Petunyalar ve özel renkleri

Bahçemizin vazgeçilmezidir petunyalar.

Bahçemizin vazgeçilmezidir petunyalar. Herzaman elimizin altında bulabileceğimiz, bahçemizin renge ihtiyacı olduğu anda imdadımıza koşan çiçeklerdir. Hemen hemen birçok bahçe merkezinde bulabileceğimiz petunyalar mevsimlik olmalarına rağmen susuzluğa ve sıcaklara dayanıklıdırlar. Biraz bakım ile bile bahçede balkon ve pencere önlerinde saksılarda güzel performans gösterirler. Petunyalar ilkbahardan sonbahara kadar devamlı çiçek açar. Önemli olan güneşli ve bol ışıklı alanlarda yetiştirilip sulanmaları ve budanıp vitaminlenmeleri. Özellikle kuruyan solon çiçekleri ve alttan sararan yaprakları ayıklayıp temizlenirse daha fazla çiçek açarlar. Ayrıca fazla uzayıp yükselmemeleri gerekir. Bu yüzden ara sıra kısaltılıp budanmaları iyi olur. Gübrelenip sulanan petunyalar sonbahara kadar sürekli çiçek açar ve sağlıklı kalır. Petunyanın en aktif gelişim gösterdikleri zaman ilkbahardır.Özellikle Nisan ayı mükemmel olurlar

PETUNYALARDA ÖZEL RENKLER

Genelde petunyaları küçük saksılarda sezon çiçeği olarak bahçe merkezlerinde bulabilirsiniz ve bunları gruplar halinde ekip mükemmel bir görüntü alabilirsiniz. Tabii ki bir de petunyaların özel renkleri var ki bunlar daha dayanıklı ve kalıcılar. Özellikle büyüyüp yayılıpsepetlenmeleri. Onlara mükemmel bir görüntü sağlar. Ayrıca koyu renkte olanların da çok gözel kokularını hissedersiniz.

PETUNYALARIN SULANMASI VE İLAÇLANMASI

Belirli zamanlarda petunyalarda aksatmadan sulanması gerekir. Özellikle serin saatlerde aşırıya kaçmadan sulanmalı. Suyun dozu kaçtığı anda sararmaya başlarlar. Bu durumda suyu azaltıp demir takviyesi yapılmalı. En büyük sorunları sineklerle sürekli başı dertte olmaları. Bir de kelebekler üzerinde sürekli uçuşuyorsa ilaçlamanın zamanı gelmiş demektir. Bunun için bir inseksit kullanmanız yeterli olur. Böylece daha sağlıklı ve çiçekli petunyalara merhaba diyebilirsiniz.

Soru ve sorunlarınız için serdar@medgardener.com

Bu haber 233 defa okunmuştur

:

:

:

: