YAMA MI YAPILIYORUZ ?

Kıbrıs müzakerelerinde , toprak ve mülkiyete geçildiği bu günlerde, Kıbrıs Türklerinin götürüleceği köyün minareleri, belli olmaya başladı

 Kıbrıs müzakerelerinde , toprak ve mülkiyete geçildiği bu günlerde,
Kıbrıs Türklerinin götürüleceği köyün minareleri, belli olmaya başladı
Rahmetli Denktaş ve Makarios .
Yine , Denktaş ve Kiprianu arasında yapılan doruk anlaşmalarında,
varılan mutabakat , iki kesimli , iki toplumlu bir yapıdan bahsetmekteydi .
Dilerseniz, bunları bir irdeleyelim .
Görüşme, 12 Şubat 1977’de gerçekleşti .
BMGS’nin gözetiminde yapılan görüşmelerde, 4 maddelik bir ilke anlaşması imzalandı :

1- Kıbrıs Cumhuriyeti Bağımsız , Bağlantısız ve İki Toplumlu olmalıdır .

2- Her toplumun yönetimi altındaki topraklar , ekonomik ve toprak verimliliği ile toprak mülkiyeti esasları ışığında, görüşülmelidir .

3- Dolaşma ve yerleşme özgürlüğü , mülkiyet hakkı gibi prensip meseleleri müzakereye açıktır . Bunların görüşülmesinde İki Toplumlu Federal Sistem ve Türk Toplumu yönünden doğabilecek güçlükler de dikkate alınacaktır .

4- Federal Hükümetin görev ve yetkileri , Devletin Birliği ve Devletin İki Toplumlu mahiyetini koruyacak şekilde olacaktır .

Denktaş – Kiprianu arasında yapılan anlaşma da bu esaslara dayanmaktadır .
Burada İki Bölgeli , İki Toplumlu Federal yapının , temelleri ve skolaşası ( iskeleti ) bu dört maddedir .

Bu doruk anlaşması , birçok BMGK kararı ile de onaylanıp , BM ‘nin
bir ilkesi haline getirilmiştir .
Kıbrıs Müzakereleri , 11 Şubat 2014 tarihinde imzalanan ve yukarıdaki doruk anlaşmasının da, esas teşkil ettiği çerçeve budur.
BM ‘in de, iyi niyet misyonu olarak kabul ettiği bu prensipler içerisinde kalınarak , Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunabilir .
Yol haritası, budur .
Bunun içerisine başka haritalar koyarak , gidilecek yolu çıkmaza sürüklemeye , hiç kimsenin hakkı olmasa gerek .
Son günlerde bakıyoruz da , bu esaslar nerede ise bir tarafa itilerek . AB prensipleri , BM ‘ ler ilkelerinin yerini almak için, büyük oranda gayretlerin ortaya konduğunu , üzülerek görmekteyiz .
AB prensipleri ile oluşacak bir Federal Yapı , Kıbrıs Türklerinin adada sonunu getirmekten başka bir amaca, hizmet etmeyecektir .
Doruk anlaşmalarının dışına kayarak bulunacak çözüm , hele hele AB muktesebatının esas alınacağı bir çözüm şekli . Kıbrıs Türk Halkını maceraya sürüklemekten öteye gidemez .
Bu durumda , Federal Cumhuriyet için yapılacak anlaşmanın , AB’nin birincil hukuku olması da mümkün olmayacak .
Mülk edinme , dolaşım yerleşim ve çalışma hakkının sınırsız olarak Rum toplumuna sağlayan bir anlaşmada . İki Bölgeli , İki Toplumlu bir yapıdan bahsetmek mümkün olur mu ?
Doruk anlaşmaları, buna cevaz vermez .
Sn. Cumhurbaşkanı ve görüşme ekibi , gidişatın hangi minvale doğru gittiğinin farkında mı ?
“Sorunu çözeyim “ derken çözülmeye yüz tutmayalım .
Yama malzemesi olarak, kullanılmayalım .

Bu haber 2875 defa okunmuştur
  •    - 29.07.2015 Daha dun TC Disisleri Bakani Mevlut Cavusoglu sunu soyledi: Lefkosa``da iki kesim arasindaki o duvarlar yikilmalidir.Iki toplum arasinda boyle duvarlar olmamalidir.Bu cozum firsati kacirilmamalidir.`` Sizin Akinci``yi degil de TC Disisleri Bakanini topa tutmaniz gerekmiyor mu? Hadi bizi Rum ile kucaklastiracagi,satacagi icin ona agzinin payini verin.
  •    - 29.07.2015 SUNU ASLA UNUTMAYINIZ.YETKISIZ AKINCI``NIN DEDIGI DEGIL AMA TC``NIN VE ULUSLARARASI YASALARA GORE BIR AB TOPRAGI OLAN KKTC``NIN SAHIBI AB``NIN DEDIGI OLACAKTIR.
  •    - 29.07.2015 BAKIYORUM DA YORUMCULAR UZAYDA YASIYOR!KIBRIS ADASINDA NE ZAMANDAN BERIDIR KIBRISLITURKLERIN DEDIGI OLMAKTADIR KI?DENKTAS BILE TC ILE BASEDEMEDI.SIZIN NEYINIZ VAR KI TC``YE ITAAT ETMEYECEKSINIZ?BEN TC HAYRANI DEGILIM.AMA DAHA ON GUN ONCE KKTC``YE GELEN TC CB TAYYIP,BU COZUM GORUSMELERI ICIN EMIRLERI BIZIM AKINCI``DAN MI ALMIS?AKINCI TAYYIP``E DEMISTIR KI `` KIBRIS``TA BIR COZUM ANCAK BENIM ISTEDIGIM GIBI OLACAK!NE BM, NE ISRAIL,NE RUSYA``YI,NE INGILTERE``YI VE NE DE TC``YI SALLAMIYORUM!BEN KKTC CB OLARAK BM UYESI(!) OLAN ULKEMI EKONOMIK,SIYASI VE ASKERI YONDEN BOLGENIN EN GUCLU ULKESI YAPTIM.ISTERSEM RUM``A TESLIM IMZAMI DA ATAR VE RUM-YUNAN IKILISININ TC``YI GUNEYDEN DE KUSATMASINI SAGLARIM.EK OLARAK KKTC``DEKI BARIS KUVVETLERINI VE YERLESIKLERI GERI POSTALARIM!VAR MI BANA YAN BAKAN?`` EVET,EY COK AKILLI YORUMCULAR.AKINCI``NIN VE KKTC``NIN BOYLE BIR GUCU VARSA TC``YE VE EMPERYAL GUCLERE RAGMEN RUM``A TESLIM OLSUN!BOYLE IMKANSIZ BIR GUCE SAHIP OLAMAYAN GARIP AKINCI``YA COK LAF...
  • ince   NY - 29.07.2015 Bir basma da kac defa yama olacaksa!!!
  • YAMACI Osman  magusa - 29.07.2015 musdafa bey herseye evet deyerek mesleyi hallediyor.Yakinda KIBRIS CUMHURIYETINDE gorev alacak.
  • recep ersoy  girne - 29.07.2015 akinci beyi 3maymunlara oynamaya devam ediyor.buna hic hakki yoktur,ya seffaf olur yada hemen istifa etmelidir.o bizim avukatimiz olarak bu gorusmeleri yurutmektedir ve bize her gorusme hakkinda bilgi vermekle mukellefdir,bunu yapmamaya devam ederse ,halk olarak saraya yurume vakti geliyor demektir.haberi olsun.saygilar

:

:

:

: