Talat ile siyasi değişim başlıyor

Bu gün Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler için değişim günü.

Bu gün Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler için değişim günü. CTP-BG 25. Kurultayı bu gün gerçekleşiyor. Bin 108 delegenin oy kullanacağı ve CTP-BG’nin Genel Başkanı ile Parti Meclisi Üyelerinin belirleneceği, kader günü…
Ancak olağanüstü toplanan kurultay ile ilgili, kurultay kararının alınması ile birlikte, parti içerisindeki huzursuzluğun devam edeceği mesajları verilmeye başlandı. Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu’nun aday olmayacağını açıklamasının ardından, tek aday olarak beklenen 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın karşısına, Yaşar Oduncuoğlu, ikinci aday olarak çıktı. Bu sürpriz adayın, parti içerisindeki hangi cephenin desteği ile aday olduğu yorumu, elbette bize düşmez!
“Ancak Mehmet Ali Talat gibi bir ismin karşısına aday olarak çıkan Oduncuoğlu’nun, kurultaydan parti lideri olarak çıkması halinde, CTP-BG’nin kepenklerini indirmesinin zamanıdır” yorumunu üstlenebiliriz. Kaldı ki Mehmet Ali Talat’ın ezici bir farkla kurultaydan birinci olarak çıkması, herkesin tahmini…
Ülkede siyasi partilere güvenin bu denli azaldığı bir noktada, siyasi partilerin birlik ve mücadele mesajları vermesi gerekirken; parçalanmaya devam etmeleri, ülke siyaseti adına kesinlikle yapıcı değil, yıkıcı olur.

Ve bu siyasi kan kaybının yaşandığı günümüzde, Mehmet Ali Talat’ın CTP-BG’yi toparlamak adına atmış olduğu adımın, engellenmesi yerine, ileri taşınması gerekmektedir ki; bu adımı diğer siyasi partiler de örnek olarak izleyebilsin!
Mehmet Ali Talat’ın CTP-BG için büyük bir fırsat olduğu da, herkesçe kabul gören bir gerçek! Siyasi donanımı, karakteri ve duruşu ile Talat’ın; hem CTP-BG içinde, hem de Kıbrıs Türk halkı genelinde, doğru bir etki yaratacağı kaçınılmaz…
Yine gençlere verdiği önem ve gençlerin önünü açacak şekildeki siyasi hareketleri ile de tanınan Talat’ın, bu noktada da önemli bir hareketlilik sağlayacağı görüşündeyiz.
Kanaatimizce ne Başbakanlık ihtiyacı, ne de bu makamda niyeti olmadığı ortada olan Talat’ın bu tutumu; “Milletvekiline Bakanlık değil; Bakanlığa Milletvekili” ihtiyacını karşılamak yönündedir. “Yani adama iş değil, işe adam…”
KKTC siyasetinde yaşanmak üzere olan bu ilkin, zeminine de bir göz atmak gerek!
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, CTP-BG Genel Başkanlığı’na aday oldu. Büyük ihtimalle bu gün Genel Başkan’da seçilecektir! Ve ticaret dünyasında geniş bir yere sahip olan ‘Non-executive Chairman’ (yönetimde görev almayan yönetim kurulu başkanı) kıvamında görevine başlayacaktır. Ve gerekli gördüğü noktalarda yanına danışmanlar alacaktır. (Non-executive Director)

Yani Talat, KKTC Hükümeti içerisindeki en fazla sandalyeye sahip parti olan CTP-BG’nin, Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütecek. Ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak, ülkenin yönetilmesindeki kilit ismi olan, Başbakan’ın tayin edilmesini sağlayacaktır.
Hükümetin iç yönetimlerine karışmayacak ancak bu yönetimi sağlayacak olan başta Başbakan (Executive Managing Director) olmak üzere, üst düzey kabinenin (Executive Direcotor) belirlenmesinde, önemli bir rol üstlenecek. Yine bu doğrultuda yapılan yanlışlara da, gerekli uyarıyı yapacak (büyük şirketlerin yönetiminde olduğu gibi) ve danışılacak en önemli isim de olacaktır…
İşte bu vesileyle de, başta da belirttiğimiz değişim hem CTP-BG, hem de ülke siyaseti için başlamış, halkın özlediği ve beklediği hizmet sisteminin, temel taşları atılmış oluyor…
Yine inancımız şu yöndedir ki; tüm bu süreçlerin sağlıklı ve planlı bir şekilde yaşanmasının ardından ise Talat; ülke siyasetine sağlam bir alt yapı hazırlamış olarak, tekrar görevi gençlere devredecektir!

Bu haber 2758 defa okunmuştur

:

:

:

: