Ayfer Orhan destek bekliyor

Önümüzdeki Mayıs’ın 7’sinde Britanya ‘da genel seçime gidiliyor..

Önümüzdeki Mayıs’ın 7’sinde Britanya ‘da genel seçime gidiliyor.. Seçim kampanyaları tüm hızıyla sürüyor.. Kıran kırana bir siyasi yarışa tanıklık ediyoruz..İktidardaki koalisyon ortakları Muhafazakar Parti ile Liberal Demokratlar kendi saflarında, ana muhalefet partisi İşçi Partisi ise kendi saflarında oy toplama peşinde.. Britanya , İskoçya’da “SNP – İskoçya Milli Partisi”nin büyüyen gücü, birkaç yıl içinde sürpriz atak yapan UKIP (Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi) ile değişik bir genel seçime gidiyor..
Ülkede genel durum böyle..
Ya Türkçe konuşan toplum için durum ne ?
Bu seçimler Türkçe konuşan toplum için de ayrı bir önem taşıyor.. Yıllardır Avam Kamarasına bir temsilcimizin girmesini bekleyen toplumumuz, şimdi bu hayalini gerçekleştirmek için “ tarihi bir fırsat” yakalamışa benziyor.. Benzemesine benziyor da, durum hiç de öyle değil..
Bundan önceki genel seçimlerde İşçi Partisinden iki defa milletvekilliğine aday gösterilen , ancak İşçi Partisi oylarını yükseltmesine ragmen kaybeden Kıbrıs asıllı Ayfer Orhan, Türkçe konuşan toplumun yoğun yerleşim bölgelerinden Edmonton’da “kısa listede” 3 kişi arasında..
İlk kez bir siyasi parti, Türkçe konuşan toplumun yaşadığı bölgede Türk kökenli bir aday adayı belirledi..
Edmonton, Londra’nın etnik yapısı en geniş olan bölgelerinden biri.. Kıbrıslı Türk, Türk, Alevi, Kürt nüfus burada oldukça yoğun.. Bölge İşçi Partisinin kalesi.. Son seçimlerde, 8 bine yakın oy fazlasıyla Andy Love’I yeniden meclise gönderdi .. Love , toplumumuzun yakından tanıdığı milletvekillerinden biri.. 1997 yılından bu yana 4 seçim kazandı.. İskoç asıllı milletvekili, seçimlere kısa süre kala sağlık nedenleriyle siyasetten ayrılacağını açıkladı..
Açıkladı ve bölgeden İşçi Partisi milletvekilliği için 80’den fazla kişi başvuruda bulundu..Bunlardan 9’unun Türkçe konuşan toplum üyesi olduğunu biliyoruz..
Ayfer Orhan, Enfield eski belediye başkanı Kate Anolue ve GP Klinik meneceri Kate Osamor’la birlikte İşçi Partisinin aday adayları arasından belirlediği 3 kişilik kısa listeye seçildi..
Bu bölgede 400’e yakın delege, Partinin kalesi görülen bu bölgede “asil” adayı belirleyecek..Bunlardan 150’ye yakınının Türkçe konuşan toplumdan olduğu ifade ediliyor.. Ancak bazı kaynaklara göre , parti yıllık aidatlarını ödeyenlerin sayısı ancak 60-70 arasında..
Bunca Türkçe konuşan delegenin olduğu bir bölgede Ayfer Orhan’ın milletvekili adaylığı cepte garanti gibi geliyor değil mi ? Ancak hesaplar hiç de onu göstermiyor.. İşçi Partisine 30 yıla yakın zamandır hizmet veren, 1997’den beri Enfield Belediyesinde meclis üyesi olan Kıbrıs doğumlu Ayfer Orhan’ın işi zora benziyor..
Günlerdir, Edmonton bölgesindeki Türkçe konuşan partililer, delegeler ile konuşuyor, fikir alıyorum.. Delegelerin görüşleri değişik.. Kıbrıs asıllı Ayfer Orhan’a destek ve oy verecekleri farzolunan, beklenen veya sanılanların bir kısmı, bu fikirde değil..
Tarihi bir fırsatı yakalayan, 20 binden fazla Türkçe konuşan seçmenin yaşadığı bu bölgede ilk kez, Avam Kamarasına bir temsilcimizi göndermeye bu kadar yakınız.. Ayfer Orhan İşçi Partisi’nin içinde tanınan, sendikaların desteklediği, toplumun tanıdığı bir politikacı.. Kısa listeye girmesine, Türkçe konuşan delegelerin sayısının kabarıklığına rağmen, oy alma konusunda sancılı... Çeşitli görüş ve etnik gruplara mensup bu delegelerden az kısmının Ayfer Orhan’I destekleyeceği öne sürülüyor. . Diğerleri mi ? Bazı Türk delegelerin, diğer iki aday adayının kampanyası için çalıştığı biliniyor.. Kürt, Alevi delegeler , İşçi Partisinin tepeden inme kararla 3 ismi seçtiğini öne sürüp, Orhan’a şimdilik uzak tavır içinde..Asıl protestolarının Partiye karşı olduğunu da ekliyorlar..
İlk kez Avam Kamarasına bir temsilci göndermeye bu kadar yaklaşan toplumumuz, ne yazık ki böyle bir dilemma içinde.. Yıllardır “birlik, beraberlik” nutukları atanlar, şimdi uzaktan durumu izliyor.. Eğer Türkçe konuşan delegeler Orhan’ın arkasında durmazsa, bu fırsat kaçıp gidecek..
Bu bir anlamda toplumun “birlik , beraberlik sınavı”.. Bunu böyle görmeyenler var.. Onlar, açıkca duruma bu gözle bakmadıklarını savunuyor..
Bu arada Ayfer Orhan, partinin milletvekili adaylığı için kendi çalışmasını olanca hızıyla ve tüm gücüyle yapıyor.. Delegelerin desteğini beklediğini belirtiyor ve “ Aramızdaki tartışmalara son vermeliyiz.. Hepimiz bir aileyiz” diyerek, Türkçe konuşan toplumun kendi içlerinden çıkan adayına destek vermesini istiyor..
21 Şubat’da Edmonton’da İşçi Partisinin milletvekili adayı belli olacak.. Dileğimiz bu adayın, kısa listeye giren Ayfer Orhan olması.. Olmazsa, büyük bir tarihi fırsat kaçmış olacağı gibi, toplumumuzun “birlik, beraberlik” sınavı , “olumsuzlukla” sonuçlanacak..
Eski başbakanlardan Harold Wilson, “ Politikada bir hafta uzun zamandır” demiş..
Geri kalan sayılı günlerde ne olacağını herkes gibi ben de nefesimi tutarak izliyorum..
Zaman “birlik-beraberlik” zamanı mı, değil mi, göreceğiz..
Bu haber 2890 defa okunmuştur

:

:

:

: