Hoşgeldiniz

EYLÜL ayından bu yana boş bulunan KKTC Londra temsilciliği makamının yeni sahibi, bugün Londra’ya geliyor..
EYLÜL ayından bu yana boş bulunan KKTC Londra temsilciliği makamının yeni sahibi, bugün Londra’ya geliyor..
Aylardır merakla beklenen, yeni temsilci Sayın Kemal Köprülü’ye “Hoşgeldiniz” diyorum..
Kıbrıslı Türklerin en önemli dış merkezi Londra’da , temsilcilik yapmak hem diplomatlar için mesleki kariyetleri açısından çok önemli..
Hem diplomatik ilişkiler nedeniyle, Londra , KKTC’nin önem verdiği, tüm dikkatini titizlikle vermesi gereken bir başkent..
Hem de , belki de önemli kılan en büyük neden, KKTC’deki Kıbrıslı Türk’ten fazla soydaşımızın Londra ve Britanya adasının değişik yerlerinde yaşıyor olması..
Yeni temsilci Sayın Kemal Köprülü, 4,5 aydır deyim yerindeyse, dört gözle bekleniyor. 40 yaşındaki genç diplomatın, KKTC temsilcisi olarak ilk görevi Londra.. Kendisine canı gönülden başarılar diliyorum..Mesleki kariyerinde, unutulmayacak bir döneme girdiğini de burada şahsen hatırlatıyorum..
Köprülü, İngiltere’ye, Londra’ya yabancı biri değil.. CV’sinde okuduğumuza göre, temsilcilikte görevli birçok diplomat gibi yüksek öğrenimini burada yapmış. Yurt dışı deneyime sahip.. Abu Dhabi’de temsilci yardımcısı göreviyle kaldığı gibi , çok sık da yurt dışında bulundu. KKTC adına çeşitli konferanslara, toplantılara katıldı.
Londra’ya alışmak biraz zaman alır.. Gerek kentin büyüklüğü, gerek yapılacak işlerin yoğunluğu, nüfusun fazlalığı , belki birçok şahsi işlerin ertelenmesine yol açabilir..
Ancak buradaki 150 bin aşkın Kıbrıslı Türkün varlığı , sizi evinizde gibi hissettirmeye yetecektir, bundan emin olabilirsiniz..
Eminim, daha buraya adım atmadan, acendanız şimdiden dolmuştur.. Öyle çok bekleyen iş var ki sizi.
Bir önceki temsilcimiz Sevgili Dilek Yavuz Yanık Hanımefendi , buradaki soydaşlarını bir anne şevkatiyle öylesine kucaklamıştı ki , sizden de soydaşlarınızın aynı duyarlığı, sıcaklığı, şevkati isteyeceğinden ve beklediğinden eminim..
Burada, yurtsever, vatan sevgisini herşeyden üstte tutan, çocuklarının eğitimine, kültürüne son derece önem veren, yaşadıkları ülkeyle entegre oldukları kadar, kendi memleket meselelerine de aynı derecede duyarlı , son derece uygar bir topluluk bulacaksınız..
Dışişlerinin sizi bu konuda kapsamlı bilgiyle donattığını da varsaysak, gelince gördükleriniz, yaşayacaklarınız çok daha gerçekçi olacak..
İngiltere’deki Kıbrıslı Türkler, mutlaka sizlerin oradakilerin bir uzantısı da olsa , ne kadar dostane, samimi, içten ve “oldukları gibi görünen” bireyler olduklarını size tanıdıkça hissettirecek..
Sayın Köprülü için Londra’nın mesleki kariyerinde büyük önem taşıyacağı şüphesiz. Londra’da görev yapmayan Dişişleri Bakanlığı görevlisi bulmak herhalde olanaksızdır. Mutlaka her diplomatın yolu birgün Bedford Square’deki binadan geçmiş veya geçecektir..
Yeni temsilcimizi bekleyenlerin sayısı çok.. Birkaç ay “Hoşgeldin” ziyaretlerinden başınızı alamayacaksınız Sayın Köprülü..
İngiliz Dışişleri ile temaslarınız ise ayrı bir konu. Bu sene, ikili görüşmelerde “hayati” yıl..”Artık bir çözüm noktasına gelmenin zamanı” denilen döneme girildi.. İngiliz Dışişlerinin, yüksek tavanlı, tabanları mozaik döşeli koridorlarında bu beklenti aylardır fısıldanıyor. Hatta yüksek sesle dile getiriliyor. Sanırım, sizin de bu yöndeki gündeminiz oldukça hareketli, yüksek ivmeli geçecek..
Soydaşlarınızın bekleyen sorunlarına gelince.. Onlar öyle çok ki..
Başta askerlik sıkıntısı.. Gerçi bu konudaki yasa ve kararlar açık-seçik ortada.. Uygulama belli. Ancak, siz elçisiniz.. Vatandaşlarınız, dertlerini baştakilere iletmek için size iletecek..
Siz de soyadınız gibi Londra ve Lefkoşa arasında , “Köprü” olacaksınız..
Askerlik dışında, buradaki çocukların Türk dili ve kültürü eğitimi, yıllardır kanayan yara..
Sayıları bir hayli kalabalık Türk okullarını ziyaret edip, eğitimciler, öğrenciler, velilerle bir an önce görüşeceğinizden eminim.. Oradaki fedakarlıkları, hayatını bu yola adayan isimsiz kahramanları görünce, hele her 23 Nisan, 19 Mayıs veya 29 Ekim’de şiirlerini, marşlarını coşkuyla okuyan çocuklarımızı görünce dilinizin tutulacağı, gözlerinizin dolacağından şimdiden emin olabilirsiniz..
Yıllardır, kendi yağıyla kavrulan, maddi olanaklarını seferber eden , zamanlarını bu yolda harcayanlar karşısında, diyecek söz bulamayacaksınız.. Ve onlara yardım için elinizden geleni ardınıza koymayacaksınız..
Derneklere gelince.. Güneyinden kuzeyine, batısından doğusuna Londra metropolindeki sayısız Kıbrıs Türk derneğine konuk olup, günlerine, gecelerine katılıp, toplumunuzu yakından tanıma olanağı bulacak , içlerine gireceksiniz.. . Tanıdıkça da onları daha çok seveceksiniz..
Sayın Temsilcimiz, Londra’ya hoşgeldiniz.. Başarılı ve esenlik dolu yıllar geçirmeniz dileğiyle..
Bu haber 185 defa okunmuştur

:

:

:

: