Hoşgeldiniz Sayın Recep Tayyip Erdoğan

Kıbrıs Türk halkı için kurtuluş olarak tarihe geçen bu özgürlük bayramında bizim her derdimize deva olan canımız, kanımız Türkiye’mizin cumhurbaşkanı olarak aramızda olmanız, bizim için onur, güven, saygı, sevgi ve daha çok duygulara vesiledir.
Kıbrıs Türk halkı için kurtuluş olarak tarihe geçen bu özgürlük bayramında bizim her derdimize deva olan canımız, kanımız Türkiye’mizin cumhurbaşkanı olarak aramızda olmanız, bizim için onur, güven, saygı, sevgi ve daha çok duygulara vesiledir. Hoşgeldiniz Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Biz anavatanımız Türkiye ile et ve tırnak gibiyiz. Kimsenin aramıza girmesine de izin vermeyiz, Türkiyesiz bir KKTC düşünülemez bunu tarih böyle yazmıştır.
Bu son günlerde Kıbrıs sorununa çözüm bulma arayışlarında yine çok hızlı bir uluslararası trafik gelişti ve tek sorun Türkiye’nin siyasi duruşudur diye Kıbrıs Rum tarafından da Dünyaya mesaj yollanıyor. Bu çok bilinçli bir harekettir. Kıbrıs’ta olası bir çözümün Türkiye tarafından engellendiği algısını yaratmaya çalışıyorlar. Bunun böyle olmadığını tüm çevreler biliyor. Ancak sessiz kalıyorlar. Burada Kıbrıs Türk siyasetçilerine büyük görev düşmektedir. Derhal yeni bir siyasi anlayışın gelişmesi gerekir. Çünkü en son Annan planı olmak üzere bu elli yıllık tarihi süreç içerisinde 16 kez anlaşmaya yaklaşıldı, ancak süreci berhava eden Kıbrıs Rum tarafı oldu. Böyle olduğunu Rum siyasetçiler de söylüyor.
Rum tarafındaki siyasi gelişmelerin özellikle de kendi dillerinde etkin bir takipçisi olarak şu endişeyi hala daha taşımaktayım; Rum tarafının görüşüne göre Kıbrıs sorunu 1974’te başlamıştır ve tamamı ile bir “işgal” sorunudur. Maalesef anlayış bu. Kıbrıs Rumları hiçbir tarihte Kıbrıs’a tek başlarına hakim olmadılar. Ortodoks Rumları 1500’lü yıllarda Katoliklerin elinden yok edilmek üzere iken Osmanlı İmparatorluğu Kıbrıs adasını fethederek kurtarmıştır. Osmanlı adayı Venediklilerden almıştı, Kıbrıs Rumlarından değil. İngiliz imparatorluğu idaresi de son bulduğu zaman 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs Türkleri ile bir ortaklık devleti olmuştur. Ancak üç yıl yaşayabilmiştir. 1974’e kadar 11 yıl Kıbrıs Türk halkı sokaklarda öldürülmüştür. 650 kayıbı vardır. Bunları konuştuğum birçok Rum da anlatıyor. Birkaç gün önce PIK Rum devlet televizyonunun eski müdürü siyasi program yapımcısı Yannos Kareklas kendi televizyonları PIK 1 de “artık bizim de Kıbrıs Türklerine neler yaptığımızı anlatmanın ve kabullenmenin zamanı geldiğini söylüyorum” açıklamasını yaptı.
Bu siyasi soruna çözüm bulunması için arabuluculuk yapan BM’dir. Şu andaki Kıbrıs Özel Temsilcisi ki, ben onun adını “şımarık EİDE” diye tanımladım; yaklaşık 2-3 hafta önce Türkiye’deki genel seçimlerinden sonra Kıbrıs Rum tarafında katıldığı bir etkinlikte yapmış olduğu konuşmada şunları dile getirdi. ”Türkiye’nin iç siyasi sorunları var. Yunanistan’ın ekonomik sorunları var. Biz Kıbrıs’ta işimize bakalım ve en uygun zaman olan bu şansı değerlendirip Kıbrıs sorununu çözelim” diyebilmiştir. “Kıbrıs sorunu çözüldüğü zaman çok şirketler gelip buraya yatırım yapacaktır” diye de eklemiştir. Üstlenmiş olduğu misyonunun dışına çıkarak bu şımarıklığı yapmıştır. Kıbrıs Rum tarafının aklında olan AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti içerisinde Kıbrıs Türk’lerinin azınlık gibi temsil edilmesidir. Her açıklamalarında bunu görebiliyoruz. Daha bir hafta önce Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis açıklamıştı, AB de bunlara ışık tutuyor.
Benim analizim şudur ki, bu kurgulanan siyaset içerisinde Türkiye Kıbrıs’tan çıkarılmak istenmektedir. Garantörlük hakkının sulandırılması ve yüzyıllık mücadelenin Akdeniz’de bir uçak gemisi gibi duran Kıbrıs’tan Türk etkinliğinin son bulmasıdır. Bunu da Rum tarafı AB’yi kullanarak yapmak istemektedir. İngiliz Dışişleri Bakanı son açıklamasında “Garantörlükte özel bir isteğimiz olmayacaktır. Bizim için asıl olan üslerimizdir” demiştir ki, Annan planı uygulanmış olsaydı İngiliz üsleri AB’den ayrı İngiliz toprağı olacaktı. Tüm bu korkutucu siyasi oyunlar içerisinde geçtiğimiz haftalarda KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, “garantörlük bizim için tabu değildir” açıklamasını yapabilmiştir. Bu gaflet ve dalalet mi? Bizim için garantörlük tabudur ve değişmezdir anlaşılmasında yarar vardır.
20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı idrak ettiğimiz 41. tılında öncelikle bu uğurda can vermiş tüm şehitlerimizi saygı ile anar, gazilerimizin mübarek ellerinden öperim. Bu mücadele boşuna yapılmamıştır, onurlu ve kalıcı anlaşma hepimizin hedefidir ancak bana göre bu son olmalıdır. KKTC halkı Rum ipine asılı yaşayamaz. Siyasi haklı mücadelemizi farklı platformlara taşımamız gerekmektedir. Türkiye’mize bir kez daha şükran duygularımızı iletiyorum. Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu mutlu günümüzde aramızda olduğunuz için saygı ve sevgilerimle teşekkürü borç bilirim.
Bu haber 952 defa okunmuştur
 • ince  NY - 26.07.2015 Sabah olunca, aksam olsa yatsak diye dua ederiz Allaha, Aksam olup yatinca da; sabah olsa kalksak diye dua ederiz yaradana. Nolocak bu halimiz? :)
 • DALGACI  ABOHOR - 26.07.2015 SICAKLARDANDIR ARKADASLAR KUSURUNA BAKMAYIN... BE YEYEN SENDA BIRAK YAZMAYIDA ABOHORA GEL KARPIZ HELIM YEYLIM SERINLEYLIM YOKSA KAFAYI YEYCEN .
 •    - 26.07.2015 SON BOMBAYI DA PATLATIP OYLE AYRILIYORUM.ON YIL KADAR ONCEKI BIR YAZIMDA TC``NIN ,BOLGESINDE MUTLAKA BIR SAVASA ITILECEGINI YAZMISTIM.TARIHI DE VARDIR.BU ONGORUM DE GERCEKLESTI.ISTE SURIYE``NIN TC SINIRI VE ISTE SON DURUMLARI!CAHIL OLMASAM BUNLARI ONCEDEN BILEBILIRMIYDIM?BILEMEZDIM TABII.CAHIL OLMAKLA GURUR DUYARIM!
 •    - 26.07.2015 YA,ISTE BOYLE MUSTAFA-GIRNE.BU TURK KOMUTANLARI DA INGILIZ USLERI KOMUTANLARIYLE YAPACAKALRI TOPLANTIDA TERCUMAN OLARAK BULA BULA BENIM GIBI CAHIL VE 1974 HAREKATINDA EN ONDE SAVASN BIRINI BULMUSLAR.USTELIK BANA NASIL DA GUVENMISLER!BANA CAHIL DEMEKLE TC KIBRIS BARIS KUVVETLERI KOMUTANLARINA DA CAHIL DEDIGINDEN HABERIN VAR MI?
 •    - 26.07.2015 BENDEN COK DAHA AKILLI OLAN MUSTAFA-GIRNE.YAZACAKARIMDAN DOLAYI INSALLAH MORALIN BOZULMAZ.KISILERLE UGRASMIYORUM.EVET,ZAMANINDA K.TURK BARIS KUVVETLERI KOMUTANLARINA TERCUMANLIK YAPMAK ICIN INGILIZ US BOLGESI KOMUTANLARIYLA SINIRDA DUZENLEDIKLERI TOPLANTIYA DA KATILDIM.EVET,BEN ISTE BU KADAR CAHIL BIRISIYIM.ISTE MEYDANI SANA BIRAKIYORUM.VATANDASLARIMIZA GUZEL YORUMLAR YAP HA!
 •    - 26.07.2015 YILLAR ONCE,BELKI DE 7 YIL ONCE COK GENIS BIR SEKILDE SOYLE YAZMISTIM. MAKALEMIN BASLIGI: ``TURKIYE KUSATILMAK UZERE``I STE BU ONGORUM DE DOGRU CIKTI.BANA HALA CAHIL DIYECEKMISINIZ,YOKSA BILMEDIIGINIZ KONULARDA YORUM YAPMAYA SON MU VERECEKSINIZ?
 •    - 26.07.2015 SON OLARAK BIR DE ASKERI KONULARDA YAZDIGIM VE YAYINLANAN BIR MAKALEMDEN BAHSEDECEGIM.TC``NIN 1974 KIBRIS CIKARMASININ NASIL DAHA AZ BIR ZAYIATLA YAPILABILECEGINE DAIR YAZIM CIKTI VE COK BEGENILDI.ONUN DA TARIHI VARDIR.UZUN LAFIN KISASI.BU ASKERI DENIZ ASIRI CIKARMA GIRNE PLAJINDAN YAPILMAYACAKTI.BOSU BOSUNA COK ASKERIMIZ SEHIT DUSTU.EVET,BENDEN BU KADAR.KONULARI COK DAHA IYI VE BELGELERIYLE ISLEMEK BENIM ICIN SORUN DEGILDIR.ANCAK DIGER YORUMCULARLA UZUN BIR SURE UGRASMAK NIYETINDE DEGILIM.CUNKU SONUCTA KONULARLA DEGIL DE, YETERLI OLMADIKALRI ICIN BENIMLE SAHSI KAVGAYA GIRISIRLER!SIZ DE YAZIN,BEN DE BILGI SAHIBI OLAYIM.TESEKKURLER.
 •    - 26.07.2015 MERAKLI BU ISI UZATMAYACAGIM.YAZDIGIM YORUMLARIN TARIHLERI GAZETELERIN ARSIVLERINDE VARDIR.BEN TC BASININDA SUNU YAZMISTIM.ABD,K.SURIYE``DE SIMDILIK BIR KANTONAL VEYA EGEMEN BIR KURT DEVLETI ISTEMIYOR.CUNKU ONUN ONCULUGU DAHA ILERI DERECEDE DEVLET STATUSUNE KAVUSTURDUKLARI BARZANI YONETIMIDIR.ABD ONCE ONU BM``E DEVLET OLARAK LANSE ETMEK ISTIYOR.ILERIDE ISE BU KOBANI BOLGESINI ONA ILHAK DERDINDEDIR.UC GUN SONRA PENTAGON YETKIULISI BIR GENERAL BENIM YAZDIGIMIN AYNISI BIR ACIKLAMA YAPINCA BIR ANDA COK TARAFTAR BULDUM.HAYRET ETTIKLERINI VE BUNU NASIL BILDIGIMI OGRENMEK ISTEDILER.SAHI,DAU UNIVERSITESINDE OKUYAN BIR YABANCI BAYAN ICIN HAZIRLADIGIM INGILIZCE TEZ,HASPOLAT ARITMA TESISI HAKKINDA IDI.KURDISTAN``IN UCU TA KKTC``YE,KARPAZ``A KADAR UZANACAK,SONRA DA ISRAIL``E DEVREDILECEK.KARPAZ``A KURT NUFUS VE ISRAIL YATIRIMLARI NIYE KI?UYANIN.ISID SILINECEK.PKK DAHA UZUN SURE AYAKTADIR.ANCAK KARA HAREKATIYLE BITIRILEBILIR.TUM BUNLAR AKP IKTIDARIYLE ORTAKLASADIR.TEK CARE BU IKTIDARIN...
 • SON GÜNLERİN DEĞERLENDİRMESİ MERAKLI  TC - 26.07.2015 İsimsiz arkadaş senden rica etsem bana şu son günlerin değerlendirmesini yapı birde Türkiye nin geleceği hakkında İŞİD-PKK gibi Terör örgütleri ne olur bir bilgi verirsen sevinirim.
 •    - 26.07.2015 BANA CAHIL DIYENLERE BEN SADECE ACIYORUM.ZAVALLILAR!ONLARCA YILDIR GAZETELERDE MAKALELERIM YAYINLANDI.TC``DE BILE OKUYUCU KITLELERIM VAR.ISTANBUL UNIVERSITESI ISLETME FAKULTESINDEN TERKIM.DIPLOMAM OLMADIGI HALDE MAGUSA DAU``DE OGRETIM UYELIGI YAPMAM ISTENDI.BAZI TC``LI VE YABANCI TALEBELERIN TEZLERINI BILE KARSILIKSIZ OLARAK BEN HAZIRLAMISTIM.DEGIL SIZI,EN UNLU SOZDE DIPLOMATLARINIZI,ASKERI STRATEJI UZMANLARINIZI VE AKADEMISYENLERINIZI SOL CEBIMDEN CIKARIRIM.COK UNLU YABANCI BIR GAZETEYE DE YAZI YAZMAM ICIN ONERI GELDI.KIBRIS``TA VE TC DAHIL BOLGEMIZDE VUKUBULACAK OLAYLARI YILLAR ONCEDEN DOGRU TAHMIN ETMISTIM.BUNLARI YILLARCA ONCE TEK BEN YAZMISTIM.YAZILARIMIN TARIHLERI DE VARDIR.KABUL ETSENIZ DE ETMESENIZ DE,CATLASANIZ DA BANA KIMSE DE RAKIP OLAMAZ.BEYNINIZ BOYLE BIR KAPASITEYE SAHIP DEGILDIR.SIZLERE ACIMIYOR,SADECE GULUYORUM.BIR TURK,HELE DE KIBRIS TURKU KARSISINDAKININ USTUNLUGUNE ASLA RAZI OLMAZ,KABUL ETMEZ.CUNKU BOYLE BIR OLGUNLUK VE EGITIMI YOKTUR.
 •    - 26.07.2015 MUSTAFA GIRNE.KIMINLE ATISTIGINI BILMIYORSUN.ASIL CAHIL SENSIN!GECMISTE BANA DUNYADA COK UST SEVIYEDE SATISI OLAN YABANCI BIR GAZETEDE YAZMAM ICIN TEKLIF GELDI .AMA REDDETTIM.CUNKU SAHIBI YAHUDIYDI.SIMDI YAZACAKLARIMI IYI OKU VE NE KADAR CAHIL OLDUGUNU ANLA.ANNAN PLANINA EVET DEMEMIZI TC- RUSYA IKILISI ISTEDI.RUSYA``NIN BURADA ISI NE?A.GUL SU ITIRAFTA BULUNDU.`` KIBRIS``TA BARIS VE COZUM OLMAMASI ICIN BIZIM EVET DEMEMIZE VE DOLAYISIYLE BARIS TARAFTARI OLMAMIZA ZEMIN HAZIRLAMAK ICIN RUSYA ILE ANLASTIK.RUSLAR DA RUM TARAFINA DEDI KI`` SIZ HAYIR DIYECEKSINIZ KI TURKLER DE KESINLIKLE EVET DIYECEKLERI ICIN ANTLASMA OLMAYACAKTIR.BIZ RUSLARIN BU KONUDA RUMLARI IKNA ETTIGINI GORDUGUMUZ ICIN EVET DEDIK.YOKSA RUS YARDIMI OLMASAYDI BIZ DE HAYIR DIYECEK VE SUCLU OLACAKTIK.AMA EVET DEMEKLE ITIBAR KAZANDIK`` BU ITIRAF YAPILIRKEN SEN UZAYDAMIYDIN? BOYLE KONUSAN ABDULLAH GUL``E ULASIP HERSEYI OGRENEBILIRSIN.RUMLARIN ISE AB``YE GIRMESINI SAGLAYAN TC-DENKTAS IKILISIDIR.SANIRIM DERSINI ALDIN.
 • isimsiz ne bu telas.. mustafa  girne - 25.07.2015 Kafkef dogru der. isimsiz yorumcu, aslinda sen cahil ciktin. Sen Annan planina evet dedin ve AB nin sözlerine ragmen yerine getirilmedi. Bundan sonra Su Baris Projesi unutulmamali. Kibris bir olamaz... adamlar bize zit. Tarih bunu ispat etmistir. Elbette referandum sonucundan sonra karara baglanmali. Ilelebet konusma olurmu?..
 •    - 24.07.2015 KAFKEF-LEFKOSA.SANA BIR ORNEK DE VEREYIM KI ARTIK MANTIKLI YAZASIN.ISRAIL ILE RUM KESIMI ARASINDA KIBRIS``IN DENIZ DIBI GAZ YATAKLARININ KORUNMASI ICIN IKILI BIR ASKERI ANTLASMA VARDIR.BUNA GORE HALEN DE ISRAIL JETLERI BU BOLGEDE DEVAMLI DEVRIYEDEDIR.KIBRIS``IN DENIZINDEKI GAZLARIN KORUMASI ISRAIL ORDUSUNCA YAPILMAKTADIR.SEN NIYE BU KADAR BILINCSIZ YAZIYORSUN KI?
 •    - 24.07.2015 KAFKEF-LEFKOSA.SEN BUNU ASLA GERCEKLESTIREMEZSIN.CUNKU 1- KARSILIK OLRAK ANINDA TC``YI BOLUP KURDISTAN``I KURARLAR. 2-BM GUVENLIK KONSEYI ASKERI MUDAHALE KARARI CIKARTIR VE KIBRIS ADASINI KUSATMAYA ALIR.KIMLER MI``NATO, AB ,RUSYA VE ISRAIL. ONCE ILKOKULU BITIR,SONRA BIRAZ DA DUNYA BILGINI GELISTIRMEYE BAKARSIN.KIMIN TOPRAGINI KIMLERDEN IZIN ALARAK KIME BAGLAYACAKSIN KI?HAYAL GORMEYI BIRAK!
 • güvenlik ve eşit yönetim olmazlar kafkef  lefkoşa - 24.07.2015 rum tarafının yeni anlaşmaya hayır demesi durumunda kıbrısın kuzeyinin türkiye``ye entegrasyonunu toplum olarak artık düşünmeliyiz...
 •    - 23.07.2015 TURK MILLETINDEN ON MILYONLARCASI DA ORTA ASYA``DA YASAMAKTADIR.ONLARI HANGI CEBINE KOYACAKSIN ACABA? BAK ONLAR BILE AYRI AYRI TURK CUMHURIYETLERI KURMUS AMA TEK BIR DEVLET OLARAK BIRLESMEMISLERDIR.NE DE TC``YE ILHAK OLMUSLARDIR.BAYRAKLARI DA DEGISIKTIR.DEMEK KI ONLAR COK APTAL!EN IYISI BIZ KKTC OLARAK TUM TURK DEVLETLERINI VE TC``YI KENDIMIZE BAGLAYALIM.BASSEHIR LEFKOSA,C. B. DA F KASAPOGLU!
 • erkan eğmez   - 22.07.2015 çok güzel yorumladın FAİK KASAPOĞLU ben size teşekkür ediyorum mesajı iyi okudunuz
 • Tek Millet, Tek Devlet ve Tek Bayrak: Faik Kasapoğlu  Girne - 22.07.2015 Sayın TC. Cumhurbaşkanımız 20 Tem,2015 kutlamalarında Kıbrıs Türkünün Geleceğini Tek Millet, Tek Devlet ve Tek Bayrak şekilinde ifade etmiştir... Bu ifadesi iki türlü de yorumlanabilir ...Ne yazık ki açık açık konuşmaktan hep kaçınıyoruz. BELİRSİZLİK İÇİNDE YAŞAMAK Kıbrıs Türkünün kaderi değildir...Belirsizlikleri yaratanlar gelmiş geçmiş siyasilerdir... Gerçek olan şudur ki Tek Millet Tek Devlet ve Tek Bayraktan anlaşılması gereken TÜRK MİLLETİ, TÜRK DEVLETİ VE TÜRK BAYRAĞIDIR.

:

:

:

: