar nedeniyledir. Bütün ülkeler uluslararası piyasaların aynı petrol fiyatlarına erişim vardır ama onlar farklı vergi empoze ediyorlar. Sonuç olarak, benzin fiyatları farklıdır. Bazı durumlarda, Venezuela gibi bir devlette benzin fiyatları sübvanse ve bu nedenle insanlar hemen hemen hiçbir ücret ödemiyorlar (http://tr.globalpetrolprices.com/gasoline_prices/).
Şekilden de görülebileceği gibi Venezüella 0.04 TL ise dünyanın en ucuz benzinini satarken Hong Kong 4.27 TL ile dünyanın en pahalı benzinini satmaktadır. Türkiye ise Hollanda, İtalya ve Norveç’ten sonra benzinin en pahalı olduğu beşinci ülke durumundadır. 13 Ocak 2015 tarihi itibari ile KKTC’de yeni yürürlüğe giren akaryakıt fiyatları dikkate alındığında dünyadaki 2.52 TL’lik ortalama fiyata yaklaşmakta olduğumuz ve tevatüre edilen dünyadaki en zengin akaryakıtı tüketiyoruz gibi söylemlerin temelsiz olduğu ortaya çıkmaktadır.

 YUKARIDAKİ VERİLERDEN DE ANLAŞILDIĞI GİBİ; İDDİA EDİLDİĞİ GİBİ KKTC AKARYAKIT FİYATLARININ BAĞLANDIĞI OTOMATİK YALNIZCA BİR GÖSTERGEYİ ESAS ALMAKTADIR. BU GÖSTERGE DE GÜNEY KIBRIS’TAKİ AKARYAKIT FİYATLARIDIR. AKARYAKIT ODAKLI GÜNEYE TİCARETİN KAYMASININ ÖNLENMESİ İÇİN İSE BÖYLESİ BİR YAKLAŞIM SON DERECE MAKUL KARŞILANABİLİR.

Bu haber 663 defa okunmuştur

:

:

:

: