Ömre bedel bir gece

“Evveli rahmet, ortası bereket, sonu mağfiret” diyerek coşkuyla karşıladığımız mübarek Ramazan ayının sonuna doğru yaklaşıyoruz.

“Evveli rahmet, ortası bereket, sonu mağfiret” diyerek coşkuyla karşıladığımız mübarek Ramazan ayının sonuna doğru yaklaşıyoruz. İftarıyla sahuruyla, teravihiyle, memleketimizin her köşesinde, varlığını hissederek huzur bulduğumuz, maneviyat ikliminin en güzel bölümüne girmiş bulunuyoruz. Rabbimize ne kadar şükretsek azdır. Zira ”Kadir gecesini ramazan ayının son kısmında arayın” buyuran Peygamber efendimizin müjdesiyle seviniyoruz. İşte bu günler o günler. Kavuşturan Allah’a hamd olsun.

Pazartesiyi salıya bağlayan gece, Kadir gecesi... Kadir gecesiyle ilgili Kur’an-ı Kerim’de bu isimle yer alan surede yani Kadir suresinde, ”Şüphesiz biz Onu (Kur’an’ı)Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh(Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” Buyuruluyor. Duaların kabul edildiği bu mağfiret gecesinde, Rabbimiz’in huzurunda boyun büküp ondan af dilemenin, kendimiz için, ailemiz için, bütün İslam alemi ve insanlık için dua etmenin tam zamanı. Bin aydan hayırlı bir gece, ortalama bir insan ömrüne denk bir zaman kıymetinde olan bu fırsat anını iyi değerlendirmek lazım. O geceyi namaz kılarak, Kur’an okuyarak, tesbih çekerek, kısacası ibadetle geçirmek her birimize apayrı güzellikler kazandıracaktır. Bu mübarek gecede Peygamber efendimizin tavsiye ettiği şu duayı çokça okumaya gayret edelim.”Allah’ım sen affedicisin affetmeyi seversin beni de affet.”Tevbeyle, afla ilgili olarak yine Peygamber efendimizin şu müjdesini hatırlamakta fayda vardır. ”Günahtan tevbe eden, onu hiç işlememiş gibidir.” Günahlarınız denizlerin köpüğü kadar çok bile olsa yeter ki tevbe edin Allah affeder.” Her zaman tövbe etmek, dua etmek mümkün olmakla birlikte hele böyle müstesna geceleri değerlendirmek her halde daha büyük bir kazanç olacaktır.
Gereği gibi ihya edilmiş bir Kadir gecesinden sonra, yepyeni bir başlangıç yaparak, eski hatalarımıza dönmeden, razı olacağı bir hayat yaşamayı hepimiz için Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.
Kadir gecemiz, ve peşinden gelecek olan Ramazan bayramımız, ailemize, beldemize, İslam alemine ve tüm dünyaya sevgi barış huzur ve saadet vesilesi olsun efendim.

KADİR GECESİ

'Bin aydan hayırlı kadir gecesi'
Onda deva bulur derdin nicesi
Rahman Rahim ey yüceler yücesi
Sen affı seversin affet Allah’ım

Gece baştan başa saadet huzur
Her anı bereket her saati nur
Gönül rahmetinle sükunet bulur
Sen affı seversin affet Allah’ım

Günahım sırrımdır edemem beyan
Gizlisi açığı katında ayan
Ben bir aciz kulum nefsine uyan
Sen affı seversin Affet Allah’ım

Lütfunla semaya çıkar dilekler
Ona eşlik eder ruhlar melekler
Günahkar kulların affını bekler
Sen affı seversin affet Allah’ım

Bu garip Hakkı’nın yaşlıdır gözü
Nedamet hissiyle yanıktır özü
Halini tarife yetmiyor sözü
Sen affı seversin affet Allah’ım

Bu haber 211 defa okunmuştur

:

:

:

: