Jumbo ve Zara’dan Türk malı tekstil ve konfeksiyon alma

KKTC –Güney Kıbrıs arası kişisel alışveriş zaman zaman ülke gündemine gelmekte ve maalesef bu yönde yapılan değerlendirmelerin çoğu da ekonomik akıldan uzak yapılmaktadır.
KKTC –Güney Kıbrıs arası kişisel alışveriş zaman zaman ülke gündemine gelmekte ve maalesef bu yönde yapılan değerlendirmelerin çoğu da ekonomik akıldan uzak yapılmaktadır. Memnuniyet verici şekilde bu konuda yapılan bir bilimsel araştırma Güney Kıbrıs’ta yapılan alışverişin nedenleri irdelemiştir. Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Lefke Avrupa Üniversitesi’nin ortaklığında yürütülen (Ocak 2013) “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Arasındaki Ticaret Kaymasının Analizi ve Kuzey için Politika Önerileri” isimli çalışmaya göre; KKTC vatandaşlarınınGüney Kıbrıs’tan alışveriş yapma nedenleri sırasıyla “ÇokAmaçlı AVM’lerin olması”, “Daha ucuz olması”, “Ürün çesitliliği”, “Hizmet Sektörünün daha gelismiş olması”, “Satılan ürünlerin daha kaliteli olması” ve “Mal ve hizmetlere duyulan güven”dir. (http://www.yhb.gov.tr/files/LA-DA_TCARET_KAYMASI_PROJES_17_04_2014.pdf).
Bir KKTC vatandaşı olarak benim ve ailemin tüketici davranışlarını yukarıdaki güdülerin dışında değerlendiremeyiz. Bu çerçevede geçtiğimiz cumartesi ailem ile yaşadığım bir tecrübeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Şöyle ki, havanın çok güzel olduğu Cumartesi günü annemi eşim ve çoçuklar ile birlikte kontrol için Lefkoşa’daki bir ortopediste götürdüm. Ancak, doktorun Türkiye’ye gitmiş olduğunu öğrendik. Biz de gelmişken Güney’e geçmeye karar verdik. İlk olarak, sınırda yoğun bir geçiş tarifiği olduğunu gözlemledik. Tabi ki, geçerken aklımızda Jumbo ve TheMall of Cyprus’a gitmek vardı. BUNU SORGULARKEN NEDEN SORUSUNA YANIT OLARAK JUMBO GİBİ ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ SUNAN BİR MAĞAZANIN VE ZARA’NIN KKTC’DE OLMAMASI BAŞTA GELMEKTEDİR.
Öncelikle küçük kızımızın tercihi olarak JUMBO’ya uğradık. Bu mağazada görsel olarak dikkatimizi çeken çorap reyonunda durduk ve farklı ebatta çorap aldık. Bir de çorapların ne yapımı olduğuna bakalım dedik.Gördük ki, çorapların yarısı Çin yarısı ise Türk malıymış. Çin malına olan tepkimizden dolayı Çin Malı Çorapları Türk malı ile değiştik. JUMBO marka Türk malı çorabı resimde görebilirsiniz.
JUMBO’dan sonra Mall of Cyprus içindeki ZARA mağazasına uğradık. Küçük kızımıza tayt aradık ve üç adet aldık. Eve gelip baktığımız zaman ise neyi gördüğümüze şaşmayacaksınız. Aldığımz tayt da resimde görüldüğü gibi Türk malı çıktı.
JUMBO ve ZARA’da alışveriş yaparken birçok Kıbrıs’lı Türk’e de rastladığımı ayrıca belirtmek isterim. Ailem ile birlikte yaşadığımız bu alışveriş tecrübesi hiç kuşkusuz birçok Kıbrıs’lı Türk’ün Güney Kıbrıs’taki alışveriş aktivitesi ile benzeşmektedir.
TÜRK MALI ÜRÜNLERİ GÜNEY KIBRIS’TAN ALMA İLE SONUÇLANAN OLGUYU AKTARMAMDAKİ ESAS GAYEM TİCARİ İLİŞKİLERİ AÇIKLARKEN MİLLİYETÇİLİK GİBİ İDEOLOJİK AÇILIMLARIN VEYA ANAVATAN, YAVRU VATAN GİBİ SÖYLEMLERİN EKONOMİK AKILDAN YOKSUL OLDUĞUNU VE TİCARİ AÇIDAN ALINABİLECEK BİLİMSEL ÖNLEMLERİ DE AKAMETE UĞRATABİLECEĞİNE VURGU YAPMAKTIR.
Hem nüfus hem de alım gücü olarak daha geride olan Kıbrıs Türk’ünün Rumların KKTC’de kıyasla Güney Kıbrıs’ta daha fazla para harcamaları üzerinde durulacak önemli bir konudur.. Alınabilecek önlemler ise Güney’de alışverişe neden olan güdülerin KKTC’ye yönlendirilmesi ile mümkün olabilecektir. Bu faktörler yukarıda da değinildiği gibi; Çok “Amaçlı AVM’lerin varlığı”, “Daha ucuz olması”, “Ürün çesitliliği”, “Hizmet Sektörünün daha gelişmiş olması”, “Satılan ürünlerin daha kaliteli olması”, “Mal ve hizmetlere duyulan güven”, “Bir Avrupa ülkesini ziyaret etme duygusu”, “Garanti sistemi”, “Alışveriş merkezlerinde park yeri olması”, “Tuvalet gibi imkânların bulunması”, “ Mağazaların iç ve dış fiziki görünümü”, “Satış elemanlarının profesyonelliği” ve “hizmet kalitesi ile ilgili daha iyi memnuniyet yaratan diğer unsurlar” şeklinde sıralanabilir. Alışverişe etki eden bu unsurlarda Güney Kıbrıs’a göre üstünlük sağlayamazsak, tüm yakınmalarımız ’laf ü güzaftan ibaret kalacaktır.
Bu haber 685 defa okunmuştur
  • Sayin Safakli ince  NY - 12.02.2015 Cok amacli AVMler``in kucuk isletmeleri ve kucuk isletmelerin yaratmis oldugu is imkanlarini da yok ettiginin farkindasinizdir umarim. Walmart Economics``e bir bakin lutfen.

:

:

:

: