Kara mayınlarında kimin yüzü kara?

1 Mart 1999 tarihinde Dünyada büyüyen mayın sorununa karşı; anti-personel mayınlarının kullanılması, stoklanması, üretilmesi ve transferinin yasaklanması ve imhasına dair Ottawa Antlaşması, imzalanır.

1 Mart 1999 tarihinde Dünyada büyüyen mayın sorununa karşı; anti-personel mayınlarının kullanılması, stoklanması, üretilmesi ve transferinin yasaklanması ve imhasına dair Ottawa Antlaşması, imzalanır.

Ottawa Antlaşması 131 ülke tarafından onaylanmış ve 146 ülke tarafından imzalanmıştır. Bugün bu rakam daha da artmış, ayrıca sözleşmeyi imzalamayan genelde üretici ülkeler de sözleşmeye aykırı davranmaktan imtina etmektedirler
Türkiye'nin de imzaladığı bu sözleşmeye ABD ve Irak taraf değildir. Pentagon, 'kara mayını kullanma hakkını elinde bulundurmakta' olduğunu açıklamıştır.
Aralık 2002´de, BM Konvansiyonel Silahlar Sözleşmesi´ne dair bir Çalışma Grubu kurulmuş ve patlamayan teçhizatın neden olduğu ölüm ve yaralanmaları durdurmayı amaçlayan tedbirlerı tespit etmekle görevlendirilmiştir.

MAYIN TEHLİKESİNE KARŞI BİR 5 YILLIK PLAN üzerinde taraflar anlaşır ve Kenya’nın başkenti Nairobi’de toplanan Uluslararası Kara Mayınları Konferansı’nda, mayınların temizlenmesi için 5 yıllık plan onaylanır. 4 Aralık 2004’deki konferansta sıkça dile getirilen en büyük sorun ise, aralarında ABD, Çin ve Rusya’nın da bulunduğu 41 ülkenin, Ottawa Anlaşması’nı hala imzalamamış olmasıydı.

KÜRESEL BİR TEHDİT OLAN ANTİ PERSONEL KARA MAYINLARININ 2009 YILINA KADAR ORTADAN KALDIRILMASI sorumluluğunu üye ülkeler, Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen uluslararası konferansta alınan kararlar ile teyit eder
Şöyle ki, her ülke, kendi sınırları içinde veya dışında döşedikleri tüm mayınların ya kendileri tarafından imha edilmesi, ya da eğer bu alanlar başka devlet veya güçlerin kontrolünde iseler, gerekli bilgi ve teknoloji paylaşımı ile temizlenmesini sağlamakla sorumlu olmayı kabul ettiler!

Ottawa Anlaşması’nı imzalayan 144 ülkeden liderlerin yanında yüzlerce mayın karşıtı ile kurbanlarının katıldığı bu konferansta, mayınların temizlenmesi, stokların yok edilmesi ve kurbanların tedavileri için 5 yıllık planı içeren bir anlaşma onaylandı.
Konferansa zamanın BM Genel Sekreteri Kofi Annan da “Aralarında dünyanın en büyüklerinin de olduğu, daha fazla ülkeyi Ottawa Anlaşması’na taraf olmaya ikna etmeliyiz” diyerek anlaşmayı imzalamayan 41 ülke arasında bulunan ABD, Rusya ve Çin e de sorumluluklarını hatırlattı!

ANASTASİADİS VE KARA MAYINLARININ İLİŞKİSİ NE?
Anastasiadisin başkanı olduğu ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ hem Otttawa Anlaşmasına hem de 5 yıla kadar yani 2009’a kadar mayınların tahrip edilmesi anlaşmasına imzacıdır!

EH, BİR TAŞLA İKİ KUŞ BU OLSA GEREK!
Hem gecikmiş yükümlülüğünü yerine getirerek bu utançtan arınıyor Anastasiadis, hem de ‘aferin’ talep ediyor ‘Güven Yaratıcı Önlem‘ üreten siyasi lider olarak!
BRAVO KİRİE PROEDRE!

Bu haber 428 defa okunmuştur
  • Akil  Güzluurt - 16.05.2015 KKTC de yok mu sorumlu bu konuda resmi bilgi verecek?
  • ısmail  HAAG - 16.05.2015 NE İYİ Kİ SİZ VARSINIZ, YOKSA ,MASALLARA DEVAM BU MEMELEKET

:

:

:

: