Güller ve özel günler

Söz konusu aşk olunca gülün yeri de ayrı oluyor tabii ki...
Söz konusu aşk olunca gülün yeri de ayrı oluyor tabii ki...Duygularımızı ifade etmeye zorlandığımız anlarda güller hep kurtarıcımız olmuştur. Her renk gülün kendine göre bir anlamı var en önemlisi de kırmızı gül.. Aşk anlamına geliyor. Özel Günlerde sevgimizi göstermek için kırmızı güller bizim kurtarıcımız oluyor . Bu gülü ister siz yetiştirin ister satın alın önemi büyük yeter ki sevgiyle verilsin.. Bahçemizde emeğimizi koyarak yetiştireceğimiz gülleri sevdiğimize hediye etmek bence daha da değerli olur. Öyleyse kollarımızı sıvayıp bir gülü başlangıçtan hasadına kadar nasıl yetiştireceğimizi öğrenmeye ne dersiniz ?
Güllerin Yetiştirilmesi ve Bakımı
Güller gerek kalıcı oluşlarından gerekse iklimimize uyumlu olduklarından dolayı çok tercih edilen ve sevilen bir çiçek türüdür. Gülün bakımı zor değil ancak özen ve dikkat isteyen bir iştir. Bu yüzden gül bitkisinin dikimden önce gerekli hazırlığın dikkatle yapılması,doğru dikim sonrasında bakım ve budama işlemlerinin tam zamanında yapılmasıyla gülleriniz yıllar boyunca güzel çiçekleri ile bahçenizi süsler.
Gül çok özen isteyen bir bitkidir dedik. Öyleyse gelin işi baştan sıkı tutalım. Öncelikle gül fidelerini seçerken iyice inceleyin . Gövdenin üzerinden çıkan en az üç dört adet sağlıklı dal bulunsun. Yaprakları canlı ve lekesiz olsun. En önemlisi ise fidanın genç olduğundan emin olun. Saksının içi ot dolu ve altından kökler fışkırmışsa bu bitkinin eski olduğunu gösterir tercih etmeyiniz
Gül fidelerini dikerken sonbahar aylarını seçin. Bu aylarda daha kolay tuttukları için kış boyunca yerine alışır ve baharda çiçek açmaya başlar.
Güllerin Sevdiği Toprak
Güller demiri bol olan kırmızı ,kumlu ve gübreli toprakta yetişir. Dinlenmiş toprakları sever . Fazla asitli, kireçli ve besin açısından zayıf topraklarda gül yetiştirmek hata olur.Bu topraklarda yetişen güller çelimsiz, çiçeği az açan ve dayanıksız olan bitkilere dönüşür. Bunun yanında ağaç altlarına gül dikmeyiniz. Gölge olması bir yana ağaç kökleri fidanların gelişmesine izin vermez.
Gülleri Canlandırmak
Güller aşırı besin tüketen bir bitki olduğu için toprağın her zaman gübrelenmesi gerekir. Bunu da mevsimine göre yapmanız gerekir. Örneğin kış zamanı köklerini tamamen yanmış hayvan gübresi ile kaplayıp , baharda ise tomurcuk zamanı tamamen suni gül gübresi verilmesini tavsiye ederim. Böylece güllerin çiçekleri daha canlı ve dayanıklı olacaktır.
Gülleri Budamak
Güller budandıkça gençleşir ve ömrü uzar. Her yıl kış aylarında budama yapılmalıdır. Gülleri budamak için öncelikle kaliteli bir gül makası tabi ki ellerinizi dikenlerden koruyacak bir çift de eldiven gereklidir. Mediterranean Garden Center olarak biz size GARDENA budama makası ve bahçe eldivenlerini tavsiye ederiz. Bunların yanında kaliteli bir aşı macunu ile de kesilen dalları soğuktan , yağmurdan ve böceklerden korumak için macunlamalıyız.
Budamaya kuru ,hastalıklı zayıf ve çok ince dalları dipten keserek başlayabiliriz. Sonra da orta kısımdan düzgün olmayan birkaç dal alabilirsiniz. Unutmayın güllerin güzel olmasındaki ilk etken doğru budamaktır. Dal kesim esnasında zarar görmemelidir. Özellikle budama makasının keskinliği çok önemlidir. Kör bir makas dalın baharda verecek sürgünlerinin gözlerini engelleyerek kurumalarına neden olmaktadır. Budama zamanı da çok önemli bir etkendir. Ocak ve Şubat ayında yapılan budamalar bitkinin daha hızlı ve sağlıklı sürgünler vermesini sağlayacaktır. Genç yaştaki güllere de alttan 3-4 göz kalacak şekilde kısa budama yapılmalıdır.
Tüm bunları yaptıktan sonra artık sabredip de güllerin güzelliğini tüm yıl boyunca görebiliriz.


Bu haber 182 defa okunmuştur

:

:

:

: