Zihniyet mi, cinsiyet mi?

Günümüzün hiç gündemden düşmeyen mevzularından şiddet ,her gün farklı tarzda farklı kesimlerde tekrarlanmakta ve görenlerin vicdanlarını kanatmaktadır.
Günümüzün hiç gündemden düşmeyen mevzularından şiddet ,her gün farklı tarzda farklı kesimlerde tekrarlanmakta ve görenlerin vicdanlarını kanatmaktadır.
Yaşlıya,hastaya,küçüğe, büyüğe,kadına, çocuğa; çevremizdeki diğer canlılara kime kimden gelirse gelsin şiddet asla tasvip edilecek, hoş görülecek bir davranış değildir.
Şiddet,merhamet sahibi olmayanların,sevgiden muhabbetten mahrum zavallıların başvuracakları bir yöntemdir.Kendisini ifade etmekten aciz kişilerin kendini ifade şeklidir şiddet.
Allah’a inanan,etrafındaki her şeyin Allah tarafından yaratıldığını bilen özünde sevgi taşıyan hiç kimse karşısındakine şiddet uygulayamaz.O kadar ki bir çiçeği dahi koparmaya kıyamaz.
Tarihten bir not: Dervişlerin etrafında birer pervane misali döndüğü günlerden biri, Sümbül Efendi dervişlerini imtihana tutmak istedi.
- Ey dervişler, diye seslendi. Hakk rahmetinin tecellisi toprak ananın bağrından renk renk, türlü türlü, çeşit çeşit çiçekler fışkırıyor. Her biriniz bana bir top çiçek getireceksiniz. O miskler saçan çiçeklerle gönlümüz, gözümüz aydınlanacak.
Dervişler durabilir miydi? Sümbül Efendi ilk defa kendilerinden bir şey istiyordu. Bütün dervişler dışarı süzüldü. Kırlara, bahçelere doğru koştular ve demet demet, kucak kucak çiçekler topladılar. Getirdikleri çiçeklerle dergâh çiçek bahçesine dönmüştü.
Bütün dervişlerin yüzü çiçekler gibi gülüyordu. Sadece Merkez Efendi düşünceliydi. Elinde bir tane, tek bir tane solmuş, kurumuş, cevheri gitmiş papatya vardı. Bu rengârenk çiçeklerin içinde kuru bir papatyanın ne kıymeti olurdu ki? Sümbül Efendi'nin önüne varıp boyun büktü:
- Ey tertemiz canların ışığı! Hangi çiçeğe el atsam, onu zikr-i İlâhî ile titrer buldum. Allah Allah diye feryad eden o güzelleri koparmak elimden gelmedi. Onun için yüksek huzuruna şu kupkuru papatya ile geldim! Kusurum af ola!İşte gönlü muhabbetle dolu insanın tavrı…Tıpkı Yunus Emre’nin dediği gibi.”Elif okudum ötürü/Pazar eyledim götürü/Yaradılmışı hoş gördüm/Yaratandan ötürü”
Konumuz,şiddet başlığı altında özelde kadına şiddet.Kadın,anadır eştir sevgilidir.Hepsinden önemlisi.Bizim gibi bir insandır.Ona ancak sevgiyle yaklaşmak vardır.İnsan olmanın gereği sevgiyi şiar edinmektir.Geçmişten bu güne maalesef,kadınlarımıza gereken değeri verememiş, onları olması gerektiği konuma bir türlü yerleştirememişiz.Çalışma hayatında , sosyal hayatta ya ezilmiş ya ötekileştirilmiş ya da şiddete maruz bırakılmıştır.
Yaşanan olumsuzluklar,aslında onların cinsiyetiyle alakalı değildir,hayatı dizayn etmeye çalışanların zihniyetindeki problemden kaynaklanmaktadır.Sevgiden şefkatten merhametten yoksun insanlardan ancak şiddet meydana gelir.
Allah u Teala Kur’an-ı Kerim’de”Huzur bulmanız için size kendi cinsinizden eşler yaratması,aranızda sevgi ve merhamet bağları oluşturması da Allah’ın varlığının delillerindendir.Gerçekten bunda düşünen bir toplum için alınacak dersler vardır.” Buyuruyor.Peygamber efendimiz,”Sizin en hayırlınız eşine karşı en hayırlı olandır” buyuruyor.Yine veda hutbesinde şöyle diyor “Kadınlar size Allah’ın bir emanetidir.”.
Şu hakikatleri kavrayıp hayatımıza uyarlayabilirsek,günlerimiz hep muhabbet dolu olacaktır.Adaletsizliğin zumlun işkencenin olmadığı muhabbet dolu günlere kavuşmak dileğiyle.


BİR KADIN DESTANI

Sana günler tayin etmiş birisi
Bilirim günlere sığmazsın kadın
Hakk’ın eserisin laftır gerisi
Anlatsam dünlere sığmazsın kadın

Bir inansın, insanlığa anasın
Cephede kahraman gölde sunasın
Kilimlerde desen sözde manasın
Saraya hanlara sığmazsın kadın

Mecnun’u peşinden gezdiren sensin
Kerem’i kül edip tozduran sensin
Ferhat’a dağları kazdıran sensin
Ateşsin canlara sığmazsın kadın

En son Peygamber’in ilk ümmetisin
Bu yüce davanın ilk şehidisin
Sen bize Mevla’nın emanetisin
Uydurma şanlara sığmazsın kadın

Aşık Garip Hakkı böyle bir ozan
Yari bulmak bahar,yitirmek hazan
Her canı çift yazmış ezelde yazan
Dile destanlara sığmazsın kadın

Bu haber 170 defa okunmuştur

:

:

:

: