Çözümü sadece bizim istememiz yetmez: “Rumların kuzeydeki alışveriş tutumları örneği”

Kıbrıslı Türkler, başta Annan Planı referandumu olmak üzere Rumlarla bu adada federal bir yapı altında birlikte yaşama istencini defaten ortaya koydular.
Kıbrıslı Türkler, başta Annan Planı referandumu olmak üzere Rumlarla bu adada federal bir yapı altında birlikte yaşama istencini defaten ortaya koydular. Üstüne üstlük, Rumların ekonomik açıdan kötüleşmelerine Türklerin pek de memnun olmadıkları Güneyde yaptıkları alışverişle ispat edilmektedir. Kısacası, Kıbrıslı Türkler Rumları hiçbir açıdan “ÖTEKİLEŞTİRMEMEKTE” ve çözüm için gerekli her türlü zemini yaratmaktadırlar. Öte yandan, Rumlar her fırsatta Kıbrıslı Türkleri ötekileştirmekte ve ortak vatan söyleminin aksine Kıbrıslı Türklerle bu adayı paylaşmamak için her türlü bahaneyi üretmektedirler.

Rumların Türkleri ne denli ötekileştirdiğinin önemli bir örneğini Kuzey-Güney Kıbrıs arası alışveriş rakamları göstermektedir. Buna ilişkin Rum gazeteci Constantinos Psillides tarafından yazılan ve 2014 Ocak-Ağustos ayları arasında Rumların KKTC’de, Türklerin ise Güney Kıbrıs’taki kredi kartı üzerinden yaptıkları bireysel alışverişi konu alan bir makaleyi temel hatları ile aşağıdaki gibi sizlerle paylaşmak istiyorum (http://cyprus-mail.com/2014/09/11/turkish-cypriots-spend-more-using-credit-cards/).

JCC Şirketine göre, 2014 yılının 1 Ocak- 31 Ağustos tarihleri arasında Kıbrıslı Türkler Rum tarafından kredi kartı ile € 9.5 milyon alışveriş yaparken, Rumlar KKTC ve Türkiye’de kredi kartı ile € 4.1milyon tutarında alışveriş yapmışlardır. Kıbrıslı Rumlar çoğunlukla casinolar ve otellerde paralarını harcamayı tercih ederken (Otel € 1.6m ve eğlence 791.000 €), Kıbrıslı Türklerin harcamaları süpermarketler, perakende mağazaları ve mobilyada yoğunlaşmıştır. Aynı verilere göre , Kıbrıslı Türklerin yaptığı toplam 9.554.318 €’luk harcamanın €2 milyonu süpermarketlerde, €2.8 milyonu giyim ve diğer perakende mağazalarında ve € 1.4 milyonu yapı ve mobilya mağazalarında yapılmıştır. Aynı dönemde, Kıbrıslı Rumların 751.000 €’luk havayolu bileti alarak Ercan / Tymbou havaalanını kullanmaları dikkat çekicidir.
Kıbrıslı Türklerin daha az nüfus ve daha düşük gelirine rağmen Rumlara kıyasla Güneyde iki kattan fazla alışveriş yapmalarına Güney Kıbrıs otoriteleri büyük memnuniyet duymak yerine, Rumların KKTC’de yaptıkları alışverişe son derece düşmanca ve intikamcı davrandıklarının izlerine Constantinos Psillides’in makalesinde rastlamaktayız. Şöyle ki, Vatandaş İttifak partisi (Citizen’s Alliance party) Kıbrıslı Rumların kuzeyde para harcamalarının kabul edilemez olduğunu ifade ederek ciddi tepki ortaya koymuştur. Citizen’s Alliance party 'Kim bu insanlar ve onların gelirleri nelerdir?' şeklinde sorular yöneterek gelir vergisi açısından gerekli caydırmanın yapılması çağrısında bulunmuştur.

Rumların Kıbrıslı Türkleri ekonomik açıdan ötekileştirdiklerinin tespiti sadece yukarıdaki partinin tepkisinden ibaret değildir. Ekonomik ve siyasi açıdan yapılan farklı araştırmalar bu gerçeği somut hale getirmektedir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Lefke Avrupa Üniversitesi’nin ortaklığında yürütülen (Ocak 2013) “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Arasındaki Ticaret Kaymasının Analizi ve Kuzey için Politika Önerileri” isimli çalışmaya göre; Güney Kıbrıs vatandaşlarının, KKTC’den daha az alışveriş yapma nedenleri arasında sırasıyla Güneydeki esnafın korunması gerektiği anlayışı, Kuzeyden yapılan alışverişin toplum tarafından onaylanmayacağı inancı ve Kuzeydeki esnafa para kazandırmama yönündeki hassasiyet bulunmaktadır (http://www.yhb.gov.tr/files/LA-DA_TCARET_KAYMASI_PROJES_17_04_2014.pdf).

Prio tarafından Mete Hatay, Fiona Mullen Ve Julia Kalimeri’ya hazırlatılan (2/2008) “Intra-Island Trade In Cyprus Obstacles, Oppositions And Psychological Barriers” isimli çalışmada ise Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerle ticarette psikolojik bariyer içinde oldukları açıklanmaktadır. Araştırmanın en çarpıcı bulguları arasında Rumların yaygın olarak Türklerle ticareti konuşmakta isteksiz oldukları rapor edilmektedir.

SON SÖZ: KONJONKTÜRÜN DE EKİSİYLE BARIŞ İSİTENCİNİN YİNE YÜKSEK PERDEDEN DİLLENDİRİLMEYE BAŞLANDIĞI ÜLKEMİZDE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR BARIŞIN TESİS EDİLMESİNDE HAZIR OLMAYAN TARAFIN RUMLARIN OLDUĞU VE YÜZLEŞME VE BENZERİ OLGULARIN ZARURETİNİ TÜRKLERDEN ZİYADE RUMLARIN İDRAK ETMESİ GEREKTİĞİNİ AYAKLARI YERE BASMAYAN BAZI ÜTOPİK KESİMLERİN ARTIK ANLAMASI GEREKMEKTEDİR.
Bu haber 717 defa okunmuştur
  • araştırıp yazalım kamil   - 02.02.2015 Boşuna yazı yazan be arkadaş.Ticarette din, iman,milliyet yoktur.Varsa da %10 dur.mesele şudur:Rumdan alışveriş yapanlar biraz ucuzluk,kalite,güven,hizmet,servis ve hukuk buluyor.senin tarafta bunlar var mı?

:

:

:

: