ÖTEDEN BERİ,BERİDEN ÖTE

Küçük Adem,kendi dünyasında, kendisi için hazırlanan mekanında her istediği hep yanı başında hazır, günlerini tüketiyordu.
Küçük Adem,kendi dünyasında, kendisi için hazırlanan mekanında her istediği hep yanı başında hazır, günlerini tüketiyordu.Bir gün dediler ki Adem,sen gün gelecek başka bir yere gideceksin.Buradaki gibi her şey elinin altında olmayacak,kazancını kendin temin edeceksin.Bunun için çok çalışman gerekecek.Bazen çok yorulacaksın,geceler, gündüzler biri birine karışacak.Çok zorluklar çekeceksin.Bu vücudun değişecek,büyüyecek,yaşlanacak,saçların renkten renge dönecek.Aylar yıllar geçecek mevsimler dönecek.Hayatta kalabilmek için çok mücadele edeceksin.Güzel dostların olacak, onlarla çok iyi ilişkilerde bulunacaksın.Bazen de ihanetler göreceksin hiç beklemediğin yerden ummadığın kişilerden çok sıkıntılar bulacak üzüleceksin.Canını yakacaklar.Bir günün diğerine benzemeyecek bazen çok mutlu olurken bazen de keşke gelmeseydim diyeceksin,ama bu senin elinde olmayacak!
Adem, buna inanamadı. Nasıl olacaktı bütün bunlar, duyduklarına bir anlam veremedi.Adem, inanmasa da daha oradayken vücudu değişmeye başladı,Yüz hatları belli belirsizken daha net bir şekil aldı.Elleri, ayakları günden güne daha düzgün şekillendi. Kilosu arttı,saçları uzadı.Bütün vücudu ilk haline göre çok değişti. Bir gün dendi ki,Adem,buradaki vaktin tamam oldu,gidiyorsun!
Adem ne yapmalıydı, acep kalmanın bir imkanı yok muydu? Hayırdediler bu işin kuralı bu, vaktinden fazla kalamazsın, bu senin elinde değil…
Nihayet, meşakkatli bir yolculuktan sonra, Adem kendisini başka bir alemde buldu. Daha önce görmediği,bilmediği,hiç aşina olmadığı bir yere gelmişti.Biraz üşüdü, biraz korktu kendisini burada garip hissetti.Belki de ayrıldığı dünyanın hasretiyle olacak ki ağladı.Yeni mekanda hayata ağlayarak başladı.Bu belki de bu ileride göreceği zor günlerin habercisiydi kim bilir…Birisi bağrına bastı onu,kokusunu içine çekti.Adem onu, o Ademi kokluyordu.Yeni alemde kendisini ilk defa kucaklayan o kişiye Adem, anne dedi.Bu günden sonra Adem,üzülse de sevinse de acıksa da korksa da hep ona koştu…Uzun yıllar beraber yaşadılar.
Annesinin yanında biri daha vardı,onlara her türlü ihtiyaç duydukları maddeleri temin eden,hep koruyan kollayan,annesine pek benzemeyen değişik biri ona da baba dedi. Yıllar yılları kovaladı,Adem her gün bir şeyler öğrendi,etrafını tanıdı.Kendisi gibi bu aleme gelmiş bir sürü dostları oldu.Gelişti büyüdü,sevmenin güzelliğini ayrılığın acısını yaşadı.Kazanmanın hazzını kaybetmenin ıstırabını tattı.Kendisi pek hatırlamasa da buraya gelmeden önce söylenenler fazlasıyla gelip kendisini buldu.Kazanmayı, kaybetmeyi üzülmeyi sevinmeyi,vefayı ihaneti çok şeyleri gördü, yaşadı.
Bütün bu serüven devam ederken dedilerki Adem,burası var ya,aslında bizim değil, bir gün bırakıp gideceğiz.Burada ne yapmışsak onun karşılığını göreceğimiz bir alem var.Ona göre hazırlan,senden istenenleri eksiksiz yerine getirmeye çalış.Sonra orada çaresiz kalma.Oraya ölüm denen bir kapıdan geçeceğiz.Oraya geçtikten sonra bir daha ölmek yok.Oraya ahiret diyoruz.Orada aklın alamayacağı kadar güzellikler de var, dayanılması çok zor acılar da var. Ne var ki her ikisini de biz hazırlıyoruz.Yani burada nasıl yaşamışsak ona göre karşılık bulacağız…
Adem, önce biraz şaşırdı nasıl olabilir diye anlamaya çalıştı.Daha önce dünya var dediklerinde de inanamamıştı ama varmış, gelince gördü.Şimdi de ahiret var diyorlar bakalım ne yapacak…
Adem’in yolculuğu devam ediyor ve nereye gidiyorsun diyene ahirete gidiyorum diyor.


AHİRETE GİDİYORUM
Sustu dilim çıkmaz sesim
Kalmadı arzum hevesim.
İşte geldi son nefesim,
Ahirete gidiyorum.

Etrafımda kavim kardaş,
Dilde feryat gözlerde yaş,
Ten soğuyor yavaş yavaş
Ahirete gidiyorum

Yalan oldu şan şöhret mal,
Bedenimi yudu gassal
Omuzlara alındı sal,
Ahirete gidiyorum.

Dostlar dizildiler bir bir
Namaz kıldılar dört tekbir
Karşıda göründü kabir
Ahirete gidiyorum.


Mekanıma uzattılar,
Her yanımı kapattılar
Üstüme toprak attılar
Ahirete gidiyorum

Çekip gitti eşim dostum,
Dönmekten umudu kestim
Toprağa belendi üstüm
Ahirete gidiyorum

Hakkı,budur gerçek olan
Yarım kaldı nice plan
Amelmiş yanımda kalan
Ahirete gidiyorum.


Bu haber 190 defa okunmuştur

:

:

:

: