Virüslere karşı

Kış mevsimini sever misiniz bilmem.. Dışarda lapa lapa , sessizce karın yağışını, sıcacık evinizde seyretmek, demli bir çayı yudumlamak güzeldir, hoştur da.. Buz gibi havada, yağmur, çamur, kar altında otobüs kuyruğunda beklemek, titremek, hele hele kış hastalıkları hiç çekilmez..
Kış mevsimini sever misiniz bilmem.. Dışarda lapa lapa , sessizce karın yağışını, sıcacık evinizde seyretmek, demli bir çayı yudumlamak güzeldir, hoştur da..
Buz gibi havada, yağmur, çamur, kar altında otobüs kuyruğunda beklemek, titremek, hele hele kış hastalıkları hiç çekilmez..
İngiltere, tarihinin en soğuk günlerini yaşıyor.. Denizler dondu.. Sabahları her yer ya gece inceden yağan kardan veya kırağıdan bembeyaz örtüyle kaplanıyor.
Romantik manzara açısından, kış ayları şüphesiz çok hoş, göze güzel..
Ama bir de hastalıkları var ki.. Ne sıfır altı sıcaklık dinliyor, ne bebek, ne yaşlı.. Kış hastalığı olarak bildiğimiz gribal enfeksiyonlar, ne de olsa tanıdık, bildik ..Dinlenmek, bol bol sıvı tüketmek, sıcak tutmak, ateş düşürücü ilaçlarla tedavisi mümkün. Geçirmeyenimiz var mı ? Bir eve girdi mi, herkesi esir almadan çıkmaz..
Bizim ev halkı da bir haftadır hastalıktan kırılıyor. Önce en genci ve yaşlımızdan başladı.. Adı “winter vomiting bug” veya tıbbi adıyla “norovirus”.. Yani kış kusma hastalığı.. Evlerden ırak. Mideniz dışına geliyor, ne yemek, ne içmek istiyorsunuz.. Hatta adını bile duymak, sizi lavaboya koşturmaya yetiyor. Bu soğukda bu virüsler nereden geliyor, nasıl yaşıyor demeyin.. Öyle akıllılar ki.. Bu seneki virüs, seneye şekil değiştirip, başka isim veya formatla karşınıza dikiliyor.
Kıbrıs’ta da aynı virüsün salgın olduğunu, gazetedeki arkadaşlarımın hastalanmalarıyla öğrendim. İngiltere nere ? Kıbrıs nere ? Aradaki koca Avrupa kıtası da bu hastalıktan kırılıyor, merak etmeyin..
Mahalle doktorumuza kızımı götürdüğümde , içimden “Keşke gelmeseydik” diye geçmedi değil..Aile doktorunun kliniği, beti-benzi atmış, yarı baygın, aksıran, tıksıran, hapşuran bebekden yaşlıya birçok hastayla doluydu..Hasta olmayan da hastalık kapıp, evine döner..
Bu kış da İngiltere, norovirus’ün etkisindeymiş.. Geçen sene bir istatistiğe göre 3 milyon kişinin kış aylarında bu hastalıktan etkilendiği belirlenmiş.. 60 milyonun 20’de biri.. Aslında kimse , ne kadar insanın kusma mikrobu aldığını kesin bilmiyor. Biz 4 kişi etkilendik. Sırayla başladı.. En son da beni hasta etti. Kusma, ateş, titreme ve aşırı bitkinlik..
Siz siz olun, belirtileri başladığında çalışıyorsanız en az bir gün işe gitmeyin, evinizde dinlenin.. Hem daha çabuk iyileşecek, hem de başkalarını bundan korumuş olacaksınız..
Doktorumuzun söylediğine göre öpüşmekten, el sıkışmaktan, asansörde bulunmaktan, kapı tokmaklarından en fazla alıyorsunuz bu virüsü.. Bir de kullandığınız tuvaletlerin temizliğine çok dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca, kıyafetlerinizi, havlu, yatak çarşaflarızı da bu hastalık başladığında iyice yıkayıp, dezenfekte etmenizde fayda var.
Tedavisi var mı ? Olmaz olur mu.. Kusmanın yanında ishal da olursa mutlaka kaybettiğiniz sıvıyı yerine koyacak, suyla alınan takviye tozlardan kullanmanız yararlı. Ben bol bol kaynamış su içtim. Eğer içiniz götürürse haşlanmış patates , elma komposto, çay ve bol bol sulu gıda..
Ve de en etkili ilaç yatıp, dinlenmek.. Ateşe karşı ise doktorunuzun vereceği ateş düşürücü..
Siz siz olun, mutlaka bir doktora görünün veya telefonla fikrini sorun. Bebek, çocuk ve yaşlılarda iyileşme süreci biraz daha uzun. Onları hemen doktora götürmeyi ihmal etmeyin.
Evet İngilizler, bu kusma hastalığına “Tuvalette fırtına” adını takmışlar.. Sanki, bir bardak suda çıkartılan fırtına gibi..
Bu hafta hoş olmayan bir konuyu yazdım.. Henüz norovirüs’üm beni terketmedi..Bu nedenle kusura bakmayın.. Hastalıksız, keyifli, mutlu, sağlıklı güzel haftalar dilerim..
Bu haber 181 defa okunmuştur

:

:

:

: