KURTARMA BEKLENTİSİ İLE AHLAKİ ZAFİYET, YÜNANİSTAN VE KKTC

Avrupa Birliği (AB) medeniyet projesi bilindiği gibi yatırım ve finansman ortamını daha da iyileştirmek için Euro-Bölgesi yaratmış ve bunun için bütçe disiplini ve istikrara yönelik Maastricht kriterlerinin karşılanmışını şart koşmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

Avrupa Birliği (AB) medeniyet projesi bilindiği gibi yatırım ve finansman ortamını daha da iyileştirmek için Euro-Bölgesi yaratmış ve bunun için bütçe disiplini ve istikrara yönelik Maastricht kriterlerinin karşılanmışını şart koşmuştur. Yani bütçe açığı, kamu borcu, enflasyon oranı ve faiz oranları gibi kriterleri yerine getiren ülkeler Euro-Bölgesinde yer alabiliyor. Ancak, Euro-Bölgesine girişi tasarlayan birlik, Euro-Bölgesine girdikten sonra kriterleri karşılayamayıp istikrarı tehdit eden ülkelerin akıbetinin ciddi olarak düşünmediği bugün anlaşılmaktadır. Şöyle ki, nerede ise iflası tescillenmiş durumda olan Yunanistan’ın Euro-Bölgesinde tutma çabaları birlik içerisinde ahlaki zafiyet (moral hazard) yaratmakta ve Euro-Bölgesi ve Birliğin geleceği için çok daha büyük tehlikeler arz etmektedir.

AHLAKİ ZAFİYET (MORAL HAZARD) NEDİR?

Ahlaki zafiyet kavramını gelin dünyanın ünlü ekonomisti Paul Krugman'ın ifadeleri ile açıklamaya çalışalım. Ekonomist Paul Krugman'ın Moral Hazard (Ahlaki Zafiyet) için yapmış olduğu açıklama şöyle özetlenebilir: 'Ekonomide Moral Hazard bir tarafın ne kadar risk alacağı ile ilgili bir karar alması, bu konunun tamamen dışında ama aynı gemide olan diğer tarafın da alının bu kararın (dolayısıyla da riskin) işlerin kötü gitme durumunda sonuçlarına katlanmasıdır. Batmak durumunda kalan bankaların hükümetler tarafından kurtarıldığı, Merkez Bankaları'nın uzun süre gereksiz likidite sağladığı durumlarda finansal oyuncular daha fazla kar güdüsü ile almaları gerektiğinden daha fazla risk alırlar. 'Nasıl olsa ucuz ve bol likidite var ve hepimiz aynı gemideyiz, kimsenin batmasına izin verilmez' şeklinde özetlenebilecek olan psikoloji piyasada bir ahlaki çöküşün oluşmasına neden olur (http://www.bloomberght.com/yorum/cuneyt-basaran/1069711-moral-hazard-ahlaki-zafiyet).

Ahlaki zafiyet kavramını KKTC’nin yanlış uygulamalarına da atıf yaparak daha net olarak açıklayabiliriz. Örneğin, Kayıt dışı ekonomi projesi ile afların ahlaki zafiyet yaratacağı uyarısına rağmen ülkemizde aflar yapılmaya devam etmektedir. Yani, yapılan aflar ve afların devam edeceği düşüncesi ile vergi ödemenin ertelenmesi ve hatta düzenli ödeyenlerin de ödeme disiplininin bozulması ahlaki zafiyet olarak tanımlanabilir.

KURTARMA BEKLENTİSİ VE YÜNANİSTAN

Dünyanın en çok iflas eden ülkesi Yunanistan ile kreditörlerinin 4 aydır süren müzakerelerde halen anlaşma sağlayamamış olması, ülkeyi 6. kez temerrüde düşme tehlikesiyle karşı karşıya getirirken, AB’den çıkma olasılığını da güçlendiriyor. Hatta Yunanistan’ın AB’den çıkması o kadar çok telaffuz ediliyor ki bu ihtimali anlatmak için yeni bir terim üretildi: İngilizce Yunanistan (Greece) ve çıkış (Exit) sözcüklerinden oluşan “Grexit”. ( http://rsshaber.tk/mali-desteklerle-kurtarilmasi-ahlaki-zafiyet-yaratiyor/ ). Bu olguyu destekler mahiyette; Johns Hopkins Üniversitesi Ekonomi Profesörü ve Cato Enstitüsü Direktörü Steve Hanke, bir kez daha iflasın eşiğine gelen Yunanistan'ın sürekli mali desteklerle kurtarılmasının ahlaki zafiyet yarattığını belirterek, 'Yunanistan'ın Avrupa Birliği'nden (AB) çıkması, hem Yunanlılar hem de Avrupalılar için daha iyi olur' dedi. ' Eğer, Yunanistan kreditörleriyle anlaşamayıp, tekrar iflas ederse şaşırmam' diyen Hanke, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Yunanistan ekonomisi, aslında sanıldığından daha kötü durumda. Ülke içindeki bazı durumlar haberlere yansıtılmıyor ve bunlardan biri yeni hükümetin iç borçlarını ödeyememesi. Hükümete mal ve hizmet sağlayan şirketlere uzun zamandır ödeme yapılmıyor. Ayrıca, özel sektöre geri ödenmesi gereken vergi iadeleri de ödenmedi. Yani, Yunanistan, hali hazırda iç iflasla mücadele ediyor'. 'Yunan bankaları da batabilir' ( http://www.turkajansikibris.net/popup.php/cat/17/news/179424 ). Bu durum karşısında, Yunanistan ile Avrupa Birliği arasındaki borcun yapılandırılmasına yönelik görüşmeler devam ederken, Almanya’nın Başbakanı Merkel ve IMF Başkanı Lagarde, Yunanistan’ın AB’den çıkmasının giderek daha gerçekçi hale geldiğine işaret etti ( http://www.yenimesaj.com.tr/?haber,13014279 ).

KURTARMA BEKLENTİSİ VE KKTC

KKTC’de maalesef Yunanistan’dan daha da vahim derecede yıllardır ahlaki zafiyet dibine kadar yaşanmaktadır. KKTC‘yi yönetmekteki acizliğimiz bizleri günün sonunda nepotizm ve patronaj sisteminin esareti altına soktu. Bu açmazdaki başarılılığımızın günah keçisi ise ambargolar ve izolasyonlar olmaktadır. Özellikle, son dönemdeki T.C hükümetleri KKTC hükümetleri ile yaptıkları protokollerle yapısal reformların gerçekleşmesini hedeflediler. Ancak, iyileşme bir yana dursun devlet giderek daha yozlaşmış hale getirildi. Şöyle ki, Kıbrıs Türk Ticaret Odası tarafından hazırlatılan son Rekabet edebilirlik raporunda KKTC nepotizmde (adam kayırma, partizanlık) dünya ikincisi durumuna geldi. Yani, protokollere rağmen KKTC hükümetleri oy kaybeder kaygısıyla nerede ise hiçbir yapısal önlem almadılar. Örnek olarak 2007 ‘de başlayan e-devlet projesini ve devamlı dillendirilen kamu reformunu halen daha gerçekleştirmeme başarısızlığını sergiledik. Hükümet edenlerin bu sorumsuzluğunun tek nedeni ahlaki zafiyettir. Yani biz üzerimize düşeni yapmasak da Türkiye bize bu yardımları yapacak düşüncesidir. Netice itibari ile de bu böyle olmakta ve kısır döngü şeklinde protokoller laf ola yapılmaktadır. BU KISIR DÖNGÜYÜ KIRMANIN TEK YOLU DUAYEN ABİMİZ EKONOMİST ÜNAL AKİFLER’İN İFADE ETTİĞİ GİBİ YARDIMLARIN KESİLMESİDİR.

Bu haber 727 defa okunmuştur
  • Ama Hocam ince  NY - 08.06.2015 Boyle seyleri yazip milletin umutlarini zayiflatiyorsunuz. Simidi bu yabancilar Kibris birlesince bize bakmayacaklar yazdiklariniza gore. Calismak zorunda kalacagiz gibi. Halbu ki Birlesik kibris kuruldugunda lazimdi bu AB bizi paraya bogsun ve tum bizim yapmadigimiz isleri bizim icin yapsindi. NE yani simid bu insanlari madem ki bizi paraya bogmuyacaklar bizim bu pis isleri kim temizleyecek? Yunanistanin pis islerini temizleyip paklmayan Kibrisin pis islerini nasil aklayip paklayip bizi insan gibi yasatacaklar.

:

:

:

: