Akıncı ve ekibine güvenmek şart

Kıbrıs konusunda müzakere süreci ilerledikçe, sağlıklı tartışma noktasından da uzaklaşılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Kıbrıs konusunda müzakere süreci ilerledikçe, sağlıklı tartışma noktasından da uzaklaşılıyor.
Elbette herkes aynı düşünce ve çözüm beklentisinde olmayacak.
Farklılıklar, endişeler, bir noktaya kadar, esas olan yılların çözümsüzlük yorgunu, Kıbrıs Türk halkının kendine yakışır düzende, dünya halkları yanında ki yerini almasıdır.
Herkesin kabullenmesi gereken bir gerçek var.
Bu ülkenin çözüme ihtiyacı var ve bunun zemini de bellidir.
1974 öncesi yaşananları çözüm için en önemli engel gören düşünce, 1974 sonrasın da gelinen nokta için “eksiklikler olmuş olabilir” demekle yetiniyor.
Şuan ortada hazırlanmış, bitmiş hiçbir şey yok.
Hazırlanan, biten, onay noktasına gelen her ne olursa olsun, referandum da önümüze gelecek.
Aksi, söylenen, ortalığa yayılan, bildik, sığ ve sakıncalı girişimlerin hiçbir hükmü yoktur.
Henüz konuşulan, tartışılan, şekillendirilmeye çalışılan meseleleri, ortaya farklı şekilde getirmek iyi niyetten uzak girişimlerdir.
Mülkiyet konusu da, vatandaşlık konusu da, yıllardır bir noktadan masaya geliyor.
Kıbrıs Türk tarafının bir kısım toprak vereceği, zaten başka verecek bir şeyinin olmadığı, Rum tarafının da siyasi eşitlik ve yönetimden pay vereceği çözümün ana temelleri.
Her seçim ve her Kıbrıs müzakerelerinin sürdüğü dönemler de, birileri, birilerini gemiye koyup gönderiyor, ya da vatanı satıyor.
Vatanı satmak;
Daha iyiye, daha güzele, daha güvenli, daha refah, daha onurlu, daha saygılı, daha yasal, daha üretken, daha barışık ve güvenli bir yaşam için çaba göstermek mi?
Yoksa vatanı parsellemek, şehitleri, toprağı, bayrağı, Türkiye’yi, istismar etmek, maaşlar ve arsa, tarla ile bir tutmak mı?
Kıbrıs Türk halkı kendine güvenmelidir ve son seçimlerde de bu iradesini göstermiştir.
Mustafa Akıncı siyasi olarak bir kaygı taşımıyor, siyasetten, siyasi kariyerden yana bir beklentisi yok.
Kıbrıs’ta çözüme inanan ve bu uğurda çalışan bir siyasetçi olarak yıllarca bir çizgide yürüdü.
Kıbrıs Türk halkının önemli bir bölümü de Akıncı’yı Cumhurbaşkanı yaparak, bu çizgiye güvenoyu verdi.
Kırk bir yıllık söylemler, bitmedi, gitmedi.
Bu sorun kırk yıl daha nesilleri, gençleri, çocukları esir alıp, tüketsin mi?
Bu başı sonu olmayan, tutar tarafı kalmayan düzen için bu kadar korkmaya değer mi?
Korkmayalım, önce kendimize sonra irademize güvenelim.
Her zaman şunu söylerim;
Kıbrıs Türk halkını bugün içinde bulunduğu çıkmazdan çıkaracak, uluslar arası hukuk ve yaşam kalitesiyle buluşturacak bir girişim, adı ne olursa benim için çözümdür.
Bunun için elbette önemli noktalar var ve olacak.
Ama bugünkü durumu kimse çözüm olarak kabullenmesin.
Çünkü son kırk bir yılda ulusal anlamda hiçbir politika üretilmedi.
Tam tersi işleri daha da zora sokacak adımlar, gelecek düşünülmeden günlük çıkarlar için atıldı.
Artık yeni bir dönem var, Cumhurbaşkanı Akıncı ve ekibine güvenmek şart.
Kimse bu ülkeye ve ülke insanına kötülük yapacak adımlar atmaz.

Bu haber 899 defa okunmuştur
  •    - 07.08.2015 SN AKINCI``YI BOSUNA SUCLAMAYINIZ.KIBRIS``TA RUM``A BIRAKILACAK TOPRAKLARIN TC``NIN EMRI ILE OLACAGINI BILMELISINIZ.BU KONUDA TC AKP IKTIDARI AB ILE COKTAN ANLASTI BILE.SIZ ISE BASKA HAVALAR CALMAKTASINIZ.HALK REFERANDUMUNA GELINCE.KKTC``DEKI TC YERLESIK NUFUSU YERLILERDEN EN AZ UC MISLI FAZLA OLDUGUNA GORE VE EMIRLERI DE ANKARA``DAN VE LEFKOSA TC ELCILIGINDEN ALDIKLARINA GORE TUMU DE ANKARA``NIN ISTEGI DOGRULTUSUNDA YA EVET,YA DA HAYIR DIYECEKTIR.KIBRISLITURKLERI ARTIK BU ADADA TAKAN YOKTUR.
  • Edebiyat Hocasi``nin nasihati 1 ince  NY - 06.08.2015 Komsu okulun bir edebiyat hocasi vardi ve bizi birgun topladi. Havadan sudan bahsetti. En sonunda size bu hayatta bir cift kupe dedi ve patlatti. Bu devir de sakin ola ki babaniz bile guvenmeyin dedi. Nasil dedik hoca olur mu oyle sey. Hoca dedi ananizi belleyen kimdir her gece? Koptuk.
  • zero.. mustafa  girne - 05.08.2015 Zerre kadar bunlara güvenmiyorum... rum sevdalilari...hizmetler ruma gelsin. Adayi verin, kurtulun.
  • ne o...yetmez, adayi komple verin. mustafa  girne. - 05.08.2015 Işte bu kadar. Kafayi hepten yediniz.Maraşi, Güzelyurtu... verin anam verin. Kendinizide verin. ruma hizmet adina adayi komple verin..... vay yazık size!
  • İsimsize   - 04.08.2015 Demokrasi ile bu yazı arasında bir bağ kurdun hayret okuduğunu anlama sorunun var anladığım sayın yazarın anlattığı surece destek olmak ve güvenmek ve sadece cumhurbaşkanı na değil kendimize de güvenelim diyor kimse mecbur değil
  • jimmy  london boy - 04.08.2015 Bizde bu cikar ve koltuk sevdasi olduk sora ,hicbir zaman kendi kendimizi idare edecek bir kapasiteye sahip degiliz ,ille ki basimizda birilerinin bizi idare ettikleri gibi once ingili sonar rum simdi de turkiye , bu tekerlek yine donecek ve bu kez yine rumlar bizi idare edecek cunku siyasilerimizde hayir yok .akinci ne yapabilir ?
  • r   - 04.08.2015 sayin yazar,lutfen boyle sartli martli yazmaktan vazgec.kimsenin kimseye inanmak veya desteklemek mecburiyeti demokrasilerde olamaz.ama sen sartsiz martsiz destek verebilirsin ,bu senin demokratik hakkin.yalniz lutfen kimseyi sayin akinciya dogru veya yanlis destek vermek icin sartlama.saygilar

:

:

:

: