KKTC de geniş tabanlı hükümet kaçınılmaz

Haftalar öncesinde sosyal paylaşım sitelerinde bu görüşümü paylaştım, geniş tabanlı hükümet modeli bu da CTP-UBP hükümeti ancak ciddi bir şart ile teknokrat hükümet.
Haftalar öncesinde sosyal paylaşım sitelerinde bu görüşümü paylaştım, geniş tabanlı hükümet modeli bu da CTP-UBP hükümeti ancak ciddi bir şart ile teknokrat hükümet. Bu hük^ümet bakanlarının tümü milletvekili olmamalı, yalınızca başbakan o da anayasaya göre ancak milletvekili başbakan olup bir hükümeti dışardan atayabilir. Ben daha da bir adım ileri attım ve Sibel Siber’in başbakanlığında bir hükümet oluşturulmalı diye görüşümü ortaya koydum. Bu benim düşüncem. Sibel Siber ismini açıkça kullandığım için biraz kızabilir ama bu benim düşüncem.

Ülkede her hükümet modeli denendi. Bazılarında başarılar sağlandı. Ancak başarılar sağlanabildi diyorsak halkımızın da sesine kulak vermek lazım. Ümitler tükendi, mutsuzluk arttı, umut duyulacak çok bir şey kalmadı. En tehlikeli olan Kıbrıslı Rumlar ile nasıl olursa bir çözüm düşüncesi bunu kabul etmek mümkün mü? Çözüm ve onurlu bir anlaşma hepimizin isteği. Ancak var olan gerçekler göz ardı edilemez. Rum tarafının istekleri ortada hele bir zaman ilerlesin o zaman göreceksiniz ki, kabul edilmesi çok zor isteklerle karşılaşacağız. Halkımız yeni umutların yeşereceği siyasi bir ortamın sağlanması talebinde. Ancak bu erken genel seçim değildir. Kime sorsanız öyle bir hata yapılır ise kesinlikle sandığa katılmayacağını söylüyor halkımızın büyük bir kesimi. Bunu iyi anlamak gerekir ki, en son gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mangal partisi daha çok oy aldı. Bu söylem de siyasi literatürümüze geçti.

KKTC’de iki büyük parti anayasa değişikliğine de ulaşacak sayı ile hükümet kurmalı ve milletvekillerinin mecliste kalıp acil olarak beklenen yasaları gündeme alıp gerekirse torba yasa sistemi ile geçirmeli. Ülkede var olan birçok adaletten yoksun uygulamalar derhal ortadan kaldırılmalı. Başta Seçim ve Halk Oylaması yasası sil baştan düzenlenmeli. KKTC tek seçim bölgesi ilan edilmeli ve milletvekili transferlerini de önleyecek yasalar hayat bulmalı. Yazılacak o kadar çok şey var ki sayfalar sığmaz, çok özet geçiyorum.
Neden Sibel Siber geçmiş dönemde iyi bir tecrübesi oldu. Pozitif düşünceye sahip kadın bir vekilimiz ve toparlayıcı. Diyeceksiniz ki, peki ama o zaman niye Cumhurbaşkanı seçilemedi. Konjoktörün Mustafa Akıncı’dan tarafında olduğunu söylersem abartmış olmam her halde. O seçim kapandı gitti önümüze bakma zamanı ve halkımıza bir umut vermek için kolları sıvamalı. Bu şekilde güçlü bir hükümet modeli Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da elini her yönden güçlü kılar nasıl olursa bir anlaşma, anlaşma değildir değerli okurlar. Halkımızı kayıplara uğratacak her anlaşmanın ben karşısındayım. Çünkü bu sonucu Kıbrıs Türk halkı istemedi. Mağdur da olmaması gerekir.

Teknokrat hükümet yapması gereken işlere bakmalı ve dar bölgeden seçilme hesapları yapmamalı. Ben bu hükümette bakanlık görevi alsam Başbakanın dışında hiçbir bakanın makam arabası kullanmasına izin vermem. Yeniden kullanma talimatı yayınlar uymayanları da halkımıza şikayet ederim. Halkımız hükümetlerin elini taşın altına koymasını beklemekte. Kimse bu ülkede ayrıcalıklı gibi davranmamalı, tasarruf ve yatırım ana misyon olmalı.
Üretime yönelik projeler üretilip anavatanımız Türkiye’nin desteğini almalıyız bizden hiçbir şeyini esirgememekte, ancak doğru projeler birilerinin zenginliğine zenginlik katacağı projeler olmamalı. Ülkedeki pastanın adaletli dağıtılmasının sağlanması şart.

Yazımın sonunda bir daha altını çizmek isterim ki, iki büyük partinin ülkemiz için bu sorumluluktan kaçmaması düşüncesindeyim. Sibel Siber bana tepki gösterse bile ben inandığımı yazarım ve teknokrat hükümetin Başbakanı olarak görev almasında önem olduğunu bir kez daha tekrarlarım.
Bu haber 514 defa okunmuştur
  • LONDRALI  U.K - 27.05.2015 yani demek istiyorsun ki mammalari yiyen partilerle DEVAM mi ?
  • Hükümet Modeli Cemal  Gazi Mağusa - 27.05.2015 KKTC``de artık CTP, UBP ve DP``nin yer alacağı bir hükümet modeli hiçbir şekilde düşünülmemeli hatta bu üç partinin kapatılarak, üyelerinin de vekilliklerinin yasaklanacağı bir yapıya gidilmesi en doğru yaklaşım olacaktır. KKTC``nin mevcut konuma gelmesindeki en büyük sebep, maalesef her defasında bu üç partinin oluşturduğu ve icraatsızlıklara, halkı kandırma, bölme yöntemlerine imza atan modellerdir.

:

:

:

: