Ne cumhuriyet, ne devlet, ne hükümet!

Valla bizim bu siyasi erk ne iktidarda ne muhalefette iflah olmaz! Vatandaş, insan, canlı, bunlar için yok!
Valla bizim bu siyasi erk ne iktidarda ne muhalefette iflah olmaz!
Vatandaş, insan, canlı, bunlar için yok!
Doğa kültür tarih on para!
Saman altından su yürütmede, ellerine su dökemez kimse!
Yine bir KATI ATIK SANTRALI dır tutturdular!
Aman tepkiler tekrarlanmadan ve büyümeden sessiz sedasız nikah kıymışlar bile!
Hemen bir açıklama yapmalı hükümet!
Var mı böyle bir anlaşma?
‘’Katı Atık Yakım Santrali, KKTC’ye çöp ithalatının önünü açacak bir olgudur ve kabule dilebilir bir yaklaşım değildir. Konu ile ilgili açıklama yapan Uluslararası Kalkınma Derneği Başkanı Cemil Atakara, böylesi bir santralin adada sürdürülebilir olabilmesi için, yurt dışından çöp ithal edilmesi gerektiğini ve bununda birçok sorun ile Kıbrıs Halkını yüz yüze getireceğini söyledi. Biz, Katı Atık Yakım Santraline Hayır! Diyoruz.
ALİ YAPICIOĞLU:”KKTC'DE AÇILACAK YAKIM TESİSLERİ İLE İLGİLİ FİZİBİLİTE ÇALIŞMASI NEYE GÖRE YAPILDI?”
Dernek Genel Sekreteri Ali Yapıcıoğlu, “İsveç çöp satın alıyor! İsveç’te yapılmış olan katı atık yakım ve enerji üretim tesislerinin randımanlı çalışması ve katı atığı yakmak için kulanılan enerjinin üretilen enerjiden daha fazla olamaması için İsveç Avrupa’daki en büyük “çöp” ithalcisi oldu” dedi. İsveç niye çöp satın alıyor? Çünkü İsveç yapmış olduğu katı atık politikası ve eğitim ile katı atığın gömme/ depolama noktalarına gitmeden azaltılmasını.
GERİ DÖNÜŞÜMCÜLÜK, TEKRARDAN KULLANMA, KOMPOSTLAMA, ÜRETİMDE AKILLI AMBALAJ, ÜRETİMİ AZALTMA VE BENZER YÖNTEMLER ILE ÇOK BÜYÜK BIR ORANDA AZALTMIŞTIR.
İsveç’in 2014 deki yaklaşık nüfusu 9,650,000 kişi. KKTC nüfusu bunun %3’ü kadar. Bizim ne kadar katı atık üretmemiz lazım ki bu yapılacak olan katı atık yakım projesi randımanlı olsun? Almanya, Belçika ve Hollanda da katı atık satın alıyor. Eğer bizim çok tonajda katı atığımız varsa (KKTC’de tüm belediyelerden Güngör katı atık depolama yerine giden günlük tonaj yaklasik 700-1000 ton. Bu miktar sadece nüfusun %54’den toplanan atik.
%100 atık devletin göstereceği alanda toplansa bu da yaklasık 1500-2000 ton olacaktır). Biz niye katı atığımızı bizden almaları için bir yatırımda bulunmuyoruz da milyonlarca dolar harcayıp bacalarından
CİVA, DİOKSİN, FURAN, KARBON DİOKSİT VE NİTROZ OKSİT GAZ VE SIVISI yayan bir yatırıma mı girmek istiyoruz?
Dioksin Dünya Sağlık Örgütü tarafından “KİRLİ DÜZİNE” - en zehirli kimyasallardan biri diye adlandırılıyor. Dioksinin içeriğini ve zararlarını detaylı olarak http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs225/en/ okuyabilirsiniz).
Yapıcıoğlu; “Diyelim ki, katı atık yakma santrali sizin evinizin 2km veya 3km uzağına kuruldu, bu katı atık hafif yakılırken bahçenize düşen ince küllerinin içerdigi bu zehirli kimyasalların yetiştirdiğiniz domates yoluyla size geçmesini nasıl engelleyeceksiniz?
Dioksin vücuda girdikten sonra çok uzun zaman vücutta kalır (Dioksin vücuttaki yarı ömrü 7-11 yıl arası değişiyor) ve vücuttan atılması çok zordur.
KKTC’deki Teknecik Elektrik Santralinin halen bir filtrasyon sistemi yok ve planlanan bu yakım santralinin bir filtrasyon sisteminin takılıp takılmayacagi ne malum?
Yakma santralindeki katı yakımından sonra her yakılan tonun yaklaşık %17’si alt kül olarak ocağın altında kalıyor, yani
HER 1000 KİLODAN 170 KİLOSU, YÜKSEK ORANDA KANSEJOREN İÇEREN AĞIR METALLER, KADMİYUM VE KURŞUN İÇEREN BIR TABAKA OLARAK TEKRARDAN KATI ATIK DEPOLAMA/ GÖMÜLME YERLERİNE GİDİYOR.
Bu kimyasalların oranı Avrupa standartlarındaki katı atık depolama / gömülme yerlerine gömülmeleri gereken orandan iki katı oranında fazla kimyasal içeriyorlar. Bunları KKTC’de nereye gömeceğiz? İsveç 449,964 km² yüzölçümünde; belki yerleşim merkezlerinde çok uzak bir köşede bunları gömmek veya yok etmek için bir yer bulabilir. Ama biz KKTC’de 3,355 km² yüzölçümümüzde yeterli tarımsal alanı olmayan bir ülke olarak bu atığı nereye gömsek bir yerleşim alanımıza yakın olacaktır.
Enerjinin çok pahalı olduğu ülkemizde yakma santralini çalıştıracak enerji kaynağı ne olacak ve harcanan enerjinin % kaç fazalası enerji elde edilecektir? Bu enerji sizin evinize nasıl ulaşacak ve kaç TL/kw ödeyeceksiniz?
Bu soruların cevaplarını çok detayli olarak YAGA’dan alabilecegimize inanıyoruz ama yine de biz öncelikle bu ülkede yaşayacak olan halk olarak böyle bir katı atık yakım santralinin küçücük yeşil adamızı çok kısa zamanda kimyasal kül ile kaplama potansiyeli olabilen bir adaya dönüşmesini istemiyoruz. Katı atık için yapılacak sağlıklı politikalar ve halkımızın katı atığa karşı duyarlılık sağlayacağı eğitimler ile yapılması yanlısıyız.’’
Uluslararası Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu adına Genel Sekreter Ali Yapıcıoğlu yukardaki açıklamayı, kaynaklar da göstererek (1. WHO (dünya saglik örgütü), 2. http://www.reuters. com/article/2012/11/26/us-sweden-environment-garbageidUSBRE8AP0MI20121126 3. http://www.davidsuzuki.org/blogs/science-matters/2013/09/incinerating-trash-is-awaste-of-resources) sıralıyor!
İşi gücü yok bu insanların, durup dururken niye uğraşsınlar bu katı atık konusu ile ?
HADİ CANIM SENDE, KİM TAKAR SOSYAL SORUMLULUK VE DUYARLILIĞITavşanlı ilçesine bağlı Çobanköy yakınında kurulması planlanan katı atık yakma tesisiyle ilgili toplantı yapıldı. Dr. Ümit Şahin, burasının zararsızlaştırma tesisi olarak ifade edildiğini belirtti ve şöyle konuştu:
'Fabrikalardan çıkan kimyasal atıklara 'toksin', 'zehirli atık' diyoruz. …fabrikalardan çıkan kimyasal atıkların yakıldığı fabrikalar vardır. Bu kimyasal atıkların sayısı 10 milyon civarında. Bunların büyük kısmı sağlığa zararlı. Bir kısmını biliyoruz, bir kısmını bilmiyoruz.'


Bu haber 358 defa okunmuştur

:

:

:

: