Uluslarasi hukuğun parçasi ve KKTC

Herkesin dilinde ama anlayan veya anlatan pek yok!
Herkesin dilinde ama anlayan veya anlatan pek yok!
Uluslarası hukuğun parçası olacak mışız!
Nasıl olunur uluslarası hukuğun parçası?
Yoksa bir kulüp mü var gider üyesi olursun?
Ya da bir yerde yazılı uluslarası hukuğun parçası olma koşulları mı var, 1,2,3,4 diye!
Hani popüler siyasetçilerimiz, milletvekillerimiz, bakanlarımız ve Cumhurbaşkanları ve gelmiş geçmiş adaylarımızın dilinden düşürmediği uluslararası hukuğun parçası nasıl olunur?
İsterseniz önce nedir bu uluslarası hukuk bir bakalım!

‘’…uluslararası hukuk, devletlerin devletlerle ve devletlerin uluslararası örgütlerle olan ilişkilerini düzenleyen hukuk sistemidir.
Aslında uluslararası hukukun varlığı kimi hukukçular tarafından başlı başına reddedilmektedir. Bunun sebebi devletlerin üzerinde meşru bir otoritenin varolmayışıdır. Bu görüşü savunanların haklı oldukları konular olmakla beraber (ABD'nin BM'in izni olmadan Irak'a girmesi gibi), gözardı ettikleri noktalar da vardır. Çünkü uluslararası hukuk günümüzde hava sahası, kıta sahanlığı, haberleşme, telekomünikasyon gibi birçok teknik ayrıntıları düzenleyen, işler fakat bizim farkında olmadığımız kurallar bütünüdür.
Belli başlı konuları, anlaşmalar hukuku, deniz hukuku, hava hukuku, uzay hukuku, çevre hukuku, insancıl hukuk (bu aslında bildiğimiz savaş hukukudur, düşman askerinin nasıl öldürüleceği tüm detaylarıyla anlatılır), kuvvet kullanımı, insan haklarıdır.
Uluslarası hukuğun kaynakları, uluslararası anlaşmalar, teamül (yapılageliş) ve hukukun genel ilkeleridir.’’

Eeee ne diyor bu değerli meslektaşım Uludağ Sözlükteki bu tanımı ile?
Uluslarası hukuğun parçası olmak için birinci şart öyle tanınmış bir ülke falan olmaktan önce

1. Mütekabiliyeti bilecek ve uygulayacaksın

2. Kabul edilmiş uluslarası hukuk temellerine (İnsan hakları ama herkes için!, özel mülkiyet hakları ama kafanıza göre değil, ırkçılık, cinsiyetcilik, yaş diskriminasyonu, adil yargılanma ve daha biiiiir sürü basit ilke) sadece yasalarınızda değil, uygulamalarınızda da saygılı olacaksınız!

3. Hele ülkenizdeki daha kırılgan olan yabancılara hem kendi vatandaşlarınaza eşit hem de o ülkelerdeki sizin vatandaşlarınızın gördüğü muamelelere,kullandıkları haklara muadil davranacaksınız!

Özetle canım bakanım, sevgili milletvekilim, değerli başkanım;
Uluslarası hukuğun parçası olmak için nutuk falan atmaya gerek yok!
Çalışmak lazım, dürüst olmak lazım, sorumluluklarınızı yerine getirecek cesaretiniz olması lazım!
Öyle Dikilitaş, Silihtar, Meclis üçgeninden çok daha geniş vizyon ve bilgi lazım!
Bu haber 408 defa okunmuştur
  • SONER KURT  LNDN - 24.05.2015 ingilterede Kıbrıslı tğrkler kral, burada ingilizler 3.sınıf muamele görğr Uluslarası hukuk KKTCdeki bu partiler ve hükümetlerile olmaaaaaz!
  • AYNAYA BAK İNCİ  MAGOSA - 24.05.2015 burdaki deüil yabancılara vatandaşlara bile ayrımcılık mahkemelerde tescilli! Önce kendin uyacaksın kendi hukuğuna sonra da diyeceksinben uluslarası hukuğun parçasıyım diye kara para, seks köleliği,suçlulara himaye sende bir de başkalrını suçla!

:

:

:

: