Ana başa taç imiş

Bu gün anneler günü. Sevginin, şefkatin, merhametin ve fedakarlığın sembolü annelerimiz,ne şu kısacık yazı ile anlatılabilir.
Bu gün anneler günü. Sevginin, şefkatin, merhametin ve fedakarlığın sembolü annelerimiz,ne şu kısacık yazı ile anlatılabilir. Ne de yılda bir gün hatırlamakla hatırları sayılmış olur. Onları ömrümüz oldukça her gün her an hatırlamamız gerekir.Bizim için ömrünün en güzel günlerini,gecelerini uykularını feda eden,adeta canından can bölüp bizi dünyaya getiren annelerimize ne kadar hürmet etsek azdır.Bu gün çok uzun yazmayacağım.

Zira Bu konu,yazmaktan öte yaşamayı gerektirir.Alemlerin yegane yaratıcısı Rabbimiz yüce kitabında“Biz insana, ana-babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten ayrılması da iki yıl içinde olur. (İşte bunun için) önce bana, sonra da ana-babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş ancak Allah’adır.“ bir başka ayette ise “Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine «of!» bile deme; onları azarlama; ikisine de güzel söz söyle. Onları esirgeyerek alçakgönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: “Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de sen onlara (öyle) rahmet et!» diyerek dua et.” Buyuruyor.

Peygamber efendimiz de“ En büyük sevap vaktinde kılınan namaz ve anne babaya itaattir. En büyük günah, Allah’a isyan ve ana babaya itaatsizliktir. Anne ve babaya iyilik, nafile namaz, oruç, hac, sadaka, umre ve Allah yolunda cihattan daha hayırlıdır.” İfadeleriyle anneye hizmet ve hürmetin değerini ifade ediyor.
Çok uzak bir yerden annesini hacca getiren bir adam orada Allah dostlarından biriyle karşılaşıyor ve diyor ki bu sırtımda taşıdığım annemdir. Sizce hakkını ödeyebilmiş midir? O veli zatın cevabı muhteşem: Sen bu hareketinle henüz dünyaya gelmeden, annen seni kendi bedeninde taşırken bir kerecik ayağını kıpırdatmanın bile karşılığını ödemiş olamazsın. Velhasıl annelerimizin hakkı ödenmez onları her zaman arayıp sormamız lazımdır.

Annelerimizin hayatımızdaki yerini anlatan çok atasözlerimiz, deyimlerimiz vardır. “Ana başa taç imiş/,Her derde ilaç imiş/Bir evlat pir olsa da/Anaya muhtaç imiş.””Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar”. Son söz, Peygamber efendimiz buyuruyor ki: “Allah’ın rızası anne babanın rızasında. Allah’ın öfkesi de anne-babanın öfkesindedir. “Gelin bu günleri de vesile edinerek annelerimizi arayıp soralım onların gönüllerini almaya gayret edelim. Hayatta olmayanları da dualarla analım.Hayat bir devri daimdir biz annemize nasıl davranırsak çocuklarımız da bize öyle davranacaktır.
Hayatta olan tüm annelerin ellerinden öpüyor, ahirete göçmüş olanlara da Allah’tan rahmet diliyorum.

CENNET’İN YOLU

Kelimeler seni anlatamazki
Öfkesi kıt merhameti bol anam
Oğul-kız everip dede olsam da
Gerersin üstüme kanat kol anam

Bin bir derdin deryasını boylarsın
Her zaman haline şükür eylersin
Zehir içsen şerbet diye söylersin
Dört mevsim yüzünde açar gül anam

Kış geldi üşüdün yaz oldu yandın
Ben uyurken sen her gece uyandın
Bu kadar çileye nasıl dayandın
On bir tane çiçek açan dal anam

Halini seyrettim kılarken namaz
O ne derin huşu o ne büyük haz
Başında saçların örtünden beyaz
Kalmamış bir tane siyah tel anam

Gülüşün olmadan güller açılmaz
Kevser’i verseler sensiz içilmez
Sen razı olmadan sırat geçilmez
Senden gider Cennetler’e yol anam

Garip Hakkı işte budur sözlerim
Bu sevgi sır değil niye gizlerim
Gözümü kapatsam seni özlerim
Uyumuşsam düşlerime gel anam
Bu haber 216 defa okunmuştur

:

:

:

: