Hidrokarbon mu blöf mü?

Hani bizim hakkımız diye feryat edenlere soralım,

Hani bizim hakkımız diye feryat edenlere soralım,
Cumhurbaşkanı adaylarına soralım,
Başbakanlara , bakanlara, anlaşmaları ratife eden milletvekillerine soralım,
Bu iddia ve talebinizi hangi yasalara dayandırarak dile getiriyorsunuz?
Diyelim ki, bu halkı yanıltacak bir safsata değil de bir gerçek ve hakkımız var. O zaman niye hemen bir uluslarası mahkemeden hakkımıza tecavüz edildiğini iddia edip işlem başlatmıyorsunuz?
“TOTAL belki de Güney’e blöf yapıyor”
“Güney Kıbrıs hükümetinin TOTAL, ENİ ve NOBLE ile sözleşmeleri nedir? Bu aslında devlet sırrı değildir. Esasen bir AB üyesi devletin yaptığı hiçbir ekonomik anlaşma devlet sırrı olarak kalamaz. Sadece bizdedir bu ihale, sözleşme sırları… Bugün internetten herhangi bir ülkenin herhangi bir şirketinin adresine girin kamuyu ilgilendiren bilançolarını, yöneticilerini görebilirsiniz… Bizde bunlar sır. Neyin sırrı? Kamuya olan yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin sırrı… Kamuda olanların kamu malını nasıl kullandıklarının sırrı… Şu anda TOTAL belki de bilinçli bir blöf yapıyor Güney Kıbrıs’a… Çünkü Güney’in ekonomik durumu ortada, belli… Bu bilinçli blöfün neticesinde imtiyaz hakkı olduğu parsellerde daha iyi koşullarda ‘cabadan cebe’ düşüncesinde…”
Stratejik bir analizle 3 ihtimal
“TOTAL ve ardından hidrokarbon üretimi, sondajı hakkında sezgilerim gayet açıktır: Hidrokarbonun ilk adının duyulduğu zamanlarda da belirttiğim gibi bu bir mit olabilir. Yani Güney Kıbrıs’a zaman kazandıracak bir kurgu ve içeriğine dair abartılı rakamlar… Ya da gerçekten sadece bugün içinde bulunduğumuz ekonomik koşuldan ötürü geri çekildi yatırımcılar… Üçüncü olarak da Kıbrıs Sorununun bölgeye yaratabileceği daha büyük krizleri önlemek için bir operasyon olabilir bu bir anda gelişen duraklamalar. Hiçbir zaman tek sebebe dayalı değil zaten bu stratejik analizler…”
“Gazda hakkımız var deniyor: Kim, ne olarak hakkımız var? Ya diğer kaynaklar..?”
“Bizim hakkımız var deniyor hidrokarbonda… KKTC olarak mı var yoksa Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşları olarak mı hakkımız var? Bizim siyasilerimiz ‘hakkımız var’ derken ne demek istediklerini de ben doğrusu anlamıyorum. Ne ve kim olarak hakkımızın olduğu ifade ediliyor? Diyelim ki KKTC olarak, devlet olarak hakkımız var. O zaman 40 yıldır Trodos dağlarındaki amyant asbest madeninden hakkımızı neden istemedik? Oturup bu konuda bir hesap mı yaptık…Ya da o zaman ‘Yorgo’nun kamu adına yararlanılan bahçesinden neden istemedik hakkımızı? Tuz Gölü’ndeki tuz üretiminden ya da bakır madenlerinden hakkımız ne olacak? Çok zenginiz ve bunlar değersiz mi onu anlamıyorum…
Bugüne değin bunları hep talep etmiş olsaydık gaz konusunda da şaşırmazdım ama biz KKTC’yi yüceltme, yükseltme derken bu mantığa ters bir şekilde bunu ifade ediyoruz. Dünyadan bakıldığında sizce bu nasıl görünüyor, hiç düşünüyor muyuz? “
“Güney dolandırılmışsa zarara biz de mi ortağız?”
“Gaza ortak olduğumuz söyleniyor. KKTC olarak mı yoksa Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olarak mı? Ben bunu anlamıyorum ve soruyorum eğer Güney Kıbrıs, hidrokarbondan Milyar Dolar dolandırılmışsa bizde mi bu zararı ödeyeceğiz” diye soruluyor.
“Şunu da soralım o halde –anlaşılması için- biraz da uç bir örnek olarak: eğer Güney Kıbrıs, hidrokarbondan 2-5 Milyar Dolar dolandırılmışsa biz ödeyecek miyiz yani bunu? Eğer az evvel anlattığım gibi bu gaz, siyasi bir avantaj sağlamak için yapılmış bir imaj çalışması ise ve bilerek ya da bilmeyerek bunun bir bedeli olarak Güney Kıbrıs 1-2 MİLYAR dolar zarar etmişse ya da dolandırılmışsa ne olacak? Biz de bu zarara ortak mıyız?
Herkes teâmüle uygun düşünmeyi, yorumlamayı ve konuşmayı bir konfor olarak yaşıyor ülkemizde maalesef…
Ben bu hidrokarbon mitinin yayılmaya başladığı ilk günden varlığının da yokluğunun da Kıbrıs halkına zarar getirebileceğini ifade ediyorum. Bu zenginlikten ne Kıbrıs Türkünün ne de Kıbrıslı Rumların beklediği bir yaşam kalitesine hizmet etmeyeceğine ilişkin endişelerimi dünyadan örnekler vererek anlattım… Şimdi aynı şeyi BM Kıbrıs Özel Danışmanı Eide de söylüyor…”

YOK CANIM, İKİ HOŞ İFADE VE BİRKAÇ YÜZ MİLYON YETER BİZDE CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞINA, NE GEREK VAR DÜNYA, HUKUK, TARİH, EKONOMİ VE DİĞER BİLİMLERE!


Bu haber 436 defa okunmuştur
  • LONDRALI  U.K - 02.03.2015 SIZ !!! hidro karbonu bos verin )) de karpazda BAHCADA benim urettigim HITRO GOLOGASLARA , HIDRO BULLEZLERE , HIDRO GABAKLARA VE MEGA HIDRO HIRARCIKLARA BAKIN SIZ .
  • burasi  kktc - 02.03.2015 kim okur kim anlar??

:

:

:

: