8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Kadınlarımızı anlatmak yazabilmek son zamanlarda o kadar zor ki…

Kadınlarımızı anlatmak yazabilmek son zamanlarda o kadar zor ki…Omuzlarında taşıdıkları yükleri taşıyabilseler de,yüreklerindeki açılan yaraları hiç kimse kapatamaz….Aldatılan,kirletilen duygularını hiçe sayan,sindirilen,susturulan,bir lokma ekmeği süreli yüzüne vuran,dehşete maruz kalan,öldürülen kendi acılarında boğulan kadınlarımız.

Çaresiz,kimsesiz.Dünyayı kadınlarımız yönetebilseydi bütün bu saydığım çirkinliklerim yerine çiçekler açardı,güzellikler ekilirdi.Dünyamızın adı cennet olurdu…Dünya Kadınlar Günü,her yıl 8 martta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslar arası bir gündür.İnsan hakları temelinde kadınlar siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine,ekonomik siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır..

8 mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi arkasından da çıkan yangında , işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi.İşçilerin cenaze törenine 10000’i aşkın kişi katıldı.26-27 ağustos 1910 tarihinde Danimarka’ın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında(Uluslar arası Sosyalist kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden ClaraZetkin, 8 mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler dünya kadınlar günü olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oy birliği ile kabul edildi.İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu.

Tarihin 8 mart olarak saptanışı 1921 de Moskova da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında( 3.Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti ,adı da Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak belirlendi.Birinci ve ikinci dünya savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü ,1960lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletlerinde de anmaya başlamasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 16 aralık 1977 tarihinde 8 mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletlerin sitesinde günün tarihinde ilişkin bölümde kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır. Türkiye de 8 mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında emekçi kadınlar günü olarak kutlanmaya başlandı 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı .Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yıl Programı’ndan Türkiye’nin de etkilenmesi ile 1975 yılında Türkiye’de 1975 Kadın Yılı Kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri darbesinden sonra dört yıl boyunca herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren Dünya Kadınlar Günü Örgütleri tarafından Dünya Kadınlar Günü kutlanmaya devam ediliyor. Kadınlarımız yaşadıkları acılarla değil de yaşadıkları güzelliklerle anılmalıydılar..
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun. Sizi Seviyorum..

Bu haber 7642 defa okunmuştur
  • mesela   - 07.03.2015 Dunyamizi kadinlar yonetebilse; SAnayi devrimi degil,.. kuafor devrimi yasardik .. :))...

:

:

:

: